Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
RSC
Pescar de competitie
Mesaje: 868
Membru din: Dum Oct 16, 2011 10:40

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de RSC »

petre iulian scrie:la rezistenta cred ca depinde si cat il folosesti :wink:

Daca mergi de 5-6 ori partide de 48 ore normal ca tine pe langa altul care merge la 15 concursuri pe an de 72 ore .

Soarele cred ca/l "omoara" cel mai mult :wink:
are 2 avantaje: e un material mai usor si rezista mai bine la temperaturi inalte (parca 140 C) ...condens face daca nu-i pui over-ul

ps: fara groundsheet condensul este mai pronuntat
"Keep it simple!"

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

Deci pentru un pescar amator nu unul de concurs care isi petrece 365 zile pe balta,si un cort din Nylon il apara de ploaie si de condens?Este Nylonul 100% impermeabil?
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

max-carpfishing
Mesaje: 151
Membru din: Lun Dec 05, 2011 22:34
Puncte: 0
Localitate: Roma

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de max-carpfishing »

Cel mai rezistent cort din lume,din ce material crezi ca este facut?Acelas material este folosit si de armata Britanica,iar Nash este singurul care are dreptul de a utiliza acel material! :wink: Cand alegi un cort,daca le ai,atunci te uiti la cu totul alte chestiuni,nu la materialul Aquatex sau Nylon! :wink:

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

max-carpfishing scrie:Cel mai rezistent cort din lume,din ce material crezi ca este facut?Acelas material este folosit si de armata Britanica,iar Nash este singurul care are dreptul de a utiliza acel material! :wink: Cand alegi un cort,daca le ai,atunci te uiti la cu totul alte chestiuni,nu la materialul Aquatex sau Nylon! :wink:
Nu stiam :O,sa inteleg ca si nylonul 4oz 5000mm este 100%impermeabil?
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

max-carpfishing
Mesaje: 151
Membru din: Lun Dec 05, 2011 22:34
Puncte: 0
Localitate: Roma

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de max-carpfishing »

Impermeabilitatea unui cort trebuie sa fie minim de 3000 mm coloana de apa...insa o valoare care asigura o protectie foarte buna este de la 4000 mm coloana de apa in sus... asadar la 5000 mm coloana de apa,cortul este 100% impermeabil.Eu de exemplu am un cort care are o impermeabilitate de 15000 mm coloana de apa.Asta inseamna ca pot sa stau in ploaie mult si bine...dar mai ales ca sunt boier Bibescu si in cazul unei ploi cu aspect de vijelie,chiar si atunci cand vantul are forta unui uragan. :lol:
Deci cu ce ai tu poti sa stai linistit in ploaie...dar foarte important este ca vara sa incerci sa-i faci umbra,pentru ca de fapt corturile se bulesc din cauza soarelui. :wink: La capitolul condens,toate corturile stau la fel...poti scapa de el folosind un invelis suplimentar overwrap.

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

Multumesc frumos,de departe cel mai BUN raspuns.Cu respect Adi
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de Bogdan Corbu »

Parerea mea este cu totul alta in ceea ce priveste "impermeabilitatea" unui cort.
El ar trebui sa aiba rezistenta 10000sau chiar 15000 coloana de apa. 3000 au si hanoracele de la nash(ZT-urile) si pot sa iti garantez ca nu sunt impermeabile, insa poti iesi cu ele pe ploaie. In aceasta toamna,octombrie, am avut o astfel de experienta, adica din 5 zile de pescuit 3 au fost de ploaie continua. Cortul de "rezerva" care are 5000 coloana de apa, in a doua zi deja incepuse sa cedeze, apuca sa se "infiltreze" apa prin TOT TESUTUL. Nu ploua propriu zis, insa era aceea umezeala gen ceata densa. Binenteles, in acel moment am realizat ce bun ar fi fost winterskin-ul.
Aquatexx este cu totul si cu totul alta poveste, superioara corturilor "normale"
Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

Nu mai inteleg nimic,dece au mai folosit acest material daca este de ...,si cum este 100%impermeabil daca se infiltreaza apa?Eu asa am gasit ca 4oz ar avea 5000mm daca stiti voi altceva?
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

Credeam ca cei de la Trakker sunt o firma de respectat,daca este asa cum spuneti ca 4oz nu este 100% impermeabil inseamna ca mi-am luat o MARE TEAPA.
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de Bogdan Corbu »

Este impermeabil, insa, daca prinzi 2zile continue de ploaie,patrunde umezeala.
Nu te gandi ca ploua in interiorul cortului cu picaturi, nuuuu, doar ca la o ploaie "persistenta" mai lunga, picatura reuseste sa patrunda prin tesatura materialului la un moment dat.Materialul ESTE 100%impermeabil, insa pe o anumita perioada de timp si o anumita coloana de apa. De aici si diferenta de 3000, 5000, 8000, 10000, 15000

P.S. Sper ca am reusit sa ma fac inteles
Cu respect,
Bogdan Corbu

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”