Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

De inteles te-ai facut inteles doar ca,stiu pe cineva care il are si zicea ca a prins ploi nu gluma si ca nu a avut nici o problema cu apa,poate materialul 4oz nu are 5000mm si ma insel eu.e posibil si asta,pe pagina lor nu scrie ce impermeabilitate ar avea scrie doar materialul.Cu respect Adi
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ionut72 »

El ar trebui sa aiba rezistenta 10000sau chiar 15000 coloana de apa. 3000 au si hanoracele de la nash
Intre cele 2 e o diferenta destul de mare: una e materialul cortului care sta perfect intins, are cusaturi protejate si, cel mai important, asupra lui nu se exercita nici un fel de presiune si alta e o haina care are mai multe cusaturi, de regula neprotejate si care suporta o presiune mult mai mare si cvasi-continua data de miscarile pescarului.

Adica e exact invers, daca la un cort e, de regula, suficient un coeficient de impermeabilitate de 5000 (iar daca are si overwrap/winterskin chiar nu mai e nici o problema), la haine, din contra, e necesar unul de minim 10000, daca nu si mai mult, 15 sau chiar 20000!

In privinta cortului stai linistit e foarte bun si impermeabil (cel putin 1-2 sezoane, dupa care exista solutii de reimpermeabilizare).
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de Bogdan Corbu »

Eu ceea ce iti scriu este din PROPRIE EXPERIENTA, intamplare de mai putin de 2luni. Exista posibilitatea faptului ca este vechi (are 5-6ani) si este batut pe balti, atat vara cat si iarna, nu stiu ce sa spun

Oricum, sa il stapanesti sanatos. Sunt convins ca ai facut o alegere buna, Trakker este o firma redutabila
Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ionut72 »

@Bogdan
Exista posibilitatea faptului ca este vechi (are 5-6ani) si este batut pe balti, atat vara cat si iarna, nu stiu ce sa spun
Atunci este perfect explicabil, daca, in tot acest timp, nu l-ai reimpermeabilizat niciodata (operatie care se face o data pe an)! Expunerea la soare este cea care afecteaza cel mai mult gradul de impermeabilitate.

Altfel, repet, cortul e foarte bun, Trakker e o firma serioasa si, de altfel, sunt multe alte firme ce folosesc acest material (Nylon 4 oz) la constructia de corturi, umbrele, rucsacuri, huse etc.

P.S. Montezi cortul ca sa stea intins si intai cureti cu

http://himalaya.ro/ro/produs/set-deterg ... nte--3015/

apoi, fara a fi nevoie sa se usuce, aplici pe toata suprafata exterioara a cortului (ca sa fi sigur ca ai dat peste tot poti folosi o pensula):

http://himalaya.ro/ro/produs/solutie-pe ... 00ml--662/
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de gabi1 »

ionut72 scrie:@Bogdan
Exista posibilitatea faptului ca este vechi (are 5-6ani) si este batut pe balti, atat vara cat si iarna, nu stiu ce sa spun
Atunci este perfect explicabil, daca, in tot acest timp, nu l-ai reimpermeabilizat niciodata (operatie care se face o data pe an)! Expunerea la soare este cea care afecteaza cel mai mult gradul de impermeabilitate.

Altfel, repet, cortul e foarte bun, Trakker e o firma serioasa si, de altfel, sunt multe alte firme ce folosesc acest material (Nylon 4 oz) la constructia de corturi, umbrele, rucsacuri, huse etc.

P.S. Montezi cortul ca sa stea intins si intai cureti cu

http://himalaya.ro/ro/produs/set-deterg ... nte--3015/

apoi, fara a fi nevoie sa se usuce, aplici pe toata suprafata exterioara a cortului (ca sa fi sigur ca ai dat peste tot poti folosi o pensula):

http://himalaya.ro/ro/produs/solutie-pe ... 00ml--662/
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de florian »

chiar daca este din aquatex sau din nailon cortul face condes, de aici confuzia ca ploua in cort.condensul se elimina, dar nu in totalitate prin adaugarea unui winterskin.aqatexul nu sufera modificari la diferentele de temperatura cum se intampla in cazul naylonului.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2296
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de Albert »

Mie mi se pare o falsa problema. Totul se rezuma la buget. Ai bani cumperi ce-i mai bun. AI un anumit buget...cauti si acepti anumite compromisuri ca sa nu depaesti suma alocata.

@ZyZZ
Felicitari pentru achizitie. Sa-l folosesti sanatos. Sunt convins ca in 99,9% din situatii nu vei avea probleme. Te bazezi prea mult pe ce citesti si ce spun unii/altii. Din moment ce-ai dat banul...aia e. Foloseste cortul 2,3 sezoane si apoi hai cu concluziile. Daca o sa-l vedem la bazar inseamna ca nu e ce-ti trebuie. :lol:

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

Sper sa nu il vedeti la bazar :)),dar din cate am inteles nu cred ca o sa fie cazu :P
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

Avatar utilizator
Bogdan Corbu
Pescar de competitie
Mesaje: 121
Membru din: Mar Apr 21, 2009 16:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de Bogdan Corbu »

@ Ionut72

Multumesc pentru sfaturi, sincer ma gandisem si eu la ceva asemanator. De obicei folosesc winterskin-ul si aceasta problema dispare. Cum era cortul "secundar" crezusem ca este inutil sa mai iau si winterskin-ul.
PRECIZEZ, ca pana in accea zi nu am avut nici un fel de problema cu el
Cu respect,
Bogdan Corbu

Avatar utilizator
ZyZZ
Mesaje: 288
Membru din: Vin Apr 05, 2013 11:59
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Diferenta dintre materialul Aquatex si Nylon

Mesaj de ZyZZ »

Si eu va multumesc tuturor pentru raspunsurile date.
MILF-Man I Love Fishing!!! :D

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”