Boiliesuri penru peste mare ?

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
bcristache
Mesaje: 145
Membru din: Mar Noi 27, 2012 16:03
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de bcristache »

buna ziua..as dori niste sfaturi..am pescuit toata vara pe magura 9 cu bile solubile de 20, premium meat de la carping club..am avut rezultate foarte bune...chiar si cativa overteni printre care unul de 16 kg....de cand s-a racit vremea nu am mai avut rezultate...iar la ultima partida duminica 29 septembrie nu am avut nici o trasatura..ploua tare si era foarte frig...imi puteti da niste sfaturi?..cu ce sa dau?..la ce ati prins toamna pe magura 9...va multumesc si va rog sa nu ma criticati prea tare daca am gresit...nu sunt tocmai un veteran in pescuit...va multumesc..

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de nit_matias »

bcristache scrie:buna ziua..as dori niste sfaturi..am pescuit toata vara pe magura 9 cu bile solubile de 20, premium meat de la carping club..am avut rezultate foarte bune...chiar si cativa overteni printre care unul de 16 kg....de cand s-a racit vremea nu am mai avut rezultate...iar la ultima partida duminica 29 septembrie nu am avut nici o trasatura..ploua tare si era foarte frig...imi puteti da niste sfaturi?..cu ce sa dau?..la ce ati prins toamna pe magura 9...va multumesc si va rog sa nu ma criticati prea tare daca am gresit...nu sunt tocmai un veteran in pescuit...va multumesc..
Sfatul meu este sa iti iei bile mici, de 16 mm, solubile. Avand in vedere ca vremea s-a racit puternic, ar fi bine sa treci pe saculet solubil, carlige mici ( de 6/8), bile dipuite, pop-up. Un alt aspect important este locul pe care pescuiesti. Incearca sa mergi spre apa adanca, daca vremea este in racier continua si spre apa mica daca ziua este cald.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de viper28 »

Dupa ce am citit 5 pagini de postari diferite, simt nevoia sa va spun o mica povestioara cu subiectul actiunii pe Magura 9.
Era undeva pe la jumatatea lunii Septembrie. Doar ce ma ajuns pe balta, am aruncat lansetele si am nadit ~ 15 spomburi de seminte (atractie rapida pt o partida scurta). La 15 min dupa nadire am luat un crap (6.6 kg) la boilies de 10, tare de Belachan. Dupa 45 de min - o salonta de 4 kg la solubil Corbu Premium de 20 si dupa liniste totala. Dupa vreo 2 ore seful paznicilor intinde lansetele pentru niste invitati (pontonul din fata receptiei). A aruncat prima lanseta si imediat a 2-a. Cand sa o arunce pe a 3-a prima semnalizeaza o trasatura (crap de 9kg). A aruncat din nou lanseta si intr-un sfarsit reuseste sa arunce toate cele 4 lansete. In 15 minute alt run - crap de 8kg, iar dupa alte 40 min, alt run - un caras. Curios sa vad ce momeala foloseste am mers pana la el pe ponton. Mi-a dat aproximatix 10 "bile" din momealea "minune" (asa mi s-a parut la momentul respectiv). Am pus o bila simpla si din alta am facut un snowman. La bila simpla in 45 de min am avut trasatura - record personal, salonta de 9.5 kg. Cum am eliberat pestele, run la snowman-ul facut cu aceea bila "minune", alta salonta de 5.5 kg.
Firul de par foarte scurt. Carligul statea culcat total, doar bila plutea (in cazul monturii facute doar cu pop-up de 10).

Nume bila minune: CarpZoom pop-up fluo nonflavored de 10 (varianta alba).

Concluzii le trageti voi.

Avatar utilizator
Lao
pescar de competitie
Mesaje: 1183
Membru din: Lun Noi 16, 2009 11:18
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de Lao »

Concluzia e : traiasca nimereala!
Sau in alte cuvinte, nu mai dati banii pe bile scumpe cu toate fitele din ele ca tot la ce vrea el mananca.

Avatar utilizator
viper28
Mesaje: 893
Membru din: Vin Noi 23, 2012 0:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de viper28 »

Rectific data partidei: 25.08.2013

Poze de atunci : http://www.crapmania.ro/carpbook/albume ... 0813-35222

szucs lorand
Mesaje: 716
Membru din: Mie Noi 27, 2013 19:18
Puncte: 0
Localitate: satu mare

Re: Boiliesuri penru peste mare ?

Mesaj de szucs lorand »

eu spun ca nada de calitate si strategia este cel mai important lucru pt peste mare(si pescuitul unde sunt pesti mari)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”