Sfaturi incepator primavara !

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de Alin Galbenu »

Eu ti-as recomanda, daca pescuiesti in Februarie sau Martie, sa folosesti fire rigide la montura, fluorocarbon si nu textil. Trasaturile sunt slabe, abia daca vezi ceva, iar un fir rigid te anuta mai plus.
Exact cum ti-au spus colegii mai sus, carlige mici gen 6 sau 8, nada putina sau deloc. Momeli mici, pop-up de 10. Este mai important sa observi zona de activitate a pestilor.
Daca vei folosi totusi nada, sa fie una inchisa la culoare...
Imagine

pescarulrobert
Mesaje: 47
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:21
Puncte: 0
Localitate: Paltinis

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de pescarulrobert »

Salut, in primul rand vreau sa multumesc tuturor pescarilor care au raspuns . Nu ma asteptam ! :D
Acum sa va povestesc ceva de balta , e micuta 3h insa pentru un copil pescar e super bine :) . Are stuf mult , mal iarasi foarte mult si adancimi de la 50 cm pana la 1.70 m ! Nu aveti cum o sa cunoasteti in primul rand nu are nici nume :)) .
Dupa ce am citit comentariile voastre + google informatii pescuit primavara am ajuns la urmatoarele concluze .
Apropo partida o fac prin 20 martie .
Sa revenim la concluzii :
carlige mici
momeli mici
nada vie multa
Bun , m-am gandit sa folosesc 2 lansete pe boiles , una cu boiles solubil de 18 MM si una cu boiles tare de 10 mm
Iar pentru distractie ..carasi ciortan sa folosesc momitor deci " nadesc " doar din momitor plastice si porumb conservant pe carlig ( plastice pe fir de par ) . Acum sa vad ce pareri aveti , nu conteaza daca-s bune sau nu ..pe viitor o sa invat .


Apropo in balta este mult ten , crap si caras !

Multumesc

pescarulrobert
Mesaje: 47
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:21
Puncte: 0
Localitate: Paltinis

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de pescarulrobert »

pescarulrobert scrie:Salut, in primul rand vreau sa multumesc tuturor pescarilor care au raspuns . Nu ma asteptam ! :D
Acum sa va povestesc ceva de balta , e micuta 3h insa pentru un copil pescar e super bine :) . Are stuf mult , mal iarasi foarte mult si adancimi de la 50 cm pana la 1.70 m ! Nu aveti cum o sa cunoasteti in primul rand nu are nici nume :)) .
Dupa ce am citit comentariile voastre + google informatii pescuit primavara am ajuns la urmatoarele concluze .
Apropo partida o fac prin 20 martie .
Sa revenim la concluzii :
carlige mici
momeli mici
nada vie multa
Bun , m-am gandit sa folosesc 2 lansete pe boiles , una cu boiles solubil de 18 MM si una cu boiles tare de 10 mm
Iar pentru distractie ..carasi ciortan sa folosesc momitor deci " nadesc " doar din momitor plastice si porumb conservant pe carlig ( plastice pe fir de par ) . Acum sa vad ce pareri aveti , nu conteaza daca-s bune sau nu ..pe viitor o sa invat .


Apropo in balta este mult ten , crap si caras !

Un mic edit, lansetele cu boiles le duc pe apa mica de cca jum de metru iar lanseta cu momitor la o apa de cca 1 metru e ok ?

Multumesc

pescarulrobert
Mesaje: 47
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:21
Puncte: 0
Localitate: Paltinis

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de pescarulrobert »

Nimeni !?

Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de Claudiu Garlea »

Nu conteaza, el oricum o sa inceapa sa stea pe apa mica.

pescarulrobert
Mesaje: 47
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:21
Puncte: 0
Localitate: Paltinis

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de pescarulrobert »

Mai astept cateva pareri daca se poate .
Multumesc

Avatar utilizator
lungu vlad
Mesaje: 40
Membru din: Joi Oct 31, 2013 19:14
Puncte: 0
Localitate: Iasi

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de lungu vlad »

Salut. Eu cred ca cea mai buna strategie o faci tot tu pe malul lacului cand pescuiesti, si nu noi de pe forum. Aici gasesti sfaturi utile si abordari diferite in functie de pescar si de experienta fiecaruia , cel mai bine, parerea mea, incepi partida cu ce ai mentionat mai sus si in functie de cum raspunde pestele schimbi pe momeala castigatoare. Fiind o balta mica si daca mai este si bine populata este imposibil sa nu iti dai seama, dupa primii pesti capturati, ce preferinte au mustaciosii. Fir intins si spor la pregatiri.

Avatar utilizator
iohann
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 3183
Membru din: Dum Noi 01, 2009 11:06
Puncte: 0

Re: Sfaturi incepator primavara !

Mesaj de iohann »

pescarulrobert scrie:Salut, in primul rand vreau sa multumesc tuturor pescarilor care au raspuns . Nu ma asteptam ! :D
Acum sa va povestesc ceva de balta , e micuta 3h insa pentru un copil pescar e super bine :) . Are stuf mult , mal iarasi foarte mult si adancimi de la 50 cm pana la 1.70 m ! Nu aveti cum o sa cunoasteti in primul rand nu are nici nume :)) .
Dupa ce am citit comentariile voastre + google informatii pescuit primavara am ajuns la urmatoarele concluze .
Apropo partida o fac prin 20 martie .
Sa revenim la concluzii :
carlige mici
momeli mici
nada vie multa
Bun , m-am gandit sa folosesc 2 lansete pe boiles , una cu boiles solubil de 18 MM si una cu boiles tare de 10 mm
Iar pentru distractie ..carasi ciortan sa folosesc momitor deci " nadesc " doar din momitor plastice si porumb conservant pe carlig ( plastice pe fir de par ) . Acum sa vad ce pareri aveti , nu conteaza daca-s bune sau nu ..pe viitor o sa invat .


Apropo in balta este mult ten , crap si caras !

Multumesc

carlige mici(forfacul 6-8cm),momitoare, momeli mici(apropie-le cat mai mult de varnisul carigului).poti incerca si nada vie pusa pe maggot rig.
ziua, in special daca este soare, pune-le pe apa mica(chiar pe 50cm), iar noaptea pe apa adanca si mai mult pe boiles :wink:
cu tenul e mai greu in martie.
la partea lichida pt momitor, poti sa adaugi mixului csl, aroma,putin lapte si este suficient.
daca dai si pe boiles, iti recomand ceva mai intepat in aroma, dar sa nu exagerezi :D
fir intins!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”