Ciortan viteza vs. Crap mare

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de Dan Mitranescu »

Bogdan Dragan scrie:Dane, sincer iti spun ca te inseli in aceasta privinta.
Am pescuit si dupa trofee si la ciortan-viteza. Fiecare tip de pescuit are farmecul lui si provocarile sale. Dar sa spui ca pescarii care pescuiesc dupa peste mare nu sunt pescari adevarati e o greseala. E ca si cum ai spune ca Alijn Danau nu e pescar, sau Steve Briggs sau Ken Townley.
Dupa parerea mea un pescar de crap trebuie sa fie complet...sa stie si ciortan viteza si pescuit la trofee. Consider un pescuit la Rainbow dupa crapi de peste 30kg mult mai dificil decat un pescuit la ciortan viteza in care prinzi 500-600kg de crap. Si crede-ma ca le-am facut pe amandoua.
Nu tin partea pescarilor de crap care pescuiesc numai dupa pesti mari dar nici nu cred ca trebuie desconsiderati. In rest sa ne vedem sanatosi pe balta.
Repet Bogdan . Eu de la asta am inceput sa scriu :

RSC a spus :
Pescarii lor buni nu iau parte la asemenea competitii, numite de marea majoritate "loterii". Lor le place sa mearga la pescuit de "trofee"...

Adica pescarii aia buni de trofee, ne iau pe noi astia, care suntem si de competitie, pe stanga, ca avem rezultate in urma unor "loterii" si eu sa o las asa ? :wink: :)

Inca ceva . Pe care dintre cei enumerati il consideri superior in materie de pescuit fata de tine ( Alijn Danau, Steve Briggs sau Ken Townley ) ? Nu stiu ce raspunzi , dar iti spun eu ca le dai clasa la toti trei in acelasi timp . :wink:
Si-ti mai zic una, fara sa crezi ca te umflu . Inclusiv la nada nu nu stiu daca poti sa discuti cu ei .. . :wink:

Stii de ce sunt mai cunoscuti decat tine? Pentru ca tu stai pe garla si ei pe la televizor . :wink:

Si cand spun asta nu ma refer numai la Bogdan Dragan . Mai sunt multe exemple la noi si ca pescuit, cat si ca nada. :wink:

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de Vladut Mateianu »

Dan Mitranescu scrie:
Inca ceva . Pe care dintre cei enumerati il consideri superior in materie de pescuit fata de tine ( Alijn Danau, Steve Briggs sau Ken Townley ) ? Nu stiu ce raspunzi , dar iti spun eu ca le dai clasa la toti trei in acelasi timp . :wink:
Si-ti mai zic una, fara sa crezi ca te umflu . Inclusiv la nada nu nu stiu daca poti sa discuti cu ei .. . :wink:

Stii de ce sunt mai cunoscuti decat tine? Pentru ca tu stai pe garla si ei pe la televizor . :wink:

Si cand spun asta nu ma refer numai la Bogdan Dragan . Mai sunt multe exemple la noi si ca pescuit, cat si ca nada. :wink:
Asta este si parerea mea. De altfel, rezultatele de la CM confirma aceste vorbe... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de Dan Mitranescu »

andrei vladeanu scrie:
Dan Mitranescu scrie: P.S. Pai daca Vladeanu nu mai spune nimic . :D
te astept cu drag maine seara sa ramai in studio cu mine, de la ora 20 00, sa dezbatem pe tema asta.
Cu mare placere. Pregatesc si premii pentru pescarii adevarati de crap ce urmaresc aceasta emisiune.

Anunt cu aceasta ocazie ca de la ora 19 voi prezenta in emisiune la Sorin Rudeanu o parte din noile produse de la Hakuyo, inclusiv lansete MTX CLASS. "Nr.1" se muta in Romania! :wink: :D
La fel : multe premii pentru cei care urmaresc emisiunea.

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de gabisandu »

Dan Mitranescu scrie:Pe care dintre cei enumerati il consideri superior in materie de pescuit fata de tine ( Alijn Danau, Steve Briggs sau Ken Townley ) ? Nu stiu ce raspunzi , dar iti spun eu ca le dai clasa la toti trei in acelasi timp . :wink:
Si-ti mai zic una, fara sa crezi ca te umflu . Inclusiv la nada nu nu stiu daca poti sa discuti cu ei .. . :wink:

Stii de ce sunt mai cunoscuti decat tine? Pentru ca tu stai pe garla si ei pe la televizor . :wink:

Si cand spun asta nu ma refer numai la Bogdan Dragan . Mai sunt multe exemple la noi si ca pescuit, cat si ca nada. :wink:
100% de acord.

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de vali003 »

La vremea cind Ken pescuia la boilies, marea majoritate in Romania , nici mamaliga nu stiau sa faca .

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 978
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de tecsi78 »

vali003 scrie:La vremea cind Ken pescuia la boilies, marea majoritate in Romania , nici mamaliga nu stiau sa faca .
"Dupa razboi, multi viteji..." :)

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de oanavictor »

Steve Briggs are 2 cupe mondiale castigate [Fishabil si SUA ]prima castigata cu vreo 600 kg si a doua cu vreo 800 si ceva .......o sti si el ceva ciortan viteza !!!!!!!!!!!!!
Amandoua castigate impreun a cu Tim Paisley .............
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de Vladut Mateianu »

CM Corbu 2012 - Romania -campiona mondiala, Anglaia-locul 18. Punct.

PS Nu conteaza de cat timp faci un lucru, important este sa-l faci bine ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de ionut72 »

Voi spune doar atat: daca nu erau cei 3 + multi alti sute sau chiar mii de englezi pescuiam si acum ca acum 70-80 de ani!
Inclusiv la nada nu nu stiu daca poti sa discuti cu ei .. . :wink:
Hai sa fim seriosi, Bogdan este unul dintre cei mai buni producatori de boilies din Romania, dar, unul dintre aspecte care-l ajuta la asta, e, de exemplu, folosirea de ingrediente aduse ... din Anglia! Ingrediente care au fost folosite prima data in pescuitul crapului (trecand de la nutritia animala) tot prin eforturile ... englezilor. In plus si partea teoretica si cea practica tot de acolo le-a invatat/citit/studiat (chiar daca indirect). Ne place sau nu, 99,9% din tot ce inseamna ingrediente, nade, lansete, mulinete, fire, accesorii, tehnici, tactici si strategii in carpfishing "le datoram" englezilor.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Dani Hentiu
Mesaje: 303
Membru din: Mie Aug 31, 2005 20:02
Puncte: 0
Localitate: Deva
Contact:

Re: CARP THEATRE - joi ora 20,00!

Mesaj de Dani Hentiu »

Corect !
Ne place sau nu,boiliesul pus pe firul de par de la ei vine...si unul si altul
Acum ca ajuns romanul mai tare o fi adevarat, dar baza, fundatia, au facut-o altii ca sa poata si restu sa construiasca pe un fundament solid

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”