ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Discutii legate de desfasurarea evenimentului, organizare, clasamente, fotografii, propuneri, sedinte, polemici.

Moderator: gor965

Încuiat
Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de Val »

Pai era simplu sa le ceara cineva lui Popescu asa cum am facut si eu . Nimic greu .

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de Gyorg »

Val,
te apreciez si te consider un om cu o gandire peste medie. Nu inteleg ce nu-ti pare clar, frps cu toate actele lor si cu tot santajul practicat nu poate forta organizarea CM.
Lui popescu i-a ramas un singur element de santaj - CM -, dupa esuarea inregimentarii fortate a cluburilor, dupa procesele pierdute cu LRS, dupa amenintarea loturilor cu "uzurpare de calitati oficiale".

Sigur, ideal ar fi sa se incerce un compromis, numai ca TOTI cunosc personajul, iar solutia de compromis este hilara si greu de imaginat. Daca ma intrebi personal, n-as face nici un compromis cu o entitate constituita prin miciuna si prin santaj a carui singur scop este de a acapara o constructie facuta de niste OAMENI din pasiune. Iar sentimentul meu este ca nu numai eu impartasesc aceleasi idee ;)
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de Val »

Gyorg scrie:Val,
te apreciez si te consider un om cu o gandire peste medie. Nu inteleg ce nu-ti pare clar, frps cu toate actele lor si cu tot santajul practicat nu poate forta organizarea CM.
Lui popescu i-a ramas un singur element de santaj - CM -, dupa esuarea inregimentarii fortate a cluburilor, dupa procesele pierdute cu LRS, dupa amenintarea loturilor cu "uzurpare de calitati oficiale".

Sigur, ideal ar fi sa se incerce un compromis, numai ca TOTI cunosc personajul, iar solutia de compromis este hilara si greu de imaginat. Daca ma intrebi personal, n-as face nici un compromis cu o entitate constituita prin miciuna si prin santaj a carui singur scop este de a acapara o constructie facuta de niste OAMENI din pasiune. Iar sentimentul meu este ca nu numai eu impartasesc aceleasi idee ;)
Salut Gyorg . Sti ca sentimentele si opiniile personale sunt reciproce .
Solutia deja nu mai este de actualitate , vorbim asa ca sa treaca timpul . Exista si au existat multi pasi gresiti in toata aceasta istorie .
Un protocol a fost semnat , tripartit . Practic un compromis . Nu al pescarilor ci al celor care conduc institutiile semnatare .
Cui ii cadeau galoanele si tresele daca il si respectau ... ?
Miza uriasa - un CM 2014 , care pentru pescari de data asta insemna mult si foarte mult . Ma refer la crap ..scuze ca la voi nu stiu cum sta treaba .
Acum suntem in pozitia lotus .... FIPS recunoste AGVPS , care nu este recunoscuta de MTS , MTS care in schimb da avize FRPS si uite cum te ia durerea de cap ...samd , samd ...
Nu vezi ca e bataie de joc generalizata ?
Solutii - habar nu am . Am sugerat una ieri si ca de obicei nu citeste nimeni serios , cind sunt mai mult de 3 rinduri ..
Legea sportului este modificabila , asta e clar ... Acolo trebuie umblat si facut lobby . Si cine va avea lobby mai mare sa isi ia meritele si competitia .

Cu drag

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de Gyorg »

Val,
cu deosebita stima, dar nu consider nimic pierdut - inca!
Daca voi cei apropiati lui il convingeti ca nu are nimic de pierdut si nici de castigat, macar in ceasul al-12-lea si in Saptamana Mare. Altii vor avea de pierdut, iar ranile vor ramane adanciiii !

Noi o sa ne judecam cu el pana la capat, oriunde, la tribunal, la MTS, peste tot. Avem o determinare atat de mare deoarece vedem ca, pe masura ce trece timpul, adevarul iese la lumina mai mult. Avem sprijinul tuturor, inclusiv al celor care nu ma asteptam! Castelul de carton se clatina cu toate "actele" detinute si falfaite.

Sunt convins de buna ta intentie, asa cum te-am cunoscut si sunt sigur ca toate actiunile tale sunt acoperite de bune intentii, asa incat sper sa-ti gasesti suficienta putere sa-l convingi ca nu vom avea decat de pierdut, pe toate planurile, si noi si el. Daca face un gest de buna intentie nu va face decat sa spele putin din imaginea lui si a frps.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de Val »

Gyorg scrie:Val,
cu deosebita stima, dar nu consider nimic pierdut - inca!
Daca voi cei apropiati lui il convingeti ca nu are nimic de pierdut si nici de castigat, macar in ceasul al-12-lea si in Saptamana Mare. Altii vor avea de pierdut, iar ranile vor ramane adanciiii !

Noi o sa ne judecam cu el pana la capat, oriunde, la tribunal, la MTS, peste tot. Avem o determinare atat de mare deoarece vedem ca, pe masura ce trece timpul, adevarul iese la lumina mai mult. Avem sprijinul tuturor, inclusiv al celor care nu ma asteptam! Castelul de carton se clatina cu toate "actele" detinute si falfaite.

Sunt convins de buna ta intentie, asa cum te-am cunoscut si sunt sigur ca toate actiunile tale sunt acoperite de bune intentii, asa incat sper sa-ti gasesti suficienta putere sa-l convingi ca nu vom avea decat de pierdut, pe toate planurile, si noi si el. Daca face un gest de buna intentie nu va face decat sa spele putin din imaginea lui si a frps.
Draga Gyorg ,

este extrem de greu de vorbit cu dl. Popescu pe orice tema legata de vreo colaborare , compromis , samd ... Am vazut si eu si Andrei o chestie ... va merge pina la capat , asumindu-si orice risc . Asta nu e negociabila la dinsul . Nu agreez si i-am si spus-o nu odata , aceasta solutie si incremenire in justitie , ca singura viabila .. Parerea mea o stie foarte bine . Nu il pot obliga si sa o accepte ... cu atit mai mult sa o si respecte .
Orice alte bune intentii cum au fost cele legate de CM de la Constanta , le-am putut aborda si discuta cu el , din pacate nu acelasi lucru s-a intimplat si cu consilierii , sa zicem asa , care au intrare in Calea Mosilor . Repet , strict pe subiectul CM .
In rest sa sti ca nu am nici o putere la razboiul asta de tip tribunal , samd . Nu am competente in asa ceva . Important este ca oricare ar fi solutia finala , ea sa vina repede si sa deblocheze situatia de rahat de acum . Iata ca deja au aparut pagube mari ... si e posibil sa mai apara ..

Avatar utilizator
gabisandu
Pescar de competitie
Mesaje: 990
Membru din: Dum Iul 29, 2007 14:23
Puncte: 0
Localitate: Piatra Neamt

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de gabisandu »

Parerea mea.
Val scrie:De ce este numai FRPS de vina ?
Doar datorita lor se anuleaza o noua posibilitate de a gazdui aceasta frumoasa competitie.
Val scrie:De ce este numai FRPS de vina ?
Pentru ca strica, jigneste si isi bate joc de pescarii romani.
Eu v-am zis acum cativa ani ca Matteoli mi-a spus cu subiect si predicat ca nu va inlocui AGVPS-ul nici daca vrea Basescu.
Astia de la Alba cred ca FIPS este ceva in genul Comitetului Olimpic International si sunt interesati de legile noastre. Nu tata. Sunt doar o privata, nimic mai mult. Asa ca-i doare in spitz de MTS si legile din Romania. Iar frps este nimic in fata lor.
Val scrie:De ce nu putem acuza si AGVPS de acelasi dispret fata de competitie si pescari ? Ce au facut ei in plus sa iasa acest CM ?
Pai ei au obtinut organizarea. Ce dracu sa faca in plus acum? Sa mearga cu aia la brat??? Sa fim seriosi. Niciodata.
Dispret avem parte doar din partea FIPS ca nu accepta infrangerea si mai bine strica ceva ce altii au obtinut. O dovada a caracterului lor. Asadar, eu salut decizia AGVPS de a nu merge alaturi de Alba si ca nu i-au dat gir, gir care ii puneau pe pozitie de forta pe aia.
Din clipa asta frps este o organizatie moarta la nivel de FIPS. Si o organizatie moarta pentru pescarii de competitie din Romania.
In anii de dupa revolutie am tot fost pusi sa alegem raul mai mic. Din punctul meu de vedere, raul mult mult mult mult mai mic este AGVPS. Si ca sa fim intelesi. Nicio alta organizatie nu va avea succes la FIPS decat cu acordul AGVPS. Daca inca nu s-a inteles mesajul dat de Matteoli il traduc eu acum. Vreti la mondiale veniti prin AGVPS, altfel stati acasa. PUNCT.

Noi trebuie sa influentam AGVPS sa accepte regulile noastre iar banii din organizare sa revina campioanei asa cum era pe vremea APCR. Aici trebuie sa lucram, aici trebuie sa ne concentram atentia si nu la Alba. Parerea mea.

oanavictor
Pescar de competitie
Mesaje: 3665
Membru din: Mar Ian 25, 2005 22:06
Puncte: 0
Contact:

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de oanavictor »

foarte corect si la obiect .
felicitari gabi
Cea mai mare realizare a diavolului a fost aceea ca a convins lumea ca nu exista

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de Val »

@gabi Sandu

Daca pui problema asa , ca trebuie platit un pret foarte mare , pentru a pastra verticalitatea AGVPS sunt de acord cu tine .
Sper sa stie ce sa faca cu ea . M-as mira .... sincer !
Dar un semnal la fel de clar a fost si acela ca Mateolli nu a vrut sa se complice cu o tara nesigura legislativ .... si aici e mult de lucrat si recuperat
Cat despre ultima opinie nu avem ce discuta ... e clar ca asa trebuie sa fie ...

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de sebastian_andone »

Val scrie:... Mateolli nu a vrut sa se complice cu o tara nesigura legislativ .... si aici e mult de lucrat si recuperat
....
Legea e destul de clara...interpretarile si interesele lasa de dorit...
MTS putea f bine sa dea aprobare si pentru un Club oarecare - ar fi avut aceeasi valoare in fata Fipsului precum si cazul in care AGVPSul primea aprobare de organizare a CM de la M Apelor si Padurilor.
Nici Fips si nici Mts nu au nici o treaba cu Fips---ci doar cu structurile recunoscute si la care sunt afiliate.
"X13"

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: ANULARE CAMPIONATUL MONDIAL DIN ROMANIA 2

Mesaj de cornelserbu »

@ val

valerica, imi dau seama cat de greu este pentru tine sa faci pescarii sa creada ca ar fi mai bine daca s-ar lasa de sporul asta...
nu-mi ramane decat sa-ti dau un sfat...lasa-te pagubas :wink:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “Campionatul Mondial de Pescuit la Crap”