Este corect?

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Este corect?

Mesaj de osc1or »

Circumferinta tamburului gol este clar mai mica decat circumferinta tamburului plin.
La o tura completa de manivela, tamburul se invarte cu un numar de rotatii fix, indifferent daca tamburul este gol sau plin.
De aici rezulta ca pe un tambur gol se infasoara mai putin fir la o tura de manivela decat la un tambur plin.
Critic echilibrat

Catalin Bujita
Mesaje: 157
Membru din: Joi Dec 15, 2011 20:15
Puncte: 0

Re: Este corect?

Mesaj de Catalin Bujita »

S-ar putea sa ma insel in privinta importantei circumferintei tamburului si imi asum acest lucru, dar la o tura de manivela tamburul nu se invarte ci doar oscileaza fata - spate (motiv pentru care se si numesc mulinete cu tambur oscilant), pick-up-ul se invarte, iar raza lui e constanta in permanenta.

La o gandire mai la rece tind totusi sa cred ca si diametrul tamburului are o influenta deoarece la o tura de pick-up pe tambur se aseaza o spira de fir, iar (cel putin daca o consideram cerc, desi este vorba de o spira) ar trebui sa aibe o lungime mai mare odata cu cresterea razei. Revenind totusi la intrebarea initiala eu totusi sustin ca o incarcare precisa o poti face numai cu doi tamburi asa cum am explicat in postul anterior, restul sunt doar aproximari.

elencu
Mesaje: 34
Membru din: Dum Mar 10, 2013 20:56

Re: Este corect?

Mesaj de elencu »

Claudiu Garlea scrie:50 ml - metri liniari.


Daca esti ironic, imi cer scuze.


Cum pentru celalalte exista Master Card, pentru masurarea firului cu o marja de eroare foarte mica, exista counter-ul :

http://www.totalfishing.ro/counter-cormoran-p-7382.html


Sau role de 300 m ... metri liniari :D
Niciodata nu-mi voi permite sa fiu ironic cu un coleg de breasla. Pur si simplu era o gluma si te rog sa o iei ca atare.

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Este corect?

Mesaj de osc1or »

varianta cu 2 tamburi e cea mai practica intradevar
si eu tot aceasta metoda am folosit-o cand mi-am reglat umpluturile pe tamburi
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Dan Serban
Pescar de competitie
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Iul 10, 2008 15:25
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Este corect?

Mesaj de Dan Serban »

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Pescar de rând

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”