Sfat pentru monturi !!!

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
Avatar utilizator
Claudiu Garlea
pescar de competitie
Mesaje: 2006
Membru din: Vin Iun 03, 2011 17:27
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Sfat pentru monturi !!!

Mesaj de Claudiu Garlea »

Bad post.

Avatar utilizator
radu_popeanu
Mesaje: 507
Membru din: Mie Mar 07, 2012 17:52
Puncte: 0
Localitate: Tg.Mures

Re: Sfat pentru monturi !!!

Mesaj de radu_popeanu »

Iulianspataru scrie:Multumesc pentru sfaturi.
Firul nu cred ca este o problema pot sa-l micsorez.


Monturile o sa le folosesc pentru concurs unde pestele nu cred ca o sa aibe mai mult de 5-6 kg.

Daca se poate ca cineva dintre dumneavoastra sa puna o poza cu o montura care se foloseste in concursuri cuplumb culisant fara opritor in caz de rupere, pestele sa scape usor de plumb.
Multumesc
Nu cred ca exista montura "de concurs" In concurs, cum ar trebui si in pescuitul la liber, ar trebui sa folosesti monturile in care ai cea mai mare incredere, adaptata locului si stilului de pescuit care se impune in functie standul pe care ai picat. Cat despre montura culisanta, ai aici un exemplu: Imagine
Maxi Fish Mures
Personal best 21,52 kg Harsany Hungary 2016

Avatar utilizator
Razvan Paunoiu
Mesaje: 135
Membru din: Mar Noi 27, 2007 20:52

Re: Sfat pentru monturi !!!

Mesaj de Razvan Paunoiu »

Monturile sunt corect facute....
Ca si un comentariu eu am renuntat de tot la varnis, matisez mai multe spire pe carlig....Pentru a mari unghiul de intepare matisez 6-7 spire peste firul de par, apoi 4-5 spire doar pe carlig, apoi ma intorc normal mai matisez 3-4 spire si trec prin ochetul carligului.
Nume utilizator schimbat din Friday

Avatar utilizator
vior3l
Mesaje: 254
Membru din: Mie Ian 19, 2011 13:08

Re: Sfat pentru monturi !!!

Mesaj de vior3l »

Friday scrie:Monturile sunt corect facute....
Ca si un comentariu eu am renuntat de tot la varnis, matisez mai multe spire pe carlig....Pentru a mari unghiul de intepare matisez 6-7 spire peste firul de par, apoi 4-5 spire doar pe carlig, apoi ma intorc normal mai matisez 3-4 spire si trec prin ochetul carligului.
Sincer cred ca matisezi prea mult :? , incearca sa faci montura cat mai simpla nu sa crosetezi vreun ilic sau niste sosete de lana pe tija carligului ca nu ai de ce :wink: , este un sfat nu o aroganta :wink:

Avatar utilizator
vior3l
Mesaje: 254
Membru din: Mie Ian 19, 2011 13:08

Re: Sfat pentru monturi !!!

Mesaj de vior3l »

Iulianspataru scrie:
florinalin scrie:la prima montura firul de par este cam lung.....asta daca nu vizezi direct ''dulapii''
la a doua montura ai si pop-up si boaba de porumb flotant.....pai in cazul asta carligul ala de-l ai tu acolo nu va echilibra in veci montura....deci tot amsamblul se va ridica in masa apei pana la plumb...sau e cumva montura zig-rig???


Pop-up si boaba am pus doar ca design.
Nu asa o sa arate.
Am pus doar sa va dati seama de lungimea firului.

Pestii care o sa-i prind cred ca o sa aiba intre 3-5kg.
Am folosit un carlig de 8.
Foloseste un carlig de 6, lasa firul de par un pic mai scurt, echilibreaza pop-up-ul cu o alica de plumb cat sa stea carligul in coada si iti urez fir intins :wink:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”