Prima dragoste nu se uita niciodata!

Moderator: Stefan B

Încuiat
Avatar utilizator
Ionut Stuparu
Mesaje: 269
Membru din: Dum Ian 06, 2013 9:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti sector 3

Prima dragoste nu se uita niciodata!

Mesaj de Ionut Stuparu »

Salutare tuturor ,

Weekend-ul ce tocmai a trecut am facut o partida de 60h pe pontoanele 8 (Florin) , 9 ( Ionut ) , 10 ( Romeo ) si 11 ( Petre )
Am ajuns vineri dimineata pe o ploaie usoara ce a continuat pana dupa pranz .Ca si nada , toti patru , am folosit bile solubile si tari -aproximativ 7-8 kg de bile / ponton. Strategia a fost una singura si anume sa prindem cat mai multi “overteni” :D .  Din pacate pentru noi pestele nu a raspuns asa cum ne-am fi asteptat , poate si din cauza vremii foarte schimbatoare ( vineri – ploaie si frig , sambata -soare si cald , duminica- innorat ) , iar rezultatele au fost urmatoarele :

Ponton 8 – 4,5 pesti dintre care un singur peste mai mare ( 8,5 kg ) . ( 60 h )
Ponton 9 – 8 pesti dintre care unul de 11kg si unul de 9,6 kg . ( 60 h )
Ponton 10 - 8 pesti dintre care unul de 10,6 kg si unul de 8 kg . ( 60 h )
Ponton 11 – 0 pesti ( 24 h ) .

La aceste rezultate se mai adauga si o problema tehnica si aici ma refer la agataturile de la mijlocul baltii in dreptul pontoanelor 9 si 10 . Aduceam pestii din mal pana la jumatatea baltii unde se agatau in ceva si nu mai puteam sa-i scoatem de acolo . Am avut in jur de 10 astfel de agataturi care au sfarsit prin ruperea firelor .Am semnalat problema administratiei si se pare ca o sarma din gardul de pe celalalt mal s-a desprins si a ajuns la mijlocl baltii.Am fost asigurati ca problema se va rezolva in cel mai scurt timp ( 2, 3 zile ) .
Aceste mici probleme se pot remedia usor si repede ,ce insa este ingrijorator ( din punctul nostru de vedere ) este starea fizica a pestilor; aici ma refer la faptul ca o mare parte din pestii mari scosi de noi ( in ultimile 3,4 partide ) prezentau rani destul de grave . ( vezi foto ) .

Cine suntem noi :?: …Suntem 4 pescari amatori , care pescuiesc de placere si pentru relaxare .
Pescuim de 3 ani exclusiv pe M9 unde avem mai mult de 25 de partide de 48h-60h , balta pe care am luat fiinta ca pescari , unde am invatat ce inseamna C&R , unde ne-am inbolnavit de acest microb numit pescuitul la crap .Este lacul unde am vazut pentru prima data crap de peste 10 kg si evident unde am simtit ce inseamna dril-urile cu astfel de pesti .Bineinteles un loc foarte ingrijit care este administrat de oameni de calitate , cu mult bun simt si ospitalieri .
In ultimul timp ( toamna 2013 )insa au inceput sa apara si nemultumirile din partea noastra si aici ma refer in principal la organizarea asa ziselor “ concursuri de amatori “ lucru care ne blocheaza noua ( celor care pescuim pentru relaxare ) posibilitatea sa ne alegem pontoanele dorite .Tot la nemultumiri trecem si rezultatele slabe inregistrate in ultimile 4,5 partide cat si dril-urile din ce in ce mai slabe ( ex. Peste de 11 kg adus la mal in mai putin de 2 min…fara sa opuna rezistenta ) si bineinteles ranile pe care le prezinta o mare parte din pestii mari , prinsi de noi .

Nu vrem ca aceste pareri sa deranjeze sau sa ofenseze pe cineva , sunt pur si simplu parerile noastre ...parerile unor pescari amatori ce au pescuit ( de placere si pentru relaxare ) timp de 3 ani exclusiv pe aceasta balta .

Multumim inca odata administratiei pentru faptul ca ne-am simtit ca acasa la fiecare partida .

Cu siguranta , candva o sa mai revenim pe aceasta balta…”prima dragoste nu se uita niciodata :!::)

MXM CARP TEAM
Fişiere ataşate
Captura Florin: 12,50 Kg-Iulie 2012
Captura Florin: 12,50 Kg-Iulie 2012
DSCF0092.jpg (23.67 KiB) Vizualizat de 1683 ori
Captura Ionut : 16,75 Kg - mai 2013
Captura Ionut : 16,75 Kg - mai 2013
DSC_0131.jpg (53.58 KiB) Vizualizat de 1683 ori
Captura Romeo : 17,3 Kg - octombrie 2012
Captura Romeo : 17,3 Kg - octombrie 2012
DSC_0007.jpg (51.24 KiB) Vizualizat de 1683 ori
39.jpg
39.jpg (9.84 KiB) Vizualizat de 1683 ori
22.jpg
22.jpg (10.69 KiB) Vizualizat de 1683 ori
peste ranit...11 kg ( aprilie 2014 )
peste ranit...11 kg ( aprilie 2014 )
15.jpg (9.09 KiB) Vizualizat de 1683 ori
peste ranit ...9 kg  ( aprilie 2014 )
peste ranit ...9 kg ( aprilie 2014 )
3.jpg (7.11 KiB) Vizualizat de 1683 ori
Nume utilizator schimbat din davidenco12


Cu respect ,

Ionut Stuparu
tel : 0748.222.293
Bucuresti Sector 3/ Bragadiru - Sos. Alexandriei

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima dragoste nu se uita niciodata!

Mesaj de exclusiv »

Felicitari pentru perseverenta oricum !

Am fost si eu marti inainte sa ajungeti voi vineri si nu am avut cine stie ce prezentari...eu si colegul meu, pontoane 2 si 3
am testat o reteta de bile si culmea,am avut prezentari la modelul nou...la celelalte,cu care pescuiam in mod frecvent ,nici nu le-a pupat macar :)))partida oricum a fost scurta si nu am putut sa trag o concluzie per ansamblu...mai era si povestea ca tot pestele balacea in mal,,,mai avea putin si sarea pe iarba:)))
ati patit si voi la fel???

Avatar utilizator
Ionut Stuparu
Mesaje: 269
Membru din: Dum Ian 06, 2013 9:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti sector 3

Re: Prima dragoste nu se uita niciodata!

Mesaj de Ionut Stuparu »

[ quote="exclusiv"]Felicitari pentru perseverenta oricum !

Am fost si eu marti inainte sa ajungeti voi vineri si nu am avut cine stie ce prezentari...eu si colegul meu, pontoane 2 si 3
am testat o reteta de bile si culmea,am avut prezentari la modelul nou...la celelalte,cu care pescuiam in mod frecvent ,nici nu le-a pupat macar :)))partida oricum a fost scurta si nu am putut sa trag o concluzie per ansamblu...mai era si povestea ca tot pestele balacea in mal,,,mai avea putin si sarea pe iarba:)))
ati patit si voi la fel???[/quote]

Am auzit si noi ca a tot sărit in mal,dar doar pana joi.De vineri pana duminica nu a sărit chiar deloc. :D
Nume utilizator schimbat din davidenco12


Cu respect ,

Ionut Stuparu
tel : 0748.222.293
Bucuresti Sector 3/ Bragadiru - Sos. Alexandriei

Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima dragoste nu se uita niciodata!

Mesaj de Stefan B »

Dragilor,

Imi pare bine sa va vad activi si cu pareri pertinente ......

Romeo, in dreptul pontoanelor 8-11 ....s-a rupt sarma, al doilea rand de sub apa si din cauza aceasta .....au existat problemele respective ! Imi pare rau si imi cer scuze pentru incovenientele aparute !

Stiu ca v-ati suparat pentru ca nu mai aveam unde sa va mut ! ! !

Luni, s-a remediat problema .......scotand cu barca vreo 2-3 colaci de sirma cu fire, monturi, etc ..... :D :D :D

Am observat si eu nivelul scazut de hranire, inclusiv la concursu lde amatori de wk trecut ....revin si asupra acestui subiect ......

Un test pentru mine a reprezentat Cupa Magura 9, desfasurata intre 9-13.04.2014 cand s-au prins peste 4.400 kg, avand 7 echipe care au depasit 300 kg. Am avut peste 12 pesti peste 10 kg, culminind cu captura de 15.39 kg ! Eu zic ca este o populatie piscicola buna .....

Mi-este greu sa cred ca a disparut dintr-o data tot pestele peste noapte ........ 8) 8) 8)

Eu as pune pe seama faptului ca in momentuil de fata pestele (crapul) pe Magura 9 este in bataie, din cauza aceasta unii dintre pesti fiind si accidentati .....

Un alt motiv al lipsei de apetit este cresterea temperaturii apei care face ca vegetatia sa prinda viata si sa consume oxigen, deregland un pic parametrii normali ai apei, fapt ce influenteaza mai departe si hranirea pestilor !

Concursurile de amatori se desfasoara fix ....pentru entertainment.....sa existe o mica miza.....intr-un pescuit de wk\, existand o cerere pentru aceste concursuri ....nu pot sa nu-i iau in considerare ......

Va astept cu drag oricand veti mai dori .....

Numai bine,

Stefan

Hert
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Apr 16, 2011 17:02
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prima dragoste nu se uita niciodata!

Mesaj de Hert »

Critici pertinente si constructive, explicatii pertinente si argumentate! La asa administratie, asa clienti!!! Sau invers...

Bravo voua!
Bogdan Chiriac

Avatar utilizator
exclusiv
Mesaje: 890
Membru din: Dum Mar 29, 2009 0:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Prima dragoste nu se uita niciodata!

Mesaj de exclusiv »

sunt sigur ca se va reveni la normal in curand !

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”