INTERVENTIE RAPIDA LA MAGURA 9 .....la pescuit, bineinteles

Moderator: Stefan B

Încuiat
Stefan B
pescar de competitie
Mesaje: 2584
Membru din: Mar Feb 06, 2007 22:57
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

INTERVENTIE RAPIDA LA MAGURA 9 .....la pescuit, bineinteles

Mesaj de Stefan B »

Baietii de la Carp Gym, ocazie cu care ii si salut ....au facut o :

" INTERVENTIE RAPIDA LA MAGURA 9


Stand linistiti la magazin in asteptarea clientilor si totodata suparati din cauza conditiilor meteo care au fost total neprielnice si ne-au tinut prin Bucuresti, primim o informare ca urmatoarea zi ar fi vreme buna pentru pescuit. Drept urmare Ciprian primeste urmatoarea misiune pentru Magura 9: „Interventie rapida de maxim 8 ore in care trebuie sa puna pe saltea minim 10 crapi.

„ Armele alese pentru aceasta misiune au fost de atractie rapida si anume s-a plecat la atac cu urmatoarea strategie: Doua lansete pe momitoare si la carlig plastice si doua lansete pe pasta solubila, insotite la carlig de o solubila mica de 16 mm.

Pentru momitoare in partida de astazi am ales sa pescuim cu „ Tata Nitu”, astfel am luat de pe raft doua pungi de 1,5kg de Grambel, pe care Ciprian le-a pregatit direct in magazin. Pentru o mai buna atractie am folosit amorsajul dulce combinat cu atractul Carp Star.

Pe partea de bile am ales sa pescuim cu Dudi Bait, aici inarmandu-ne cu 2 kg solubile de 20 mm si 1 kg de pasta solubila din gama Forest Squid si 2kg solubile de 20mm din gama Mister Dudi. La garlig alegand solubile de 16 mm Forest Squid. Preventiv am luat si o cutie de pop-up-uri galbene de ananas.

Am ajuns pe balta in jurul orei 7:30, Magura fiind primitoare ca de obicei,iese in intampinare cu un peisaj extraordinar. Vorbind la administratie, aflam ca pestele nu prea a mancat, fiind foarte intors din cauza vremii. Tot de aici am oservat ca pontoanele 22, 20, 19 erau ocupate, ce a ce ne-a facut sa alegem pontonul 18 si sa pescuim si noi in zona de presiunne, ca sa mai ingreunam putin misiunea.

La ora 9 am atacat. Am inceput sa nadim, avand pregatite 2 kg de bile solubile de 20 mm. In paralel la momitoare am inceput atacul silentios, alegand sa nu nadim cu bulgari si sa schimbam lansetele ceva mai des, astfel nadind din momitoare. Primul peste a fost pus pe saltea in jurul orei 10, arma cu care a fost doborat acest soldat de 4 kg a fost grambelul. Nici Forest Squid nu s-a lasat, astfel pana la sfarsitul partidei s-a mentinut o egalitate perfecta.

Misiunea a fost destul de dificila din cauza vremii schimbatoare. In final reusind sa o ducem la bun sfarsit prin capturarea a 10 crapi intre 2-5kg. Dtorita faptului ca inamicul era bine pregatit a trebuit sa pescuim lipti de sarma ghimpata din stuful de vis-a-vis

In final pot spune ca a fost o partida reusita intr-un intrval mic de timp


Fotografii:

https://www.facebook.com/carp.gym?fref=ts

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “MAGURA 9”