balta salbatica!

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

balta salbatica!

Mesaj de Dumitrache »

Saptamana viitoare o sa ma duc pe o balta salbatica pe care n-am mai fost de anul trecut,balta are foarte mult stuf si craci, fundul este nisipos, predomina pestii intre 2-6 kg si aia sunt rari...dar linistea care mi-o ofera balta ma face sa ma intorc acolo.Eu acolo am prins numai la plastice cu momitor.Acum o sa plantez, as incerca cu 1 bat pe boilies, ce ziceti? Ce nada sa folosesc in cuva navo?

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: balta salbatica!

Mesaj de cornel73ro »

Daca in balta respectiva pestii sunt rari, nu prea este recomandata nadirea abundenta, cu atat mai mult ca este o balta salbatica si pestii se sperie repede. Eu as merge pe saculeti solubili de marimea unei nuci, umpluti cu un mix format din spartura de boilies, pelete de diferite dimensiuni si spartura de porumb pt. a crea un norisor in jurul carligului.
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: balta salbatica!

Mesaj de Dumitrache »

cornel73ro scrie:Daca in balta respectiva pestii sunt rari, nu prea este recomandata nadirea abundenta, cu atat mai mult ca este o balta salbatica si pestii se sperie repede. Eu as merge pe saculeti solubili de marimea unei nuci, umpluti cu un mix format din spartura de boilies, pelete de diferite dimensiuni si spartura de porumb pt. a crea un norisor in jurul carligului.
Atat? La cat interval de timp sa schimb lansetele?
O sa dau cu 2 bete cum zici si 2 pe momitor

Avatar utilizator
cornel73ro
Mesaje: 185
Membru din: Mar Oct 08, 2013 9:56
Puncte: 0
Localitate: Pitești

Re: balta salbatica!

Mesaj de cornel73ro »

Le schimbi in functie de raspunsul pestelui. Daca nu misca nimic in prima ora, ora si jumatate, schimba-le locul(mai aproape/departe). De preferat este sa le arunci in trepte. Mai multe ce pot sa-ti spun? Fir intins!
Cornel MILEA
C.S. Friends Carp Team

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2778
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: balta salbatica!

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut.

Recomandarea mea ar fi, pat de nada facut cu porumb fiert , aruncat pe o suprafata mai mare. O lanseta pe boilies solubil, carlig de 8, sac solubil cu spartura de boilies. Schimbata la ora, daca nu ai trasatura. Si aruncata in marginea patului de nada, dar undeva aproape de stuf. Toate lansetele cu saculet solubil.
E imposibil sa nu se fi pescuit deloc cu boilies, incearca mai multe arome si culori.
Pe o astfel de balta, este foarte importanta localizarea pestelui !
Imagine

Dumitrache
Mesaje: 378
Membru din: Lun Sep 12, 2011 11:12

Re: balta salbatica!

Mesaj de Dumitrache »

Allen Besnovich scrie:Salut.

Recomandarea mea ar fi, pat de nada facut cu porumb fiert , aruncat pe o suprafata mai mare. O lanseta pe boilies solubil, carlig de 8, sac solubil cu spartura de boilies. Schimbata la ora, daca nu ai trasatura. Si aruncata in marginea patului de nada, dar undeva aproape de stuf. Toate lansetele cu saculet solubil.
E imposibil sa nu se fi pescuit deloc cu boilies, incearca mai multe arome si culori.
Pe o astfel de balta, este foarte importanta localizarea pestelui !
Nu s-a pescuit deloc cu boilies...o sa incerc la 2 dintre bete sa nadesc,incerc si la boilies sa vedem, e cam greu da...merita incercat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”