ratari foarte multe

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
bcristache
Mesaje: 145
Membru din: Mar Noi 27, 2012 16:03
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

ratari foarte multe

Mesaj de bcristache »

buna ziua..pescuiesc de 3 ani pe balta magura 9..am avut rezultate foarte bune...ieri 22.07.2014 am avut un numar neobisnuit de ratari(in jur de 12 )...intepam si la 2-3 metri de mal il pierdeam..am pescuit la momitor cu rig de 8 cm..carlige nash fang twister nr 6..pe firul de par am pus boilis de 16 mm...bila la jumatate de cm de carlig..mentionez ca in primavara acestui an am avut rezultate deosebite cu acest tip de montura...ce s-a schimbat?...are legatura cu temperatura apei?...m-ar interesa parerile dvs..mai ales celor care cunosc balta magura 9..va multumesc..

sorinD
Mesaje: 185
Membru din: Mie Mai 28, 2014 17:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ratari foarte multe

Mesaj de sorinD »

Pe Moara acum vreo 3 zile mi-a spus paznicul cam aceeasi poveste: " nu stiu ce au domne ca de vreo 2 zile trag anemic... ii aduc baietii pana la mal si-i pierd"...incheiat citatul. La prima trasatura am avut acelasi rezultat. Trasatura nehotarata up-down, intepat si ...nimic. La urmatoarea l-am lasat vreo 30 de secunde sa vad ce face si pana la urma a plecat. De atunci niciun rateu. Daca te ajuta cu ceva povestea asta...
Sorin

guvidu20
Mesaje: 213
Membru din: Lun Mai 20, 2013 23:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: ratari foarte multe

Mesaj de guvidu20 »

Salutare,

Sunt un pescar devotat Magura 9,dar sa stii ca am patit si multe inexplicabile aici.De la intepat pesti si pierdut in 5 secunde la pierduti la mal.Problema cu pierduti la mal o pun pe seama pescarului mai degraba chiar daca e cam Jenant sa spun asa decat atunci cand se intampla sa ia cativa metri buni de fir,intepi si in 5 secunde se elibereaza.
Mai nasol pentru amandoi este ca si eu sunt devotat Nash Fang Twister nr 6 sau 5.Am zile cu aceleasi monturi cand nu am rateu si zile cand imi vine sa sa le arunc in apa.
De exemplu cand am avut multe rateuri pe aceste carlige am schimbat cu niste Korda Kurv Shank si gata cu rateurile.
O alta problema o mai intampin cu montura Witty Pool cu care de multe ori ce intep aduc la mal si de alte ori aceeasi montura da rateuti.

Nu stiu exact despre ce e vorba dar cred ca si pestii tin cu producatorii de carlige :lol: :lol: :lol:

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”