CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de Dan Mateianu »

Imagine


REGULAMENT DE PESCUIT PE LACUL FLOREASCA

1.Se pescuieste numai din incinta bazei Floreasca, iar zona de pescuit va fi indicata de catre administratori, fiecarui pescar(mijloacele de transport vor ramane in parcarea bazei, urmand ca la iesirea din baza pescari sa se supuna controlului auto efectuat de catre paznici).
2.Se pescuieste cu maxim 4 lansete (undite).
3.Fiecare pescar poate fi insotit de o persoana cu drepturi si obligatii egale in ceea ce priveste pescuitul (se poate pescui in echipa de 2 pescari).
4.Copiii cu varsta sub 14 ani si femeile care insotesc pescarii care achita taxa de pescuit pot pescui cu o undita gratuit exclusiv in sistemul prinzi si eliberezi (C&R).
5.Plantatul cu navomodele este permis fara extrataxa.
6.Se pescuieste (la lansete) exclusiv cu momeala pe fir de par.
7.Sunt permise doar monturi cu un singur carlig si cu posibilitatea eliberarii plumbului (sau naditorului) in cazul ruperii firului principal.
8.Pescarii trebuie sa fie dotati cu saltea de primire, spray dezimfectant si saci de pastrare ecologici.
9.Este interzisa pastrarea in acelasi sac a capturilor de catre mai multi pescari si cedarea pestilor prinsi altor pescari.
10.Capturile cu greutate mai mare de 3 kg vor fi eliberate imediat.
11.Pestii morti datorita manipularii necorespunzatoare vor fi imputati la pretul stabilit de administratorul lacului si predati acestuia.
12.Pescarii si insotitorii sunt obligati sa se comporte civilizat, fara urlete, scandal, muzica si alte manifestari huliganice.
13.Orice neintelegere intre standurile de pescuit sau intre doua sau mai multe grupuri de pescari va fi adusa la cunostinta administratorului lacului pentru a fi remediata .
14.Luarea de masuri de catre unul din pescari implicati intr-un eventual incident va duce la excluderea lui din incinta bazei si ridicarea dreptului de a mai pescui pe lacul Floreasca.
15.Standurile se vor lasa curate, gunoiul fiind strans si depozitat in sacii de gunoi primiti la venirea pe lac.
16.Orice abatere de la vreunul din punctele prevazute in regulament atrage dupa sine evacuare persoanelor implicate si interzicerea de a mai pescui pe lacul Floreasca.
17.Odata cu primirea bonului in urma achitarii taxei, pescarii vor semna pentru insusirea regulamentului si a penalitatilor in cazul nerespectarii acestuia.

Imagine


TAXE DE PESCUIT PE LACUL FLOREASCA




PESCUITUL CATCH&RELEASE (prinzi si eliberezi)

- 80 ron /12 ore de luni pina vineri de la 6.00 – 18.00

- 100 ron/12 ore de vineri pina luni de la 6.00 – 18.00

- 150 ron/12 ore de luni pina duminica de la 6.00 – 18.00 cu retinere a 5 kg de peste din speciile
crap,cteno,novac,caras,somn,salau,stiuca.
cu greutate de maxim 3kg / buc.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de razvan u. »

In sfarsit! :D :wink:
Ce pesti s-au bagat in lac?
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
ionescu iulian
Mesaje: 145
Membru din: Mar Aug 19, 2008 14:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de ionescu iulian »

Tare curios sunt cand a bagat peste in balta noul patron ca akum cateva saptamani umblau prin cartier "navodari" cu crap , novac si babusca . :shock:
,, To be or not to be, that is the question "

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de razvan u. »

ionescu iulian scrie:Tare curios sunt cand a bagat peste in balta noul patron ca akum cateva saptamani umblau prin cartier "navodari" cu crap , novac si babusca . :shock:
Iulian,
Lacul Floreasca a fost secat si tot pestele vandut si asta din cauza "diferentelor de opinii" dintre cei 2 fosti proprietari.
Lacul a fost preluat de un respectabil membru APCR.
Faptul ca acum cateva saptamani umblau prin cartier "navodarii" cu peste, asta nu inseamna ca era pestele din Floreasca. Pe lacul Tei si Herastrau mai ales exista astfel de practici, iar de multe ori vanzatorii sunt in cardasie cu paznicii. :wink:
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
mirel petcu
Mesaje: 110
Membru din: Sâm Feb 09, 2008 0:32

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de mirel petcu »

ce suprafata are lacul ? si cu ce cantitate de peste s-a populat ?
succes noului administrator !

Avatar utilizator
ionescu iulian
Mesaje: 145
Membru din: Mar Aug 19, 2008 14:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de ionescu iulian »

Crede-ma ca stiu ce zic pestele a fost loat din floareasca eu stau la 5 minute de balta . Si mai stiu povestea dintre ( Sima , Dragomir , Shoagaru sau Costel ) dar iti zic sincer ca au fost oameni din tei care au bagat plase .
,, To be or not to be, that is the question "

Avatar utilizator
ionescu iulian
Mesaje: 145
Membru din: Mar Aug 19, 2008 14:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de ionescu iulian »

Da stiu si eu ca a fost secata in timpul ala sa venit cu peste cand apa era ff scazuta .
,, To be or not to be, that is the question "

Avatar utilizator
validanik
Mesaje: 249
Membru din: Dum Ian 27, 2008 17:41
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de validanik »

si cam cat peste s-a bagat si la ce greutate?
PESCUIESC CAND VREAU SI AM TIMP

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de razvan u. »

ionescu iulian scrie:Da stiu si eu ca a fost secata in timpul ala sa venit cu peste cand apa era ff scazuta .
Inseamna ca suntem pe aceasi "lungime de unda". Lacul a fost secat pentru navodire, iar o parte din peste a fost vandut si administratiei de la Chiroiu,din cate am aflat eu. In timpul asta a fost si braconata.
Dupa umplere a fost preluata. Sa vedem cu ce s-a populat. :D
C. S. PELICANUL

serbtudor
Mesaje: 233
Membru din: Sâm Aug 09, 2008 21:20

Re: CRAPUL PREZENT IN BUCURESTI - LACUL FLOREASCA

Mesaj de serbtudor »

bine...cine vine sa facem o partida sa vdm ce si cum? :roll: :D
SENIOR CRAP CLUB

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”