Pescuit pe ape salbatice

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
alexem87
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 18, 2012 0:08
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de alexem87 »

Pe data de 8,9 si 10 vom pleca la pescuit eu si un amic de'al meu. Suntem din Galati si am luat in calcul 3 optiuni: Dunarea, Prutul sau Siretul. Peste vizat: crap, somn, amur si caras. Suntem dispusi sa calatorim pana la locul cu pricina(loc sugerat de voi) cam pana in 100 de km. Plecam de acasa cu "de toate": rame, mamaliga pentru momitor, carlig, patratica, viermusi, boiles, pelete, porumb(cu nemiluita ); cort, ceaun(ciorba de peste sau de fasole sau amandoua:D ) eetc eeetc. Suntem amandoi novice in pescuitul pe ape curgatoare si am dori sa stim ce trebuie sa luam in vedere in materie de momeala pentru pestii vizati, cum se face patul de nada pe o apa curgatoare. De asemenea eu personal sunt deficient cand vine vorba de mamaliga. De fiecare data mi'a iesit ba prea moale si cred ca se desfacea de pe momitor pana sa ajunga pe fundul apei, ba prea legata si odata ajunsa in apa nu se desfacea si cand o scoteam tot acolo era. Sfaturi?

Daca cunoasteti un loc "fierbinte" pe oricare dintre cele trei ape va rog sa ne indrumati cu directii dar si cu o informatie doua cu privire la ce rezultate ati avut si ce nade, momeli, monturi ati folosit. Multumim anticipat! Stima!
"Eruditii de mult au recunoscut ca pescuitul transforma omul in filozof. Din pacate, e aproape imposibil sa cumperi unelte decente cu un salariu de filozof" Patrick McManus

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de kelu84 »

Asa cum cred ca te-ai obisnuit cu pescarii, nimeni nu o sa iti dea detalii unde sa te duci la pescuit caci fiecare tine pentru el... Ce pot sa iti spun este ca Siretul cel putin in cazul meu a mers si merge foarte slab anul acesta in comparatie cu anul trecut

Avatar utilizator
alexem87
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iul 18, 2012 0:08
Puncte: 0
Localitate: Galati
Contact:

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de alexem87 »

kelu84 scrie:Asa cum cred ca te-ai obisnuit cu pescarii, nimeni nu o sa iti dea detalii unde sa te duci la pescuit caci fiecare tine pentru el... Ce pot sa iti spun este ca Siretul cel putin in cazul meu a mers si merge foarte slab anul acesta in comparatie cu anul trecut
mmm...interesant. asa voi proceda si eu daca asta inseamna sa faci parte din..."breasla". in orice caz macar o idee despre cum se face o amarata de mamaliga... :shock: sau cum se face patul de nada pe apa curgatoare. doar mi'am facut cont pe forumuri de profil pentru a ... ma lauda cu ce prind pe la balti private ... nu sa culeg/impartasesc o informatie si sa socializez....trist
"Eruditii de mult au recunoscut ca pescuitul transforma omul in filozof. Din pacate, e aproape imposibil sa cumperi unelte decente cu un salariu de filozof" Patrick McManus

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de Albert »

alexem87 scrie: mmm...interesant. asa voi proceda si eu daca asta inseamna sa faci parte din..."breasla".
Cand vei ajunge sa gasesti un loc d-asta sigur asa vei face..si nu doar pe forum ci si in viata de zi cu zi. Si mi se pare normal asa. Nu-i deloc placut sa dai un pont exact si cand mergi data viitoare acolo sa-l vezi vandalizat si braconat.
in orice caz macar o idee despre cum se face o amarata de mamaliga... :shock: sau cum se face patul de nada pe apa curgatoare.
Gasesti zeci de retete de mamaliga pe netu asta mare. Ca idee, la problema ta: daca-i moale mai fierbe-o si adauga faina alba.Daca-i tare fierbe-o mai putin si adauga mai mult malai. Patul de nada pe rau e cam ca si pe balta+putina fizica. Tre' sa te prinzi unde ramane nada aruncata.Gasesti si despre asta zeci de articole si postari pe forumuri.
doar mi'am facut cont pe forumuri de profil pentru a ... ma lauda cu ce prind pe la balti private ... nu sa culeg/impartasesc o informatie si sa socializez....trist
Nu fii ironic, nu da bine. Tu vrei mura-n gura. N-o sa te ajute nimeni. Farmecul sportului astuia consta in zilele petrecute pe malul apei..cu bune si cu rele. Nu vad care-i farmecul sa mergi la sigur.Pe langa faptul ca asa ceva nu exista nici nu mi se pare fun.
Fir intins si spor la acumulat experienta...intai pe gugãl si apoi pe balta sau rau.

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de kelu84 »

Patul de nada il dispui in functie de cum curge apa(logic). Crede-ma ca nici mie nu mi-a dat nimeni mura-n gura detaliile patului de nada. Acum exista posturi tv dedicate si zi de zi este cel putin o emisiune unde gasesti informatii. Conteaza f mult cat de mare este curentul, daca albia este cu pietris/mal/nisip. Singur vezi detaliile astea la fata locului. Eu spre exemplu acum cativa ani faceam bulgarii astfel incat sa pot baga o piatra in mijloc sa ajunga cat mai repede pe fund. Daca fundul este cu piatra e lesne de inteles ca o nada cu granulatie mai mare va ramane mai mult intre pietre si prin urmare patul de nada nu trebuie intretinut atat de des ca la un fund nisipos unde apa spala imediat.
Cat despre locurile de pescuit...eu la fel ca tine vedeam lucrurile...De ce nu spune nimeni nimic...Si asta pana cand am ajuns accidental pe o balta cam uitata de lume si am prins peste la greu, am postat pe alt site de profil si m-am trezit apoi cu 3 masini fix pe locul unde faceam prapad de ajunsesem sa sun paznicul sa se duca sa stea pe locul ala ca ma duc....Pe siret la fel am patit de ajunsesem sa plec de miercuri sa fiu sigur ca prind locul...Asta este pescuitul si asa sunt toti pescarii...Si tu vei deveni la fel...O sa ajungi la plesneala pe Dunare si nimeresti un gropan de faci prapad si iti spun eu ca nu o sa bati toba apoi aici cu locul gasit pentru ca apoi, dupa 2 luni de planificare si masina full de bagaje pleci sa faci prapad si cu cat de apropii de locul tau vei vedea intai fum inaltandu-se spre cer, apoi parca vezi un om, cu cat te apropii vezi si o masina si apoi intrebi" cat mai stati?" cu lacrimile-n barba....

Avatar utilizator
Costel Jambu
Mesaje: 149
Membru din: Vin Ian 07, 2011 17:40
Puncte: 0
Localitate: Bacau

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de Costel Jambu »

kelu84 scrie:Patul de nada il dispui in functie de cum curge apa(logic). Crede-ma ca nici mie nu mi-a dat nimeni mura-n gura detaliile patului de nada. Acum exista posturi tv dedicate si zi de zi este cel putin o emisiune unde gasesti informatii. Conteaza f mult cat de mare este curentul, daca albia este cu pietris/mal/nisip. Singur vezi detaliile astea la fata locului. Eu spre exemplu acum cativa ani faceam bulgarii astfel incat sa pot baga o piatra in mijloc sa ajunga cat mai repede pe fund. Daca fundul este cu piatra e lesne de inteles ca o nada cu granulatie mai mare va ramane mai mult intre pietre si prin urmare patul de nada nu trebuie intretinut atat de des ca la un fund nisipos unde apa spala imediat.
Cat despre locurile de pescuit...eu la fel ca tine vedeam lucrurile...De ce nu spune nimeni nimic...Si asta pana cand am ajuns accidental pe o balta cam uitata de lume si am prins peste la greu, am postat pe alt site de profil si m-am trezit apoi cu 3 masini fix pe locul unde faceam prapad de ajunsesem sa sun paznicul sa se duca sa stea pe locul ala ca ma duc....Pe siret la fel am patit de ajunsesem sa plec de miercuri sa fiu sigur ca prind locul...Asta este pescuitul si asa sunt toti pescarii...Si tu vei deveni la fel...O sa ajungi la plesneala pe Dunare si nimeresti un gropan de faci prapad si iti spun eu ca nu o sa bati toba apoi aici cu locul gasit pentru ca apoi, dupa 2 luni de planificare si masina full de bagaje pleci sa faci prapad si cu cat de apropii de locul tau vei vedea intai fum inaltandu-se spre cer, apoi parca vezi un om, cu cat te apropii vezi si o masina si apoi intrebi" cat mai stati?" cu lacrimile-n barba....
Big like. :mrgreen:
"A ajunge prea departe" e inceputul decaderii ...

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de kelu84 »

Nu am mai postat in topicul asta de ani buni si a venit vremea sa mai ofer ceva informatii despre Siret. Anul trecut a fost dezastru tot anul a mers foarte prost cel putin pentru mine. Cat am fost in concediu in septembrie in Vrancea, seara de seara imi luam sculele si mergeam la Ciuslea unde curge barajul. In afara de cativa carasi si ceva platica mai rasarita, nu am prins nimic. Anul asta se pare ca Siretul a inceput sa miste bine, intrucat prieteni de-ai mei din zona au prins bine mai ales cteno la porumb uscat. Si ca sa zic si locul, la VAdu Rosca unde sunt balastierele. Am fost si eu de vineripana duminica, saptamana care a trecut, si am avut rezultate multumitoare fata de anii trecuti, insa nu ceva de speriat. Am prins fix 3 somotei in jur de 1.5 kg, 2 carasi, o platica si 3 novaci de aproximativ 5 kg bucata. Somoteii i-am prins la ficat imputit de pasare bagat in ciorap, carasii si platica la viermi, iar novacii la pufulete galben. Ca nada am folosit ttx amestec cu benzar baza crap si intensificator de aroma cu branza. De notat ca am avut la mine 30caramizi de nada facute cu pamant de gradina, cereale,nada si intensificator de aroma. Le-am plasat cu barca in buza pragului, si abia dupa cateva ore a aparut novacul. Rezultatele sunt jenante stiu, insa la cum a mers Siretul, macar am vazut culaorea la peste. Nu stiu ce se intampla cu novacul, este foarte mult si ffoarte mare, a invadat efectiv tot cursul de apa, si ma ingrijaoreaza chestia asta. Pe langa mine pescarii au prins cam la fel, sambata dimineata au oprit apa in baraj la Ciuslea si a scazut vazand cu ochii. Aviz celor care fac afirmatii ca in zona balastierelor apa are n metri adancime, am sondat din barca tot perimetrul din jurul gurii de varsare a Barladului, si cea mai mare adancime care am gasit-o, a fost 4,5 metri. De pe malul Vrancei pana in curent aa are constant 4 metri adancime stanga/ dreapta de gura Barladului pe o distanta de 50 m, iar din curent spre malul Galatiului scade adancimea considerabil. Fundul este malos si pe alocuri nisip, iar in stanga de gura Barladului, fix in curent este un plop scufundat dispus pe firul apei. Din barca am reusit sa adun cu mana dintr-o creanga nu mai putin de 6 monturi. Apropo- FELICITARI FOMISTILOR CARE PESCUITI LA BOMBA, SOBOLAN SAU CUM MAI SPUNETI VOI. Sa stiti ca nu va sporiti sansele daca aveti 7 ace pe montura

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de kelu84 »

Vad ca sunt singurul care posteaza aici:))
Vinerea trecuta am ajuns in Vrancea seara pe la ora 22 si dupa ce mi-am luat sculele de la curte, am dat o fuga pe baraj la Ciuslea ca ar fi fost chiar culmea sa ajung in zona si sa nu pescuiesc macar cateva ore. M-am dus tottal nepregatit, am plecat cu fix 2 lansete si o galeata plus o cutie cu acesorii si carlige. Am ajuns pe baraj impreuna cu partenerul meu de pescuit si am stabilit sa ne asezam pe malul Vrancei, dar in aval de baraj.Pentru cei amatori este blocat accesul pe toate drumurile si singura varianta de a ajunge pe plase pe malul vrancei este pe jos cu hangaralelein spinare. Am spus pas din start la varianta asta si am traversat barajul pe malul Galatiului.Cu chiu cu vai am reusit sa gasim o limba de pamant la vreo 200m de digul de stabilopozi de la baza portilor. Apa era scazuta. Ca momeala am folosit buchet de viermusi albi si rosii si ca nada ttx amestecat cu viermusi. Fara alti atractanti sau prafuri.Cum am spus, am plecat total nepregatiti fiind convinsi in sinea noastra ca nu o sa facem mare branza. In alta ordine de idei nu am avut nici juvelnic si nici minciog. La 15 minute dupa ce am lansat a venit si prima trasatura la colegul meu care s-a soldat cu esec intrucat banuim noi, cosuletul s-a agatat in vreo plasa scufundata...ceva pentru ca pestele era in carlig dar nu l-am putut scoate iar apa era adanca sa intram si nu stiam ce e sub apa...am Renuntat la peste si la carlig.....Apoi mi-a venit ideea sa folosesc cosulet cu plumb de 90 in loc de 60 si am lansat fix incurent. Prima captura nu s-a lasat asteptata si am scos la mal o frumoasa mreana de aprox 2 kg. In timp ce incercam sa-i scot carligul din buza, mi-a tras la a doua lanseta la care am adus o alta mreana mai mica de aprox 1 kg si ceva. Recitalul tinut de mrene a tinut pana la 4:30 cand am plecat, timp in care am mai adus la mal un morunas si o platica. In total am prins 7 mrene, un morunas si o platica, pescuind fix in curent. Colegul meu a avut plumbi mai usori si a ales sa lanseze pana in curent si recitalul lui s-a tinut doar la caras. De mentionat ca in aceste cateva ore cat am stat, apa a crescut considerabil, a scazut iar, si apoi a crescut din nou. Trasaturile nu au fost conditionate de miscarile apei.Sambata seara colegul meu a mers din nou pe acelasi loc eu neputand sa merg din cauza unui botez( am stat ca pe ace toata noaptea). A prins la fel debine caras si morunas de data aceasta. Luni seara el a mai dat o fuga insa nu a mai putut sta pe acea limba de pamant intrucat apa a crescut foarte mult si nu a putut sa se aseze decat in jos pe malul galatiului dincolo de varsarea siretului vechi. Nu a avut nicio trasatura..... Vineri seara vom fi din nou acolo, de data asta mai pregatiti. Fotografii nu am intrucat cine cunoaste zona, pescuitul acolo necesita si notiuni de catarare si echilibristica, si nu iau niciodata telefoanele sau alte gadgeturi cu mine, intrucat am facut baie fara sa vreau in anii trecuti si am pierdut cate o galeata, un gratar, un pichet......
Daca mai sunt aici pescari care frecventeaza zona, ii rog respectuos sa impartaseasca aici pareri, opinii, idei

Avatar utilizator
kelu84
Mesaje: 371
Membru din: Dum Apr 08, 2012 9:12
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Pescuit pe ape salbatice

Mesaj de kelu84 »

Asa cum am scris si mai sus, am fost din nou vineri seara pe Ciuslea. Apa a fost extrem de scazuta toata noaptea si asa a ramas pana am plecat. Am prins doar caras, morunas si platica, insa nu mari, nicio mreana, nicio trasatura serioasa. A trebuit sa intretinem toata noaptea patul de nada cu bulgari de ttx amestecat cu viermi fierti, pentru ca daca trecea mai mult de o ora fara sa nadim, scadeau prezentarile. PEste doua saptamani ma duc iar, sa vedem ce o fi. Povesti pescaresti cu crap over5 in lac am auzit toata noaptea, insa nu stiu cat de reale sunt...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”