Reabilitare bocanci pescuit

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

costinB
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mai 16, 2014 11:47

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de costinB »

din ce materiale sunt facuti bocancii?

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de bogdan5 »

costinB scrie:din ce materiale sunt facuti bocancii?
Pisica de mare & Ornitorinc. :wink:
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de freespirit »

Pentru carcotasi, desi am in "proiect" si inca o pereche de bocanci, de munte, am gasit singur solutia problemei mele, si nu numai, si pentru multe altele! Fata de toate cremele pentru incaltaminte si vitaminele de piele sau solutiile profesionale, la preturi substantiale, din intamplare, dorind sa-mi pun la iernat(sau la "varat":)) diverse articole de incaltaminte, am descoperit Laptele de maini sau de ten Doina, in flacon de 200 ml, la pret de aproximativ 7 lei! Mai intai am observat ca patrunde si inmoaie si pielea naturala(normala si intoarsa), si pe cea sintetica, si incaltamintea, si gecile, gentile, curelele, orice, apoi, dupa ce am uns de doua ori si bocancii Prologic(si pe partea din piele, si pe cea textila), am intrat din nou cu ei in apa, si, surpriza, n-a mai intrat nicio picatura de apa! Asa ca...cine rade la urma...:)...rade mai bine...:)...aproape intotdeauna...:)...eu...:)...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2762
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de PallBogdan »

Apropo de Doina...produs Farmec...care are aceleasi efecte extraordinare inclusiv pentru tapiseria de piele din masini, sa vezi ce efecte are Nufarul detartrant asupra jantelor de aliaj...o gramada de spalatorii auto folosesc aceste produse! Pentru tot ce inseamna piele, Doina reprezinta antidotul universal!

Avatar utilizator
stress
pescar de competitie
Mesaje: 1056
Membru din: Lun Aug 24, 2009 8:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de stress »

PallBogdan scrie:Apropo de Doina...produs Farmec...care are aceleasi efecte extraordinare inclusiv pentru tapiseria de piele din masini, sa vezi ce efecte are Nufarul detartrant asupra jantelor de aliaj...o gramada de spalatorii auto folosesc aceste produse! Pentru tot ce inseamna piele, Doina reprezinta antidotul universal!
off topic: singura hiba la detartrant este sa nu ai jantele incinse cand se aplica, raman urme pe ele. am patit-o eu :(
stefan avram

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2762
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de PallBogdan »

In mod normal, aplicarea se facea dupa ce se spala masina...putin probabil sa ai jantele incinse...

Avatar utilizator
adisefu
Mesaje: 288
Membru din: Joi Dec 08, 2011 12:30
Puncte: 0
Localitate: Sibiu

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de adisefu »

Si cat pastreaza laptele Doina impermeabilitatea?

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2762
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de PallBogdan »

Mai mult decat o crema de ghete din zilele noastre...si la cat costa, poti sa faci bocancii in fiecare zi...se simt si ei rasfatati! :)

Avatar utilizator
George Stoica
Mesaje: 278
Membru din: Mar Mai 10, 2011 13:06
Puncte: 0
Localitate: Constanta

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de George Stoica »

freespirit scrie:Pentru carcotasi, desi am in "proiect" si inca o pereche de bocanci, de munte, am gasit singur solutia problemei mele, si nu numai, si pentru multe altele! Fata de toate cremele pentru incaltaminte si vitaminele de piele sau solutiile profesionale, la preturi substantiale, din intamplare, dorind sa-mi pun la iernat(sau la "varat":)) diverse articole de incaltaminte, am descoperit Laptele de maini sau de ten Doina, in flacon de 200 ml, la pret de aproximativ 7 lei! Mai intai am observat ca patrunde si inmoaie si pielea naturala(normala si intoarsa), si pe cea sintetica, si incaltamintea, si gecile, gentile, curelele, orice, apoi, dupa ce am uns de doua ori si bocancii Prologic(si pe partea din piele, si pe cea textila), am intrat din nou cu ei in apa, si, surpriza, n-a mai intrat nicio picatura de apa! Asa ca...cine rade la urma...:)...rade mai bine...:)...aproape intotdeauna...:)...eu...:)...
Exista si varianta 2:
Cine rade la urma...gandeste mai incet.
Este spusa sub forma de gluma, sper sa o iei ca atare.
PB 18.1Kg
Looking for a bigger one.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Reabilitare bocanci pescuit

Mesaj de freespirit »

adisefu scrie:Si cat pastreaza laptele Doina impermeabilitatea?
Putem discuta despre cat se pastreaza impermeabilitatea la o pereche de incaltaminte care nu avea aceasta proprietate, cum ar fi ghetele mele din piele intoarsa, cu captuseala interioara din blana de oaie, de la Rieker, pe care am dat o singura data si in stangul nu a mai intrat nicio picatura, in dreptul, foarte putin, asta dupa ce, de cand i-am luat, ca de altfel in orice alta pereche de incaltaminte pe care am avut-o(si n-am avut "originale" de la coltul strazii, nici de 2 la leu), in afara de bocancii Prologic si o pereche de sneakers Puma BMW ..... Cat M 1, de la prima purtare(in cazul in care ploua), ma trezeam cu ciorapii uzi, la varf!
P.S. Si in gluma, si in serios...prefer sa rad...la urma...cand ceilalti...tac...sau...plang...:)...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”