De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de cornelserbu »

Val scrie::P :P :P :P Imi cer scuze ca te-am lovit pe esentza ... habar nu aveam ... dar mai vezi-ti de afectiune si daca ai ceva de scris nu te lua ca boala de omul sarac .. Nu e grija ta , cum ma vede lumea pe mine ...... grija ta e alta .... Sau sa fim decenti si seriosi daca vrei sa ne respectam ...
ei, vezi, asta se poate numi o lovitura bine tintita :lol: :lol: :lol:
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Val »

cornelserbu scrie:
Val scrie::P :P :P :P Imi cer scuze ca te-am lovit pe esentza ... habar nu aveam ... dar mai vezi-ti de afectiune si daca ai ceva de scris nu te lua ca boala de omul sarac .. Nu e grija ta , cum ma vede lumea pe mine ...... grija ta e alta .... Sau sa fim decenti si seriosi daca vrei sa ne respectam ...
ei, vezi, asta se poate numi o lovitura bine tintita :lol: :lol: :lol:
Cu haz de necaz si cu multa compasiune si dorinta de a ajuta , daca este nevoie , am avut o inspiratie timpita ....... :twisted: :twisted: Dar eu cred ca puterile mentale si de analiza trebuie sa le canalizezi catre adevar si nu catre false tzinte ..gen eu si Andrei ..prin vocea ta creezi eterna confuzie in care ne afla acum ....

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de cornelserbu »

Val scrie:Cu haz de necaz si cu multa compasiune si dorinta de a ajuta , daca este nevoie , am avut o inspiratie timpita ....... :twisted: :twisted: Dar eu cred ca puterile mentale si de analiza trebuie sa le canalizezi catre adevar si nu catre false tzinte ..gen eu si Andrei ..prin vocea ta creezi eterna confuzie in care ne afla acum ....
esti in eroare...n-am nimic cu voi, ci doar cu institutia pe care o reprezentati...inca
in rest "die gedanken sind frei", dragul meu...eu pentru asta lupt !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Val
Pescar de competitie
Mesaje: 2278
Membru din: Mie Mai 05, 2010 20:49

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Val »

cornelserbu scrie:
Val scrie:Cu haz de necaz si cu multa compasiune si dorinta de a ajuta , daca este nevoie , am avut o inspiratie timpita ....... :twisted: :twisted: Dar eu cred ca puterile mentale si de analiza trebuie sa le canalizezi catre adevar si nu catre false tzinte ..gen eu si Andrei ..prin vocea ta creezi eterna confuzie in care ne afla acum ....
esti in eroare...n-am nimic cu voi, ci doar cu institutia pe care o reprezentati...inca
in rest "die gedanken sind frei", dragul meu...eu pentru asta lupt !

Cornele . hai sa iti zic un secret .... Nu reprezentam pe nimeni ... doar ca varsta si mintea ne-a invatzat sa nu iei in van ceva cu acte ...si nu de alea semnate de fitecine .. Tu le sti pe alea semnate Victor Oana ... Eu am depasit momentul ...
Eu repet , asa mi te-am facut dusman ))) , exista ceva semnat si legal si prezent ...pina unde merge negarea ? E ASA GREU sa intelegi ca din punct de vedere al MINISTERULUI SPORTULUI din Romania ( bai e serioasa... char daca nu iti place !!! ) , FRPS este federatia recunoscuta si legala ? DACA CINEVA POATE SCHIMBA CEVA .....Doamne ajuta ...pina atunci cine nu o ia in seama inseamna ca e in afara realitatii ... drept dovada mii de postari de sustinere ....a unora care nu fac nimic dect sa isi expuna un punct de vedere ...dar care ajuta fix cit un gel la un picior de lemn ....

S-a negat realitatea si a plecat CM-ul de aici .... Nu sunt fan dedicat al FRPS , cu toate ce are ceva mishto prin reguli , dar eu intreb inca o data si pesemne ca mai intreb inca de 100 ori ! Negam realitatea ? Am eu si Vladeanu vreo vina ca FRPS e recunoscuta de MTS si la ea nu se ajunge orice ai vrea sa faci ? ESTI CONVINS ca aveam eu si Andrei vreo putere in fatza D-nei Tocala ?
Chiar nu te prinzi ca exista conflict institutional si ca pescarii orice ar face ii baga nimeni in seama ...

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Vladut Mateianu »

Mai Val, nu te mai pune tu mereu in aceiasi oala cu Andrei, ca nu exista termen de comparatie !
Andrei a contribuit la crearea carpfishingului in Romania, tu doar l-ai sustinut financiar...la carpfishing ma refer ! :D
Nu mi-o lua in nume de rau, eu macar sunt sincer...si nici nu dau 2 bani pe bogatia materiala, am alte valori.... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Cristi Y »

Val scrie: pescarii orice ar face ii baga nimeni in seama ...
asta ramane de vazut , eu cred ca tocmai pescarii sunt cei care ar trebui bagati in seama cand se hotaraste destinul acestui fenomen , cat despre legalitatea federatiei de care tot bati moneda ..... ramane de vazut si cu asta
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Anti FRPS »

D-le Cristi , aveti idee care a fost unul din motivele pentru care mustaciosul de la Alba a suspendat toate competitiile "gloatei oficiale" ? :lol:

http://agvps.ro/docs/notificare.pdf

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Stefan Popescu »

Ca să liniștim spiritele înfierbântaate:
1. MTS nu a recunoscut FRPS pentru că a vrut. Au avut grijă ciracii AGVPSR să facă totul pentru a ne bloca recunoașterea. A făcut-o obligat fiind printr-o Decizie irevocabilă a ICCJ, care a constatat legalitatea cererii de recunoaștere. Așa că îl aștept pe animal să pună banii la bătaie. O să scoată federația din criză! :lol: :lol: :lol: :lol:
2. Să vă iasă din cap chestia cu pescuitul sportiv profesionist. Asta denotă ca habar nu aveți ce este sportul. Însăși competițiile CIPS se desfășoară la nivel de amatori. Mai studiați legile.
3. ANTIfrps, vino și tu cu ceva serios, ce dracu. Până și Șelaru a început să dea rateuri, nu vezi? Păi ce treabă avem noi cu apele dulci ale lui Șelaru? Noi facem Campionatul Național de Pescuit Sportiv. Ce nu-ți este clar? Și este înregistrat ca atare la OSIM. Ca și toate competițiile sportive oficiale naționale și internaționale ce se desfășoară pe teritoriul României.
4. Acum să vă mai luminez asupra unui aspect. Federațiile sportive nu au treabă cu MTS, decât în ceea ce privește avizarea constituirii și recunoașterea ca structură sportivă. Ele sunt autorități publice, fiecare pe ramura sa de sport. Relația instituțională între MTS și federațiile sportive se poate face (asta dacă federațiile vor) pe bază de contracte cadru pe programele sportive naționale. Și o noutate ( pe care cu modestie am identificat-o) federațiile sportive nu se finanțează de către MTS, ci direct prin Legea bugetului național, lucru care până acum nu s-a făcut și a trebuit să-l descoperă Popescu, pentru că el citește și înțelege legile.
Pentru conformitate:
Art. 53
(1) Sumele de la bugetul de stat si de la bugetele locale destinate finantarii programelor sportive de utilitate publica ale structurilor sportive de drept privat sunt aprobate prin legea bugetara anuala si bugetele locale si sunt prevazute distinct in bugetul autoritatilor administratiei publice centrale sau locale, dupa caz, la titlul "Transferuri".
(2) In cazul in care legea anuala a bugetului de stat si bugetele locale nu au fost aprobate cu cel putin 3 zile inainte de expirarea exercitiului bugetar, finantarea programelor sportive de utilitate publica ale structurilor sportive de drept privat, pana la aprobarea bugetului de stat si a bugetelor locale, se realizeaza, pe baza de contract, in limita creditelor bugetare repartizate ordonatorilor principali de credite, conform legii.

Tare, nu? Uite că am rezolvat-o și cu finanțarea. Ministerul de finanțe a confirmat justețea celor de mai sus și anume că federațiile sportive se finanțează de către ei, nu de Ministerul Tineretului și Sportului.

Anti FRPS
Mesaje: 434
Membru din: Dum Feb 19, 2012 14:36

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Anti FRPS »

Pe tine asta te intereseza la modul cel mai serios

Din activitățile de pescuit sportiv se încasează anual peste 100 miliarde lei vechi, plus echivalentul a două milioane de EURO din taxele plătite la bugetul de stat.Unde sunt banii?

Restul este disperarea ca nu ajungi sa pui mana pe ei :lol:

Stefan Popescu
pescar de competitie
Mesaje: 1786
Membru din: Joi Iun 07, 2012 12:14

Re: De ce au nevoie pescarii de FRPS ?

Mesaj de Stefan Popescu »

Anti FRPS scrie:Pe tine asta te intereseza la modul cel mai serios

Din activitățile de pescuit sportiv se încasează anual peste 100 miliarde lei vechi, plus echivalentul a două milioane de EURO din taxele plătite la bugetul de stat.Unde sunt banii?

Restul este disperarea ca nu ajungi sa pui mana pe ei :lol:
Aici ai dreptate, mă interesează la modul cel mai serios, pentru ca acum acești bani sunt deturnați de scopul lor și însușiți de niște hoți. Ei trebuie scoși la lumină și cheltuiți pentru scopul în care au fost încasați. Și atunci echipele reprezentative nu vor mai reprezenta România pe banii lor, ci pe banii rezultați din pescuitul sportiv.
PS AGVPSR a încheiat anul financiar 2013 cu un excedent de 1,2 miliarde lei vechi. Fiind ONG, nu poate deduce dividende. Ce a făcut cu banii?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”