Balta "SEMISALBATICA" ???

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
David79
Mesaje: 41
Membru din: Mar Noi 05, 2013 19:02
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Balta "SEMISALBATICA" ???

Mesaj de David79 »

de curand am fost cu familia la un gratar pe malul unei balti si bineinteles ca nu m-am putut abtine si mi-am luat si lansetele.
balta are in jur de 15-18 hectare cu adincimi cuprinse intre 80-190 cm, nu este furajata de 3-4 ani si nici pescuita (ma refer la navoade sau altele) pentru ca proprietarul mai are alt lac mult mai mare caruia ii acorda toata atentia, insa este asigurata cu paza non-stop avand in vedere ca in apropriere sunt bazinele de puiet si reproducatori.
Din informatiile paznicului am aflat ca sunt in balta adevarati "balauri" de crapi si ten precum si foarte mult puiet salbaticit.
Dupa cum spuneam mai sus am plecat cam nepregatit si am pescuit fara a face vre-o nadire in prealabil sau in timpul partidei de pescuit . Am pescuit la porumb(squid , capsuni si tutti-fruty) si bile de squid; la porumb am prins cativa crapusori de cca 400-500 grame iar la bile de squid cu un pop-up de prunela am prins 3 crapi undeva la 1-1.5 kg.(toti foarte curati si sanatosi)
Dupa aceasta mica prezentare , va rog , pe dvs. cei mai cu experineta sa ma ajutati cu un sfat doua referitor la cum sa abordez pe viitor aceasta balta.
In virtutea unui raspuns, va multumesc!

pescarulrobert
Mesaje: 47
Membru din: Dum Dec 01, 2013 11:21
Puncte: 0
Localitate: Paltinis

Re: Balta "SEMISALBATICA" ???

Mesaj de pescarulrobert »

Imi place foarte mult sa pescuiesc la ten, e o nebunie curata.
Daca spui ca este ten , ia cu 3-4 zile inainte si pune o galeata de porumb la inmuiat si pune si o aroma ( eu iti recomand aroma de usturoi, il naucesti ) .
Daca stai 24 de ore arunca galeata cu porumb intr-un loc cu substrat foarte tare .
Despre montura, momitor ( faci tu un mix , cu aroma de ustoroi ) carlig si pe firul foloseste porumb de plastic si porumb de conserva

David79
Mesaje: 41
Membru din: Mar Noi 05, 2013 19:02
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Balta "SEMISALBATICA" ???

Mesaj de David79 »

multumesc, mai astept si alte sfaturi de la colegi "profi"

Avatar utilizator
Ungureanu Bogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2792
Membru din: Joi Oct 29, 2009 15:09
Puncte: 0
Localitate: PITESTI

Re: Balta "SEMISALBATICA" ???

Mesaj de Ungureanu Bogdan »

Iti iei un generator la tine si astepti sa vina seara :mrgreen:
catch&release

David79
Mesaje: 41
Membru din: Mar Noi 05, 2013 19:02
Puncte: 0
Localitate: Botosani

Re: Balta "SEMISALBATICA" ???

Mesaj de David79 »

un generator,..? alta investitie, m-am saturat :):):)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”