Crapi MAI mari la HOBAIA

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
florian
Mesaje: 832
Membru din: Mar Feb 26, 2008 18:48
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de florian »

daca maine este Cupa Copiilor se poate pescui pe balta mare?

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de cornel rosioru »

Da. Copii pescuiesc pe fostele A-uri.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

Gabriel
Mesaje: 41
Membru din: Lun Mai 07, 2007 13:49
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Gabriel »

Salutare
Frumosi pesti,dar totusi cam scump,la Livada cu 150 lei pescuiesti o saptamina....
Scuzati de off-topic ...
Respecte.

Avatar utilizator
cornel rosioru
maestru emerit
Mesaje: 2211
Membru din: Lun Ian 10, 2005 13:51
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de cornel rosioru »

Asta e la Livada.
La Hobaia e 150/24 ore.
Cornel Rosioru ,
ASOCIATIA PESCARILOR DE CRAP DIN ROMANIA. www.crapmania.ro

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de EX-UL »

Imagine

Asa arata balta asta seara ! Cumplit !! Vint ploaie , umezela , frig , samd - a trebuit sa string si sa plec acasa . Noroc ca astazi s-a indreptat vremea si au putut pescuii copii . Dar asta e alt subiect .

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de ValiRom »

Am fost ieri la Hobaia, pe balta mare putin mai departe de B7... intr-o agatatura groaznica pe care defapt o si cautam in speranta unei mari capturi si pot spune cu mana pe inima ca si eu si colegii mei.... ne-am luat o ploaie in falci :lol: de nu ne-am vazut.... am ramas totusi pe balta pana azi la 3, si totusi cu toata harababura asta s-au prins si doi pesti, tengo of course :D

dajackal
Mesaje: 153
Membru din: Mie Mar 26, 2008 19:25

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de dajackal »

Am fost si eu pentru prima data pe Hobaia, dupa ce am vrb cu dl. Rosioru la telefon si pot spune ca pt mine e orice numai balta de ciortan nu :) pt am avut 3 trasaturi soldate cu:
1. am scos un ac aproape drept. Era un centurion 2000, nr.4 si niciodata nu am patit asa ceva desi am scos cu acele acestea pesti respectabili. Nu mi-am facut o parere asupra pestelui, mi-a scapat cam la 30 de m de mal.
2. am rupt ... (vina mea in proportie de 99%)
3. un crap la aprox 10 kg, scos, pozat si eliberat.

Vreau sa remarc balta (foarte frumoasa), administratorii, dentitatea de crap (deci am prins doar 1 mare, sareau in continuu si am vazut sarind si bucati mari/foarte mari) si faptul ca te poti relaxa cu ciortanii la varga. Dl Rosioru e foarte cumsecade, mi-a explicat structura locului pe care am pescuit si am mai primit cateva sfaturi utile, pt care va multumesc inca o data. Si paznicul sef, Ilie parca, a fost de treaba de asemenea.

M-a suprins carasul pe care l-am prins si la solubile (rezonabil) dar si la bile tari de 20.

O sa revin ...

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de EX-UL »

O iesire la sfarsit de saptamina de citeva ore - vineri 13.00 - simbata ora 9.00 , pe balta Hobaia . Am pescuit in bazinul "mic" , pentru ca pe balta cealalta erau cei de la calificari . Nada BFM Fruity Special , ready made , bile de 20 . In timpul zilei , o singura trasatura , anemica si "comisa" . Noaptea , au intrat 5 crapi - unul de 10 kg , o oglinda de vreo 8-9 kg , 2 de 5-6 kg si 1 cteno la max 3 kg . Nu am nadit mult , am pescuit numai cu stringer la 3 bile . O iesire frumoasa .

PS - placut impresionat de noile amenajari - cu pavilioane din tabla si mese , care au inceput sa apara cam pe toate locurile de pescuit , atit pe balta mare cit si pe cea mica . Ai si umbra , te aperi si de celebrele furtuni de Hobaia . Un sincer bravo pentru preocuparile proprietarului si administratorului , de a crea conditii din ce in ce mai civilizate pe balta Hobaia .

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Cristi Y »

O partida de 40 0re (de vineri de la 17 pana dum la 13 ) insotit de varul meu , incepator , soldata spre fericirea varului cu 14 capturi intre 10 si 15 kilograme. Nici un ten , numai crap comun. Am pescuit pe A1 si am folosit cca 1/2 kg bile :!: (made by Gogu & Piticu) adica doar ce am pus la carlig. Sambata noaptea pe la ora 1 am scos sculele ca sa ma pot odihni ( deh , oboseala de peste zi :wink: ) deoarece trasaturile aveau o cadenta destul de mare , la cca 30 min. De remarcat pestele extrem de viguros , un drill cu un crap peste 10 kilograme solicitand un consum serios de energie
dar si adrenalina pe masura.
In curand pregatesc o partida de o saptamana in care voi incerca sa dobor recordul baltii.
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Cristi Y »

maine sper sa pot pune si ceva poze
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”