29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Moderator: cipica

Levi
Mesaje: 903
Membru din: Joi Aug 20, 2009 17:35
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de Levi »

ionut72 scrie:Nu esti distrugator de nimic. Uiite aici "distrugator" :)

Mark Mckenna (expert in domeniul nadelor la crap, proprietar Baitcraft) - "Misterele boiliesurilor - surse de proteina"
Daca are surse bazate pe ihtiologie si chimie, il cred. Insa, oare a facut el teste avand sa zicem doua esantioane de crapi, pe unii sa-i hraneasca numai cu proteine din surse lactice, iar pe restul cu un boiles echilibrat dpdv nurtitional? Scrie asa ceva in carte? Totusi, proteinele lactice stiu sigur ca nu ajuta la digerabilitate. Sa vedem ce parere are Cipica.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de ionut72 »

Levi scrie:
ionut72 scrie:Nu esti distrugator de nimic. Uiite aici "distrugator" :)

Mark Mckenna (expert in domeniul nadelor la crap, proprietar Baitcraft) - "Misterele boiliesurilor - surse de proteina"
Daca are surse bazate pe ihtiologie si chimie, il cred. Insa, oare a facut el teste avand sa zicem doua esantioane de crapi, pe unii sa-i hraneasca numai cu proteine din surse lactice, iar pe restul cu un boiles echilibrat dpdv nurtitional? Scrie asa ceva in carte? Totusi, proteinele lactice stiu sigur ca nu ajuta la digerabilitate. Sa vedem ce parere are Cipica.
Repet, Mark este expert si in nutritia crapului si in nade. Nu iti pot da link, ca nu ma lasa Crapmania, dar citeste articolele lui pe Carponline. Are o serie de 5 articole, destul de tehnice, dar si detaliate si ample pentru a-ti face o parere (recomand oricui e interesat de domeniu sa le citeasca pe toate). La articolul pe care ti l-am dat ca exemplu - Misterele boiliesurilor - surse de proteina (al 4-lea din cele 5 publicate de el pana acum in revista) - vorbeste, la pagina 7, chiar despre proteinele lactice si nivelul de digerabilitate al lor.
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

veteranu
Mesaje: 30
Membru din: Joi Feb 20, 2014 11:19
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de veteranu »

bravo Cipica!

Avatar utilizator
cipica
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 1044
Membru din: Dum Ian 16, 2005 12:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: 29,8 kg, NOU RECORD PERSONAL PENTRU CIPICA

Mesaj de cipica »

Salutare!
Poate ca pestii nu digera proteina lactica. Ok. Dar nu a spus nimeni ca este o bila facuta din lapte si atat. Combinatia de ingrediente face ca per total boiliesul sa fie foarte bine digerabil.
Nu pot sa-ti citez vreun studiu facut de mine sau de vreun cunoscut al meu, vis a vis de reteta boiliesurilor Next, in vreun laborator specializat sau pe mai multe esantioane de crapi insa pot sa-ti spun cu convingere ca testele facute de noi in ultimii 2 ani au aratat ca pestii nu au o problema in a digera bila asta, din contra.

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “CPK CARP & MORE”