Pescuitul la crap pe timpul iernii

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de Alin Galbenu »

Suntem in luna Decembrie, sau Ianuarie si temperaturile sunt in general negative dar asta nu ne impiedica sa mergem la pescuit. Majoritatea lacurilor din tara sunt inghetate, dar datorita unor zile cu soare, posibil sa gasim locuri unde putem pescui.

Cum ar trebui abordata o partida de pescuit la crap, cand sub lansetele noastre se afla zapada ?
Din punctul meu de vedere, cel mai important lucru pe care trebuie sa-l avem in vedere, este localizarea pestilor, deci unde gasim pestii, iarna?

Haideti sa discutam putin despre asta.
Imagine

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de darius123 »

Iarna, in general crapii se aduna in zona cu apa cea mai mare, in gropi. In aceasta perioada sunt foarte inactivi, trebuie sa le atragi atentia cu ceva de mare atractie(pop up, plastice, o solubila mica sau cel mai bine, nada vie) . Nadirea trebuie sa fie foarte exacta, in cantitati mici cu multe elemente solubile, arome pe baza de alcool+ CSL, solubile dulci si neaparat nada vie pentru proteina.
Monturile trebuiesc sa fie foarte fine, carlige mici, este indicat sa folosesti running rig. Dupa parerea mea, cea mai buna nadire este cea locala, pe plumb de pasta sau un mic pva. Lansetele trebuiesc aruncate mai des, in ideea sa cauti pestele, cu siguranta acesta este foarte inactiv si nu prea o sa plece in cautarea nadei.

Avatar utilizator
Silviu.P
Mesaje: 82
Membru din: Mie Sep 25, 2013 17:45

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de Silviu.P »

Allen Besnovich scrie:... deci unde gasim pestii, iarna?
Parerea mea, de amator, cel mai important este sa stim baltile, din care nu s-a scos pestele asta toamna, la final de sezon. Dupa asta, vedem ce si cum, cu apa mai adanca, gropi, etc...

In afara de Moara si Hermes Peris, eu nu stiu alta balta, care sa tina peste peste iarna, pe langa Bucuresti. Voi stiti?

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de mihai turiac »

Silviu.P scrie:
Allen Besnovich scrie:... deci unde gasim pestii, iarna?
Parerea mea, de amator, cel mai important este sa stim baltile, din care nu s-a scos pestele asta toamna, la final de sezon. Dupa asta, vedem ce si cum, cu apa mai adanca, gropi, etc...

In afara de Moara si Hermes Peris, eu nu stiu alta balta, care sa tina peste peste iarna, pe langa Bucuresti. Voi stiti?
Floarea popestiului
Magura9
Greaca
La conac (putineiu)
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de gabi1 »

mihai turiac scrie:
Silviu.P scrie:
Allen Besnovich scrie:... deci unde gasim pestii, iarna?
Parerea mea, de amator, cel mai important este sa stim baltile, din care nu s-a scos pestele asta toamna, la final de sezon. Dupa asta, vedem ce si cum, cu apa mai adanca, gropi, etc...

In afara de Moara si Hermes Peris, eu nu stiu alta balta, care sa tina peste peste iarna, pe langa Bucuresti. Voi stiti?
Floarea popestiului
Mai are ce sa scoata sau costa mai mult navoditul?
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de mihai turiac »

Anul trecut in iarna se prindeau la copca (cele 3 facute de administratia baltii) nu am prins eu dar am vazut pe fb la unii dintre "prietenii" pe care ii am acolo, eu personal nu am mai pescuit din 2013 colo dar atunci stiu ca erau pesti destui.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de mihai turiac »

Pe greaca cel putin sigur se poate prinde peste pe standurile stanga cofetari si dreapta cofetari.
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
gabi1
Veteran
Mesaje: 4787
Membru din: Joi Sep 16, 2010 19:23
Puncte: 0
Localitate: Gura Oborului

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de gabi1 »

Anul trecut in iarna se prindeau la copca
Bibanul,balosul, ghibortul nu se "pescuiesc" industrial.
eu personal nu am mai pescuit din 2013 colo dar atunci stiu ca erau pesti destui.
Fosta-i lele, cat ai fost, dar acu' e lucru prost...
"Azi oamenii cunosc preţul fiecărui obiect si valoarea nici unuia."
"Nu refuza ajutorul imbecililor; pentru a rămâne sus iți trebuie unanimitate". :-)

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de pharaoh »

Eu stiu un lucru. Iarna, mai ales ianuarie si februarie, nu pescuiesc la crap. :) Poti sa stii tu mama locurilor.
Marius Sârbu

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuitul la crap pe timpul iernii

Mesaj de jdmishere »

In 2013 am incheiat sezonul pe 30 decembrie si in 2014 l-am inceput pe 5 ianuarie.

Cautati balti pe care le cunoasteti eventual mai mici ca suprafata si populate de la bine in sus eventual cu o populatie decenta de ciortan care e mai receptiv la o momeala aruncata acolo unde trebuie in perioada rece. E foarte posibil ca acolo unde ati prins vara sa nu gasiti peste pe timpul iernii deci enu ezitati sa ve plimbati pe balta, pun pariu ca nu va fi foarte foarte ocupata.
Anul trecut primii pesti i-am prins pe Floarea Popestiului...acum nu mai stiu ce mai e pe acolo...Greaca e cu siguranta o solutie cand se va dezgheta cat de cat, iar Moara de asemeni (anul trecut se prindea pe 19 ianuarie in zona ponton 1 si standurile 14-15). Magura in zona pontonului 1 perpendicular pe calugare poate fi un loc bun.

Astea sunt baltile si locurile care mie mi-au adus rezultate in perioadele reci, mai putin pescuite, ale anului.
Dragos MARDARE
CS APS

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”