Parte lichida boilies

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Parte lichida boilies

Mesaj de pilbak levente »

Secretosi mai sunteti ,sau nu mai face nimeni bile singur?

daniel741
Mesaje: 181
Membru din: Mie Noi 13, 2013 11:22
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Parte lichida boilies

Mesaj de daniel741 »

andrei_h scrie:buna. daca vreau sa folosesc ca si parte lichida pentru bile doar marine 17 de la solar, mai sunt necesare si alte adaosuri? mai are nevoie si de aroma in plus sau o are deja? intreb pentru ca nu imi este accesibil sa vad fizic si sa miros, doar online pot achizitiona. multumesc!
Andrei, marine17 are un pret mai mult decat acceptabil si este un lichid excelent pentru partea lichida a boiliesurilor. fiind 100% natural, n-are doxaj maxim, astfel ca poate inlocui cu succes toata partea lichida (alaturi de oua si/sau lapte de porumb). Nu tine loc de aroma, insa daca te intereseaza pestele mare, poti rula boiliesul doar cu un mix bun (mergi pe variante consacrate, gata facute), plus marine17 pentru partea lichida. Iar daca-ti mai ramane (vine la bidon de 1l), il poti folosi pentru dipuirea peletelor, bilelor etc. Spor la treaba ;)

Avatar utilizator
cata bh
Mesaje: 267
Membru din: Dum Feb 12, 2006 18:56
Puncte: 0
Localitate: Oradea
Contact:

Re: Parte lichida boilies

Mesaj de cata bh »

Nu se va lega intrucat nu respecti conditia de a avea 50% elemente (ingrediente) de legatura.
Pudra de belachan nu leaga .

Dupa ce iti refaci reteta ai urmatoarele alternative pentru lichide :
Minamino sau orice tip de lichid amino bun + block de belachan razuit in partea lichida 50gr/kg de mix
Lichid nutritiv de creveti
Lichid de belachan
Acid N-butyric 18-24 picaturi
Uleiuri esentiale
Lichid de ficat
Ulei de peste
Ulei de canepa
Lichid bloodworm primavara
Lichid de krill
NHDC
etc
Pana la urma este optiune ta atat natura lichidelor cat si cantitatea , dar sa fii atent ca exista o legatura intre cantitatea
de lichide si solubilitatea boiliesurilor fierte . Mixul va lua o anumita cantitate de ou si lichid. Cu cat vei scadea mai mult oul cu atat va scadea "rezistenta" boiliesului in apa chiar daca folosesti 50 gr de lactalbumina .
Catalin Prichici
''Absolut knowledge shut the door on progressive day-to-day learning'' Simon Horton

szabo laszlo
Mesaje: 59
Membru din: Mar Dec 02, 2008 16:25
Puncte: 0
Localitate: TURDA

Re: Parte lichida boilies

Mesaj de szabo laszlo »

bma76 scrie:Am aflat ca unii pescari folosesc ca si aminoacizii si unele produse pentru uz veterinar - VITAM si PROMOTOR L. Ati folosit asa ceva? Ce parere aveti despre utilizarea lor? Multumesc ...
Am folosit Promotor 43 ( varianta pulbere ) marele dezavantaj la ele ca toate sunt amestecate cu procent mare de vitamine si minerale pe langa aminoacizi , aceste vitamine au un miros puternic de medicamente ,in doze mari ( depasite cu 5-10 ori ) imprima miros specific ( la depasirea dozelor chiar si animalele de ferma refuza hrana si apa de baut pana la faza in care de sete si de foame sunt nevoite sa le consume )
Faptul ca sunt foarte concentrate se foloseste foarte putin din ele ( la promotor 43 se recomanda 1gr/ 1kg furaj ) pe perioade scurte de timp la animale bolnave .
In pescuit folosit in dozajul indicat nu cred ca rezolva problema atractiei si nici a nutritiei ,folosind 2gr/kg de mix nu am observat nici o diferenta in fregventa trasaturilor nici la Doripesco si nici la Ohat 3 (doua lacuri suprapopulate unde carenta de vitamine si minerale ar trebui sa existe teoretic , practic :?: )
Sunt de parere ca aminoacizii din compozitia lor sunt sintetice ( care pot fi sintetizate )
Sfatul meu este ca cei mai buni aminoacizi care induc hranirea involuntara la crap sunt cele din produsele naturale care se gasesc in fainurile predigerate si in extracte naturale ,comercializate in forma lichida sau pulbere care se obtin din nevertebrate acvatice ,crustacee,peste,ficat ,drojdii.Pe langa aceste produse purtatoare de aminoacizi mixul ar fi bine sa contina si fainuri mai bogate in aminoacizi ca fainurile de peste,carne ,lactice,plasma de sange ,proteine din soia si ou iar la capatul listei se afla fainurile din cereale ( fainuri inferioare sarace in aminoacizi dar bogate in carbohidrati ).

pilbak levente
Mesaje: 676
Membru din: Mar Sep 21, 2010 20:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Parte lichida boilies

Mesaj de pilbak levente »

25ml Salmon amino compound+25ml Ficat lichid+25ml CSL +25 Melasa +7 aroma squid +3 cramberry
As incerca varianta asta,ceva pareri?

gusti
Mesaje: 323
Membru din: Vin Dec 15, 2006 23:10
Puncte: 0
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Parte lichida boilies

Mesaj de gusti »

30 ml ulei de peste
30 ml extract de belachan
30 ml minamimo
5 -7 ml aroma
Powered by 3 rods

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Parte lichida boilies

Mesaj de osc1or »

Depinde si ce faci cu nada
O parte lichida buna poate fi formata si din 50ml CSL + 50ml melasa.

Eu folosesc de obicei 40ml Marine 17, 20ml Extract Chilli si 30ml Extract scoica + 5-6-7ml aroma squid cu capsuna + ulei esential de piper.
Critic echilibrat

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”