Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de vali003 »

Actiunea a avut loc pe fluviul StLawrence ,zona Long Sault ,Ontario ,Canada .



Crapi si Coioti pe fluviul St Lawrence

Dupa un Aprilie rece si ploios ,in care iesirile la pescuit ,i-mi aminteau de sfirsitul sezonului trecut ,in sfirsit Mai a venit cu temperaturi mai normale .

Pentru noi ,aici in partea de est a Canadei ,temperaturi normale ,la inceput de mai inseamna plus 14-16 grade ziua ,noaptea ,6-8 grade ,asta in mod normal ,poti avea si surpriza unei furtuni de zapada ,cu depuneri de 15-20 cm .Urmarind situatia meteo pentru saptamina in curs ,am fost placut surprins sa observ ca sfirsitul de saptamina se anunta frumos ,cu temperaturi de 18-20 C. ,si vint foarte slab. Cu degetele incrucisate si cu mari rugaminti celui de sus ,sa ramina asa ,am inceput pregatirile pentru prima iesire de 36 de ore .

Locul pe care urma sa merg se afla in Ontario si se numeste Long Sault .Este un golf imens pe fluviul St Lawrence ,care seamana foarte mult cu un lac .Apa are o adincime de 1,5-2,2 m fara agataturi ,doar ceva locuri cu ramasite de ceva bradis din sezonul trecut ,fundul apei fiind nisipos .In perioada de reproductie ,aici vin mii de crapi sa depuna icrele ,marginea apei fiind plina de trestii si boscheti mici .

Simbata dimineata ma gaseste pe locul meu favorit ,in speranta unor capturi memorabile .Fac o nadire rapida ,pe doua zone ,una aproape , la 40m. ,a doua la 90-100 m. Monturile sint identice ,pop ups de 15 mm. de ananas de la Nash ,linga momitoare pe care am pus un method mix . Timpul trece si trasaturile se lasa asteptate ,stiu din experienta partidelor trecute ca pestele intra pe aceasta zona in general dupa amiaza .

Ridic tabara ,deoarece voi ramine aici pina Duminica la prinz ,pun cortul ,patul cu nelipsitul sac de dormit si restul lucrurilor necesare unei astfel de iesiri .

Prima trasatura vine pe la ora 16 ,un ciortan de 6-7 kg ,pe care il eliberez direct din mincioc .Apoi in urmatoarele ore ,nimic , spre seara incep sa fac o nadire mai serioasa , in speranta ca pestii ma vor vizita pe timpul noptii .Mentionez ca la fiecare ora am scos si aruncat lansetele ,astfel patul de nada mentininduse .

Pentru perioada noptii ,la lanseta de distanta ,schimb pop upul cu o montura snow man cu bile Meteor de 20 si 15 ,pe lanseta de aproape mergind tot pe pop up .Timpul trece ,senzorii ramin tacuti ,incropesc o cina stropita cu 1-2 beri , apoi intru in cort incercind sa citesc ,dar se pare ca oboseala i-si spune cuvintul si sting e-bookul , mos Ene fiind mai puternic .Undeva pe la ora 1 am. ma trezesc brusc intr-un cor de urlete care veneau de la 8-900 de m. undeva in stinga mea ,unde este o padurice. Instantaneu parul de pe ceafa mi se face la fel cu al celor care ma sculasera din somn ,dar al meu cu diferenta ca statea in sus cam de frica .Dupa urlete am inteles ca ar fi ca la 6-8 coioti ,in primele secunde ,nu prea stiam in ce directie sa o iau si nici ce exact sa fac .Am aprins toate lanternele avute la dispozitie si le-am indreptat spre zona de unde se auzeau urletele ,scotind si un pichet mai lung de la cort ca arma de aparare .Ma retrag pe marginea apei , cu gindul , ca in cazul unui atac ,sa ma refugiez in apa ,in speranta ca amicii mei nu sint iubitori de apa .Se pare ca lumina lanternelor i-si face efectul ,urletele inceteaza ,iar eu ma mai linistesc putin .Si ca bairamul sa fie complet ,am o trasatura polizor pe lanseta de larg ,care aproape ma face sa sar in apa ,intep si incep o lupta cu un peste care se pare a nu fi un ciortan ,sta pe directia pe care a luat-o si nu vrea cu nici un chip sa se intoarca ,cu toata opozitia pe care o pun ,intr-un sfirsit ,reusesc sa il intorc ,si incet ,incet il aduc la mal .In tot acest timp ,drilul a fost facut mai mult intors spre mal ,cu ochii cit cepele spre locul ,unde mai devreme ,corul madrigal i-si incetase reprezentatia . In sfirsit pestele intra in mincioc ,il aduc pe mal ,si repede cu el la cintar ,un frumos crap comun de 14 kg. Il eliberez ,cu speranta ca ai mai batrini din familia lui vor veni sa ma viziteze .

Se pare ca urletele coiotilor m-au speriat numai pe mine ,crapii intrind pe zona din fata mea ,pina dimineata am mai pus pe saltea 8 bucati ,cu greutati intre 8 si 13 kg.

Dimineata ma gaseste treaz , cu o bine meritata cafea. Cred si fara atacul crapilor ,nu as mai fi putut dormi ,de frica unui alt atac...

Pina la sfirsitul partidei mai prind 6 crapi ,cel mai mare de 16,7 kg. ,plus un crap oglinda ,foarte rari aici la noi . Inchei partida cu 15 pesti prinsi ,din 15 trasaturi avute ,cel mai mare de aproape 17 kg. ,plus bonus un crap oglinda foarte rar pe apele noastre .

Ceea ce este sigur ,dupa aceasta partida ,nu voi mai veni singur pe aceasta zona .

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

GDX24
Mesaje: 174
Membru din: Mar Sep 20, 2011 18:58
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de GDX24 »

Felicitari pentru partida si capturi!!O partida, reusita si foarte frumos relatata.

Fir intins in continuare :wink:
Daniel Garbovan

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de petre iulian »

felicitari pt. ca ne impartasesti si noua din partidele tale, cateva povestiri :wink:
Noroc ca nu erau lupi in loc de coioti si mai ales ca nu erau `lupii verzi ....ca ramaneai fara bautura :D
Fir intins in continuare si multe capturi + 20 in acest sezon :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de vali003 »

Multumesc de aprecieri .

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de Alin Galbenu »

Foarte frumos povestit Vali. Felicitari pentru capturi!
Imagine

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de gor965 »

Frumos ...felicitari !
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de DumiD »

Bravo, felicitari! O singura nelamurire, e deja mai in Canada sau ai calculat dupa calendarul ortodox de rit vechi?

vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de vali003 »

DumiD scrie:Bravo, felicitari! O singura nelamurire, e deja mai in Canada sau ai calculat dupa calendarul ortodox de rit vechi?
:D As fi fost fericit sa fie deja Mai, in Canada ,povestirile sint din sezoanele trecute ,am un blog unde mai scriu cind am chef ,asa pentru placerea mea ,le-am copiat aici .

Avatar utilizator
mbtr
Mesaje: 95
Membru din: Lun Aug 18, 2014 17:07

Mesaj de mbtr »

Felicitari, poate ne vedem la o partida in zona acolo...eu stau in montreal

Remus Drobota
Mesaje: 555
Membru din: Vin Feb 11, 2011 13:52
Puncte: 0
Localitate: Galati

Re: Crapi si coioti pe fluviul StLawrence

Mesaj de Remus Drobota »

Felicitari asteptam cu drag si alte filmulete pe youtube :D, deja le stiu pe toate :)
Drobota Remus-Mihai
EnjoyFishingClub

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”