Pop up pentru dintoase

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
vali003
Mesaje: 104
Membru din: Mie Iun 13, 2007 22:30
Puncte: 0
Localitate: Long Sault

Pop up pentru dintoase

Mesaj de vali003 »

O povestioara mai diferita ,chiar neasteptata .

In fiecare sezon ,impreuna cu unul din cei mai buni prieteni -Len ,facem 2-3 partide pe o perioada mai indelungata ,2-3 zile ,in Ontario si Quebec .In general Len vine pentru o saptamina ,pescuind numai la crap, citeva zile in zona Long Sault si 2-3 zile la Montreal .Eu il insotesc in functie de zilele libere pe care le pot lua ,cite o data timp de o saptamina ,ori doar 3-4 zile .Intimplarea urmatoare a avut loc la Montreal ,Canada .Pescuitul if facem in general doar pe timpul zilei ,pe un loc cu acces usor ,linga podul Champlaine ,acesta fiind cel mai circulat pod din America de nord .Locul respectiv este pe un canal de navigatie ,un brat al fluviului StLawrence ,cu o latime de 5-600 m. ,adincimea pe locul unde pescuim noi este constanta de 1,8-2 m ,fara agataturi ,ori diferente de nivel .Canalul de navigatie se gaseste pe malul de vis a vis ,unde adincimea medie este de 10-14 m. Locul nostru are forma unui golf cu deschiderea spre dreapta de 4-500m terminindu se cu pilcuri de stuf ,apa mica plina de bradis .

Am hotarit cu Len sa pescuim doua zile aici ,in prima zi am venit destul de tirziu ,pe la 7,30 dimineata ,pregatiti cu doua galeti de nada ,una cu method mix simplu cu ceva boilies sparte si porumb de conserva ,a doua galeata ,un amestec de pelete si bile .. Pescuitul a fost lent in prima zi ,pentru noi fiind important sa nadim masiv o zona mai mare pentru a doua iesire .Am reusit sa punem pe saltea 5 crapi ,media pe la 8-11 kg. La sfirsitul partidei am nadit cele doua galeti pe zona stabilita pentru a doua zi .

Ziua a doua ne gaseste la ora 5,30 pe locul nadit ,cu betele in apa ,pescuim cu 3 lansete ,la distanta de 100-110 m de mal distanta dintre fiecare lanseta fiind de 15-20 m .Pe doua bete folosim pop up uri de la Nash aroma de ananas ,ultimul bat avind un snowman cu o bila de 20 si un pop up de 14 mm. aroma tot de ananas ,riguri blow back cirlige Ace long shank , legate cu un fir camasuit de 25 lb . in continuare momitoare de 60 gr. cu un method mix cu ceva porumb de conserva si bile sparte . Trasaturile nu se lasa mult asteptate ,pestele fiind prezent pe zona nadita .Len face deschiderea cu un frumos crap comun , il aduce incet la mincioc ,pe cintar aratind 11 kg.il eliberam rapid si lanseta pleaca pe locul ei .Urmatoarele ore trec repede fiind ocupati cu pestii care raspund bine la nada ,fiecare dintre noi prinzind 6-7 crapi frumosi ,media fiind de 10-12 kg .In jurul orei 13 pestele se leneveste putin ,astfel avem si noi ocazia sa mincam ceva si sa bem o bere ori doua .Facem si o noua nadire masiva cu 30-35 de spomburi ,pregatind locul pentru dupa amiaza .Timpul trece ,senzorii ramin tacuti ,ceva destul de curios ,pe acest loc ,in general pestele este activ tot timpul .La adapostul umbrelei ,motaim in caldura zilei ,asteptind revenirea mustaciosilor .Orele trec ,asteptarea devenind frusrtranta .Pe la ora 17 am o trasatura la una dintre lansete ,fiind rindul meu la actiune ,asa am hotarit ,sa facem drilurile pe rind . Intep si pestele pleaca din tun ,ia fir si nu vrea de loc sa se opreasca ,string putin frina ,incrcind sa il opresc ,incet ,incet reusasc sa il intorc si incepe lupta cu un peste mare ,care sta pe fundul apei ,plecind spre dreapta golfului ,cu pompaje line ,incep sa il aduc spre mal ,dureaza ceva timp ,pestele fiind destul de departe ,cind ajunge pe la 30 m , se decide sa plece din nou ca din tun spre larg ,luind in citeva secunde cam 80-90 de m de fir. Incet il intorc din nou si incepem o noua lupta , pare un crap mare si hotarit sa nu se lase adus la mincioc .Dupa inca 10-12 min,. de lupta vine spre mal ,la 5-6 m se vede o namila de peste 1m .,cu o forma lunga ,Len fiind cu minciocul in apa striga la mine ca este un sturion ,fiind prea lung sa fie crap ,reusim sa il bagam in mincioc ,vin linga Len sa il vad si ajut sa il aducem pe saltea .Stupoare ,este o stiuca imensa din familia Muskellonge ,o punem la cintar si bucuria nu-si are margini cind vedem cit are 33,8 lb . Un trofeu dupa care umbla ani de zile pescarii specializati pe rapitor in special stiuca mare .Este intepata corect in interiorul gurii ,pop upul meu de la nash de 15 mm aratind ca un bob de mazare intre coltii acestui monstru .Reusesc cam cu frica ,cu ajutorul unui cleste sa ii scot cirligul ,facem citeva fotografii si o eliberam rapid ,acest fel de stiuca fiind bine sa se elibereze foarte repede ,putind sa moara din cauza adrenalinei din timpul drilului . Len ma felicita ,bucuria mea fiind fara margini ,sa prinzi un astfel de peste este fara cuvinte . Ma asez pe scaun ,desfac o bere sa ma linistesc putin ,adrenalina drilului isi face efectul si asupra mea .Acum intelegem si dece crapii nu au mai aparut in ultimele ore ,crocodilul vinind pe aceea zona si speriind toti pestii . Mai stam inca 3 ore ,timp in care reusim sa mai prindem 3 crapi ,se pare ca dintoasa nu sa mai intors pe aceeasi zona ,astfel crapii revenind la intilnirea cu noi .Discutam pe larg cit de norocos am fost sa nu imi taie firul ,plus cum de sa repezit la pop upul de ananas ,nici eu nici Len nu am mai prins un rapitor la bile . Spre seara stringem echipamentul hotarind sa plecam mai devreme ,oprindune la un restaurant pentru o cina mai deosebita stropita cu o sticla de sampanie in cinstea capturii neasteptate .

Imagine

Imagine

Imagine

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”