Cancan-uri Hobaia

Sectiune deschisa pentru orice subiect de discutie.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cancan-uri Hobaia

Mesaj de EX-UL »

Intrebati-l pe Andrei Vladeanu ce probleme a avut la Hobaia cu standul vecin . Peste 60 rachete de porumb nefiert ale vecinilor , au facut sa "taca" 4-5 standuri vecine , inclusiv pe cel care a nadit . Asta ca sa intelegem repercursiunile naditului greu cu porumb tare , nefiert !
Intrabati-ma pe mine cum este sa pescuiesti cu 8 kg de boilies 4 zile si sa prinzi mai mult decit atunci cind ai nadit cu 35 kg . Asta tot la Hobaia !
Intrabati-ma cum in prima zi dupa nadire consistenta cu cinepa fiarta am prins bine si foarte bine , pescuind cu boilies pe pat de cinepa , si cum dupa a 2-a nadire cu cinepa si porumb in lapte ( 1 kg ) mi-a tacut balta 24 ore , pescuind cu aceleasi boilesuri . Balta a mai raspuns numai dupa furtuna de simbata noapte .
Intrebati pe MirceaF cum cu nada de la Senzor - practic cu asta pescuia si lotul national - nu s-a putut desprinde in cap de stand . Asta ca sa vedeti cit conteaza distanta de aruncare !!
Iata teme de studiu pentru competitie .

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Acum ca ai deschis subiectul, hai sa povestesc si eu ceva. Am dat cu boilies ready-made SBS, Squid&Octopus, 20mm. cu dip 3 in 1 SBS, cu care, acum vreo 3 saptamani, de Sambata ora 16, pana Duminica ora 11, pe Peris, am prins 8 pesti / total 50kg.

Pe Hobaia, 3 zile nu am prins decat un ten!!! de 3.6kg, apoi, Duminica de la ora 10 pana la 12, mi-au intrat 4 pesti, 2 in agatatura (daca n-am prins, nu eram obisnuiti cu locul :lol: ) si 2 pe mal, toti maricei, cei scosi avand in medie 4 kg. fiecare. Cand strangeam sculele, nu apucam sa termin o lanseta, ca tragea la alta, asta dupa ora 12. Explicatiile, vorbind cu unul si cu altul, ar fi:
1. ready-made, din cauza conservantilor,in concurs egal cu 0; a scazut presiunea de nada spre sfarsitul concursului si de aia a inceput sa traga si la noi.
2. boilies-urile respective sunt "long term" :lol: si isi fac efectul dupa cateva zile, dupa aceea fiind imbatabile. :lol:
3. nada selectiva, pentru pesti de cel putin 5kg :lol: , relativ rari pe Hobaia.
4. diametrul prea mare: 20mm, versus 18mm. celelalte echipe

Voi ce credeti!

P.S.
Salutari si felicitari pentru rezultate vecinilor mei de stand: Radu Badica (stanga) si Bogdan D.(dreapta).

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Bravo Adi - asta asteptam de la voi - ceva impresii - de aia v-am si atitat ! :lol: :lol:

adigogo
Mesaje: 124
Membru din: Mie Mai 18, 2005 20:48

Mesaj de adigogo »

Am uitat de porumb si de nepunctabili!
In a treia zi, vazand noi rezultatele (0 pesti, 0 muscaturi), hai sa dam cu porumb ca suntem gata. Am facut un pat de 3 kg. de porumb preparat a la Ken Townley, nu uscat, cam la 40m de mal in stanga, si da-i frate! In 3 ore am prins 15 crapi, dintre care punctabili, niciunul, dar cum: 1.8kg, 1.9kg, 1.8, 1.9, 1.7. I-am pus pe toti in saci, ca si asa m-a pus Coco (felicitari pentru locul I) sa cumpar vreo 20, de i-am disperat pe arbitri, pe care dupa, bineinteles, i-am respectat cu o bere rece. Si ne-am potolit. Da' ne-am distrat! :lol:

Avatar utilizator
Sharky
Mesaje: 435
Membru din: Dum Ian 09, 2005 11:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Sharky »

Stand 40 imediat in stanga A2-ului de la calificari.In stanga Gil si Adi (super baieti de Sibiu)iar apoi Tataie cu Gogu; in dreapta niste baieti din Arad si apoi Mitzanu'. loc bun agatatura multa din pacate sau din fericire depinde cum privesti, toate premizele unui rezultat bun. Asta pana a inceput sa bata vantul dinspre ferma si nu mai intra nimic la noi (totul se oprea la Gogu&Tataie si Coco).Dupa 40h de concurs ramasese doar speranta in furtuna anuntata pt sambata si vreo 35 de kile de crap cantarite(de mentionat ca vineri pe zi de la 11 la 23 liniste totala).furtuna se lasa asteptata si increderea scade cu fiecare ora (ghinionul nostru sa-l vedem pe Coco cu Pork care tot puneau pe mal crap dupa crap).Cum a inceput ploaia sambata noapte cum a reinceput activitatea si la noi.Noapte grea dar cu rezultate pe masura, la cantarirea de ora opt aveam 11 pesti cu un total de 45 de kile si ne gandeam la un loc bun la final, un loc 6 zic eu muncit si onorabil, in conditiile date.
Aventuri cu rupturi si parcari ar plictisi ca doar nu am fost singurii cu agatatura pe balta dar merita mentionat crap scos cu linia rupta in gura care coincidenta naibii era chiar a noastra.
Pe scurt un concurs misto, mai relaxat, in care toata lumea a trecut cu vederea mici amanunte scapate de inimosul organizator (multumiri Maestre) si cred eu ca s-a simtit bine.
Dan Petre aka Sharky

toni
Mesaje: 149
Membru din: Mar Mar 22, 2005 9:44

Mesaj de toni »

val, standul cu pricina am fost eu.

nr de rachete a fost 50, nu 60, iar cantitatea totala de nada a fost de 4 kg, din care porumb 2 si canepa fiarta 2.

este adevarat ca porumbul era nefiert, dar era la macerat de mai mult de o saptamana, si cuticula era realmente moale.

nadirile ( au fost 2) s-au facut la ora 1:30 am vineri si 2:00 sambata, in perioade moarte pt pescuit.

durata lor nu a depasit 15 min, usor de dedus dupa nr. de rachete, si faptul ca patul de nada era la distanta de 30 m de mal.

sincer, a fost ideea partenerului meu, care, inspirat de ce se intampla in zona locurilor 35-40 (de unde au fost cativa in top 10) a tinut mortis sa incercam si la porumb, poate intra ten mare.

iar eu am fost pana la urma de acord, dupa ce un ten de 5-6 kg ce patrula in mal s-a speriat de sacii mei cu crapi si a luat-o la goana dupa o saritura spectaculoasa.

as vrea sa intreb pescari mai cu experienta, cam ce nr de crapi poate satura si scoate din competitie cantitatea de 2 kg de porumb ? 20-30 de ciortani ?


fata de andrei vreau sa-mi cer scuze din cu totul alte motive, pe care le stim amandoi, si sa-i multumesc in acelasi timp pentru multiplele informatii pe care mi lea dat pana sa se tensioneze atmosfera :D :D :D .

ps:
in alte zone ale baltii, s-au nadit zeci de kilograme de porumb, si s-a prins mai mult peste decat pe la noi, probabil pt ca locurile respective tineau ceva mai mult peste pe acolo......

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Salut Val,

Daca tot m-ai invitat la masa "tacerii", hai sa zic si eu. Mai intai de toate, asa cum au mentionat toti cei care au scris ceva pana acum despre concurs, a fost o atmosfera super, ai fi zis ca e vorba mai degraba de un grup de prieteni care au venit la pescuit. Cel putin asa s-a vazut de la mine din sector, pe toata lungimea aia pe care am batut-o cu pasul si c-o bere-n mana. Initiative demne de toata lauda din partea organizatorilor, sa traiesti Maestre, pachetele primite la extragerea locurilor, gratarul de la final, vizitele in standuri, jos palaria! Ma bucur sincer ca am participat la editia I-a a Cupei Cupelor.

In al doilea rand, la orice concurs voi participa mult timp de acum incolo, o voi face cu nada Senzor. Nu ca mi-ar displace sa-mi fac propria nada si sa mai si castig cu ea. Dar avand in vedere evolutiile anterioare ale Senzorilor cat si ce am vazut la acest concurs, toate astea m-au convins ca baietii astia stiu ce fac si fac ce stiu (baieti discutam fee-ul de reclama pe mp :lol: :lol: )

In al treilea rand, odata cu nada mi-au venit si doi profesori buni. Stiam tot ce se poate sti despre locul acela, stiam unde trebuie sa lansez, stiam cata nada trebuie sa dau, stiam si pe draku ... pe care de altfel l-am si facut ghem. Am reusit in schimb aproape sa-mi retez un deget, nu cu textil ci cu mono de 40, ca doar d-aia am dat 1,5 mil pe degetar, sa pish cateva sute de metri de fir si o sacosa de monturi. Ahhhhh, si daca cineva vrea sa afle cum se parcheaza un crap, si cu fata, si cu spatele, si din lateral, ii stau la dispozitie. Against a reasonable fee :lol: :lol: mai scot si eu din paguba.

Acum, nu intotdeauna esti obligat sa pescuiesti si sa nadesti la 120m. Dar sunt situatii cand daca n-o faci, o ..... (la alegere, baieti, cum aveti inspiratie :lol: ). Cam asta e. Iar la categoria n-a fost draku' asa de negru, ma simt bine pentru ca am evitat macar categoria celor care au primit abonamente gratuite ALP :lol: :lol:
Si poate c-a fost mai bine sa dau cu capu' in pragul de sus, ca acu' sigur ma uit mereu dupa ala de jos.

Sincere felicitari tuturor participantilor si in special acestei teribile echipe care va face istorie in carpfishingul romanesc, COCO&PORK!!!

Avatar utilizator
mirceaef
Mesaje: 636
Membru din: Lun Ian 17, 2005 14:52
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef »

Val, fir-ar sa fie de edit, uite am uitat sa-mi pun semnatura:

-----------------------------------------
MirceaG .... nu foarte eficient!

Prietenii stiu de ce :lol:

EX-UL
pescar de competitie
Mesaje: 2570
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 19:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de EX-UL »

Mai asteptam si alti concurenti , ca doar au fost 41 echipe .

Sa va scriu si eu ce am facut .
Aveam un mare pericol in Hamudi , cap de stand la 40 metri de mine . Noroc ca nu prea s-a inteles cu colegul lui la nada si a lasat pestele sa treaca si catre noi :lol: :lol: . Mircea F statea bine si el - avea nada de la Senzor ( cu asta pesuiau si ceilalti din echipa mare Senzor ) . Standul tare - cu Nea Nitzu & Lupsan , Vladeanu & Adi , Radu Badica , Maimutzoiul Mik , Gogu Catalin ( asta ca sa-i iau numai pe aia care au fost la calificari ) , etc
Am pescuit cu 2 tipuri de bile - Squid & Banana si Scopex ( Hutchinson ) plus 4 kg de cinepa si 1 kg de pellete CSL .
Am dat departe ca sa pot trece de Hamudi si am tinut relativ bine zona pina simbata cind mi-au tacut senzorii . Aveam vreo 41 kg prinse si in afara de primele 3 locuri orice era posibil . Dupa ce simbata am cantarit numai 2 crapi , dupa furtuna de simbata noaptea a inceput scandalul - vreo 8 crapi cintariti pina dimineata , plus inca 4 pina la terminarea concursului ( dintre care unul de 7 si unul de 5,5 kg ) . Total vreo 78 kg - locul 11 la general si locul 2 pe sector la 1,2 kg de Badica si la 200 grame ( fix 2 plumbi :lol: :lol: ) inaintea lui Andrei .
Toti pesti i-am pescuit departe , aproape nu mergea nimic . Crapi mari i-am luat de la marginea patului de nada a lui Mircea F ( standurile noastre erau la max 15 metri unul de altul ) . Scuze Mircea dar asta e situatia :lol: :lol:
Multi nepuncatabili - simbata am avut 6 cantariti in intervalul 1,8-1,98 kg . Dar asta nu e o noutate pe Hobaia .

bodyghost
Mesaje: 61
Membru din: Vin Ian 28, 2005 17:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de bodyghost »

Am picat pe fostl B2 stand 25 actual un loc ca o copaie nu prea aveam de ce sa ma agat in stanga mea Adrian Burada si Andrei Vladeanu care aveau un pod scufundat in stanga lor, in dreapta mea adigogo si partenerul. Inpreuna cu Cauciuc am ales un pescuit de rutina numai pe bile si pe pe ballpelet niste pelete de la Solar in forma de boiles de 20mm am folosit in jur de 14 kg bile si am terminat pe locul 9 la general castigand fostul
sector B. Problema e ca pestele era mai mult in spre cabana lui Dan decat aici sau spre capatul lui Hamude. In rest am vazut un pescuit la 130m efectuat de Adi Burada adica la capatul podului scufundat demn de tot respectul adica munca frate nu gluma. Bilele mele au fost Big Fish home made discutam si despre asta dar data viitoare.
Radu Badica

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Liber la Discutii”