Shimano sau Hakuyo

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alexandru Popescu »

Salutare Domnilor,

Sunt inca indecis, vreau sa achizitionez patru mulinete , buget undeva la 1500 ron.
Am cautat pe internet cateva produse ce mi-ar placea si am ales doua:
- Mulineta Shimano Navi 8000 XSB;
sau
- MULINETA HAKUYO TD6000 ;


Ce ma sfatuiti,care ar fi mai ok?


Si referitor la bete, pe la 2000 ron.

- Lanseta Shimano Tribal Velocity 13' 3,50lb 2buc
- HAKUYO MTX 14 ( 3,90 M - 3,75 Lbs ) Inel Plecare 50
...

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de ionut72 »

Mulinete: una e usoara, alta e Shimano! :)

Lansete: MTX 14 cu inel de plecare de 40!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
osc1or
Veteran
Mesaje: 3888
Membru din: Lun Aug 13, 2012 14:35
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de osc1or »

S-a mai discutat acest subiect de 100 de ori pe forum... sunt o gramada de topicuri deschise fix cu acest subiect.

Mai scriu si eu, tot a 100a oara: mulineta shimano, bat shimano, dar mie nu imi place velocity.

Si nu spun ca nu imi place Hakuyo, dar la preturile actuale, prefer oricand Shimano.
Critic echilibrat

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alin Galbenu »

Salut. Navi 8000 XSB este o mulineta foarte buna, dar din pacate nu se mai fabrica. Desi nu-ti ramane decat varianta SH si daca tot cumperi SH, mai bine mai pui ceva pentru un BBLC sau o Ultegra XSB, de care vei fi mai multumit. Despre hakuyo TD nu pot spune nimic pentru ca nu am folosit niciodata.

Referitor la lansete, daca vrei neaparat inel de 50, atunci eu ti-as recomanda Velocity. Arunca foarte bine, arata foarte frumos si nu e nici prea scumpa. Daca nu tii neaparat la inelul de 50, atunci MTX14 13" inel 40, este cea mai buna oferta posibila la noi in Romania, la un bat de crap, raportat calitate/pret. Nu exista un bat mai bun in suma de 300 RON, pret de magazin.
Imagine

darius123
Mesaje: 682
Membru din: Lun Iun 21, 2010 0:43
Puncte: 0
Localitate: TIMISOARA

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de darius123 »

Daca mai poti creste putin bugetul, eu iti recomand mulinete second Shimano BBLC sau Shimano Ultegra XSB, XSC ( in jur de 500 ron/bucata) si lansete Shimano Supressa ( 590 ron/buc noi). Daca ai si tu ,,boala'' distantei si vrei sa arunci 180 m atunci mergi pe Shimano Velocity.
Despre Hakuyo nu pot sa iti zic nimic ca nu le am.

Avatar utilizator
aurelian_solomon
Mesaje: 217
Membru din: Joi Iun 27, 2013 8:57
Puncte: 0
Localitate: Sighisoara

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de aurelian_solomon »

osc1or scrie: Si nu spun ca nu imi place Hakuyo, dar la preturile actuale, prefer oricand Shimano.
De aceasi parere sunt si eu

Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de jdmishere »

Eu am ansamblul Velocity/MTX + TD si ma inteleg perfect cu el (binenteles atunci cand iesim lapescuit;).... )
Mie imi plac mulinetele mai usoare deoarece, cel putin personal vorbind, ma ajuta in lansare mai mult decat o mulineta mai grea (gen BBLC)
Daca TD-ul ar avea un clips mai prietenos (si pretul de acum 2 ani :))... ) pentru mine ar fi mulineta perfecta.
Dragos MARDARE
CS APS

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu nu stiu de ce treceti atat de usor peste acest produs:
http://danmitranescu.ro/205-1277/LANSET ... -4-lbs.php

Fata de MTX14 cu inel de 40 , pentru 30 lei, ne si tratam de suferinta. :)

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alexandru Popescu »

Shimano BBLC - se mai fabrica? Stiam de aceste mulinete ca nu au moarte, se gasesc doar la sh.

Allen Besnovich scrie:Salut. Navi 8000 XSB este o mulineta foarte buna, dar din pacate nu se mai fabrica.
Nu am stiut de aceasta informatie,ma bucur ca am postat aici,aflu mai multe,am sa ma uit spre alta varianta si revin cu alta propunere.
Poate chiar bblc

osc1or scrie:S-a mai discutat acest subiect de 100 de ori pe forum... sunt o gramada de topicuri deschise fix cu acest subiect.
Mai scriu si eu, tot a 100a oara: mulineta shimano, bat shimano, dar mie nu imi place velocity.
Si nu spun ca nu imi place Hakuyo, dar la preturile actuale, prefer oricand Shimano.
Nu m-am uitat daca s-a mai discutat acest subiect pe forum, ideea este ca eu caut argumentele care ma intereseaza pe mine,posibil ca ceilalti de au mai postat un subiect la fel/asemanator sa caut alte argumente.Daca esti deranjat ca am postat , scuza-ma ca am indraznit.
Referitor la raspuns, iti multumesc pentru raspuns.
...

Alexandru Popescu
Mesaje: 578
Membru din: Joi Oct 02, 2014 9:32
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Shimano sau Hakuyo

Mesaj de Alexandru Popescu »

Dan Mitranescu scrie:Eu nu stiu de ce treceti atat de usor peste acest produs:
http://danmitranescu.ro/205-1277/LANSET ... -4-lbs.php

Fata de MTX14 cu inel de 40 , pentru 30 lei, ne si tratam de suferinta. :)

Iti multumesc Dan pentru informatie,am vazut produsul acesta, dar cred ca la 4 lbs este foarte rigida.Nu stiu cat o sa-mi ofere satisfactie in drill. Posibil sa arunc mai mult cu cea de mai sus de 4lbs decat cu un 3.5 lbs de la shimano,sau 3,75 cum este mtx 14. Caut un bat unde pot arunca destul de mult, nu peste 200 m :d, dar sa-mi ofere si un drill frumos.
...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”