pod sau suporti individuali?

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: pod sau suporti individuali?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Acolo unde pescuiesc in mai multe puncte fixe ( paturi de nada) , ma folosesc de pozitionarea pichetilor pentru a fixa directia de aruncare pe timpul noptii ( si totodata verificarea directiei firului dupa aruncare ). Completand cu semnul de pe fir, se poate pescui cu precizie foarte mare.

Cu rodpod-ul se poate face asta numai pe un singur pat de nada.
In rest, diferente din punct de vedere strict al pescuitului nu sunt, sau nu am sesizat eu.

Ca stabilitate a lansetelor, decat un rodpod slab ( majoritatea celor ieftine ) , mai bine picheti ( majoritatea suficient de buni ca stabilitate ).

Avatar utilizator
mircead
Veteran
Mesaje: 3076
Membru din: Dum Dec 12, 2010 15:29
Puncte: 0
Localitate: Popesti-Leordeni

Re: pod sau suporti individuali?

Mesaj de mircead »

Dan Mitranescu scrie:Acolo unde pescuiesc in mai multe puncte fixe ( paturi de nada) , ma folosesc de pozitionarea pichetilor pentru a fixa directia de aruncare pe timpul noptii ( si totodata verificarea directiei firului dupa aruncare ). Completand cu semnul de pe fir, se poate pescui cu precizie foarte mare.

Cu rodpod-ul se poate face asta numai pe un singur pat de nada.
In rest, diferente din punct de vedere strict al pescuitului nu sunt, sau nu am sesizat eu.

Ca stabilitate a lansetelor, decat un rodpod slab ( majoritatea celor ieftine ) , mai bine picheti ( majoritatea suficient de buni ca stabilitate ).
Corect.
Acelasi lucru este valabil si pentru plantatul pe timp de noapte , iti fixezi directia cu pichetii si lungimea cu semnul pe linie sau eventual clip , mai mult poti varia distanta intre lansete asa cum iti este tie mai convenabil . Pentru ponton poti folosi stage kit-uri homemade , daca nu sunt suficienti bani , sau cel putin 2 rodpoduri distantate. Varianta ieftina pentru ponton , in coditiile pescuitului nocturn pe mai multe paturi de nada , poate fi constructia unor suporti.
Eu am un set de Matrix original inox dar au costat cat un rodpod scump si dupa ele mi-am facut schitele , adaptate pentru duramid , pe care le-am dat la un strungar sa le confectioneze . Astfel 8 bucati m-au costat 200 lei. Daca vrei trimite-mi mailul si-ti trimit la randu-mi schita.
Cele bune.
Nu sunt un pescar grozav , dar ma simt grozav pe balta !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”