Cand socoteala de acasa..................!

Pentru pasionatii foto-video.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
otto_ph
Mesaje: 417
Membru din: Mie Feb 29, 2012 12:33
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti
Contact:

Cand socoteala de acasa..................!

Mesaj de otto_ph »

"Bai Otto, tare as manca un peste, mic crocant tras la tigaie si imbaiat in mujdei de usturoi cu patrunjel." Asa a inceput prima ieseala mai serioasa la pescuit pe 2014. Protagonistul, nimeni altul decat fratele Patraulica venit pentru o saptamana acasa la reveneala. Pescar meserias, la o lanseta ii trebuiesc pe putin 3-4 monturi ca sa lanseze o data bine, hotaraste sa mergem la Paulesti, unde tinea mortis sa dea iama in carasei ca sa-si implineasca pofta mult ravnita. Nu ma incanta ideea, dar nici nu-mi displacea, eu nemaimergand pe respectiva locatie de prea multi ani ca sa mai stiu despre ce e vorba.
Inarmati cu 4 lansete model 1986, doua bete si mulinete cu scart plus suporti "Y" am taiat-o a doua zi, vineri 04 aprilie 2014 pe la ora 06.30 direct spre Paulesti spre marea victorie. Cu momeala colcaind in cutie, iar ramele serpuid unele peste altele, am parcat regulamentar in zona special amenajata a baltii de unde am luat-o frumos la picior pe margine cu mainile in buzunare ca sa vedem unde ne asezam si cam despre ce este vorba. Balta full. Pe la jumatatea baltii opreste Meseriasul Gica intr-un Jeep sexy si ne ia la "stanga", ca ce defilam pe balta lui cu mainile in buzunar. Nu pare multumit de raspunsul meu, dar pleaca neuitand sa-mi spuna ca sunt locuri cate vreau pe balta. Ma manca limba, dar deh, din 1907 se chinuiau taranii sa-si ia pamant asa ca am zis sa n-o punem de-o rascoala acum cand unii au reusit si mai aveau si simtul proprietatii.
Ca sa nu o mai lungim, ne-am hotarat la un loc, ne intoarcem la masina luam toate cele necesare, infigem pichetii de ne-au iesit ochii, pregatim sculilii, monturilii si cand sa aruncam... pac, apare nenea cu casa de marcat si asta la fel ca celalat, ii dadea respectul p-afara. "Voi??? Gata, v-ati hotarat odata?" Si incepe sa taxeze si sa bata la butoanele alea mai ceva ca mine acuma la tastatura. Jap, ne da bonurile, 2 X 50 lei. Pana m-am dezmeticit eu, Patraulea ii da suta de lei si eminentul pleaca spre baraca lui tarsiindu-si cizmele mult prea mari si pline de noroi.
Eeee, p-asta n-o mai inghit si ma duc dupa el murmurand sudalme in varful buzelor. Degeaba i-am spus ca pescuieste prietenul meu cu 4 bete, ca la el era clar, omul si 50 lei, nu conteaza altceva, asa a primit dispozitii si cui nu-i convine sa-l astepte pe patron etc, etc, etc. Dau sa rabufnesc dar mi-am adus aminte ce-a zis nasul: "finutuu, hai sa fie pace". Ma sucesc repede si iau o hotarare care va schimba in totalitate intreaga zi. Ii zic omului ca in conditiile astea nu pot sta, asa ca vreau sa plec si sa-mi dea banii inapoi. Nu prea i-a suras ideea dar tot i-am "vandut " bonurile pentru 100 de lei si in maxim 10 minute eram iesiti din zona lor crepusculara.
Patraulea, botox la greu, ca el pleaca luni la munca si ca n-a pescuit deloc si ca noi ce facem azi, ca daca aveam benzina mergeam la Butimanu sau la Fundulea 1, claaar, era chitit pe peste. "Hooo bre, ca m-ai tacanit destul la cap, o rezolvam adevaraciune, le impacam pe toate!" Asta fara ca el sa stie ce am de gand. Asa ca fara sa-i dau prea multe detalii, o apuc direct spre balta Pleasa spunandu-i totusi doua vorbe; 50 pescuim, 20 P.P.N. (Pescarie Piata Nord). La intersectia de la Paulesti cand a vazut fraticul ca o fac la stanga spre Blejoi, s-a luminat la fata mai ceva ca un bec de-o suta si tot la fel de repede s-a stins cand si-a amintit cu ce plecasem de acasa in materie de arsenal de pescuit si momeli. NU MAI CONTA!
Pleasaaa, acasaaa, buuuun, acum ma simteam in largul meu. Inca de la poarta toate pareau a sa se fi schimbat in conceptia si perceptia mea, era cu totul altceva iar ziua care incepuse intr-o maniera nu tocmai placuta (ca sa fiu un domn) avea sa se schimbe incepand peste cateva minute. De cum am ajuns in fata administratiei care era era ocupata de numeroase persoane, au inceput micile "stouri" despre unde am fost si ce patisem, povestite pompos si in detaliu si care au culminat cu prezentarea arsenalului meu de pescuit care nu avea absolut nicio legatura cu modul de pescuit pe Pleasa; lansete de la 1,20 la 2,10 mulinete Rainbow si Cormoran 1, care trosneau si scartaiau la greu, ace de 8 si 10, plumbi arc culisabili cu 3 ace, bambine de plastic tip bratara, o cutiuta cu viermusi una cu rame, doua mamaligi la 5 lei si suporti "Y" sudati la Uzina 1 Mai. Am rezolvat repede "micile" deficiente si dupa ce ne-am dotat cu tot ce trebuie prin buna-vointa celor de acolo care ne-au pus la dispozitie tot ce aveam nevoie ca sa parem si noi cat de cat pescari am ales pontonul 2 si intr-o juma de ora ne-am vazut, intr-un sfarsit cu betele la apa, era deja trecut de 8.30.
Capturile nu au intarziat sa apara de cum am aruncat prima lanseta, primul peste fiind un pui de carasel sau pui de pui de carasel. "Uraaaa, incepuse distractiaaaaa!"
Nu stiu ce inseamna pentru unii a pescui, dar pentru noi cat am sta pana la ora 16 a fost un deliciu. Pestii au tras unul dupa altul pana am plecat, nu de putine ori nu ajungeam sa le avem pe toate 4 in apa ca nu aveam timp sa le aruncam, plus ca drilul cu ciortani de la 2 kg in sus era o adevarata lupta. Carasi nu pot sa spun cati am prins, multi, foarte multi, de la simple brichete pana la aproape de 7-800 de grame, dar, in schimb, am pastrat, pozat si cantarit ciortanii care au insumat 14 kg, cel mai mare fiind al lui Patraulea care a avut 3,5 kg. Am avut si ceva trasaturi mai barbatesti dar nu am putut sa facem fata cu schiloadele alea de lansete si ne-a plimbat pana a scuipat acul.
Cat am stat noi la pontonul 2, mi-a cerut ajutorul de vreo doua ori la minciog un baiat de la pontonul 5 care era singur si care statea de cu seara, eeee alta treaba, i-am scos o bucata sarita lejer de 8 si unul de 6 de toata frumusetea. Mi-a zis ca toata noaptea n-a inchis un ochi si ca i-a tras intr-o veselie. A incercat la toate momelile iar sigura la care a prins a fost pop-up mic de de 8 galben. Asta avea si in fir cand am scos eu pestii. Ma rog, era dotat cu scule competitionale cu ca noi, fratii Jderi, care dadeam la doi viermusi pe ac de 10 ca pe Dambu.
Balta, ca si anul trecut bine intretinuta, se lucra de zor la mici retusuri pe ici si colo, baietii in frunte cu d-nii Radu, Manole si Alin transbordau la greu peste din balta din stanga adica din spatele pontoanelor 19, 20 si 21 in cea principala (1), iar altii curatau stuful si, si, si puii mei, o gramada de chestii de cosmetizare.
Asa ca la ora 16 dupa ce am ne-am atins scopul propus am plecat cu sufletul multumit. In drum spre casa am oprit o fuga la Nord la Piata am luat 2,5 kg de caras pe care l-am pregatit cum numai eu stiu (dar nu mananc ) si a bagat Patraulea pe sub pifometru de nu-i mai trebuia nici arpacas nici lumanari.
Deci asta a fost prima partida cand socoteala de acasa nexam cu ce avea sa iasa. Va saluta Otto si fire intinse.
Fişiere ataşate
11007719_644525665693106_7269124248576410773_n.jpg
11007719_644525665693106_7269124248576410773_n.jpg (51.08 KiB) Vizualizat de 1611 ori
Viata este de unica folosinta, n-o cauta la 38!

- Otto Fishing Team -

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “FOTOGRAFIE, IMAGINI VIDEO SI POVESTIRI DE LA PESCUIT”