Nadire cu porumb congelat

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Nadire cu porumb congelat

Mesaj de lucian156 »

Peste tot se vorbeste de nadire cu porumb preparat(fiert) sau porumb dulce din conserva(Bonduelle). Am vazut ca in marile magazine exista la raionul de congelate porumb congelat. Presupun ca este porumb de lapte congelat si ma intrebam daca cineva a nadit cu el pana acum si sub ce forma, daca a fost folosit asa cum se gaseste el in punga sau daca la-ti fiert inainte de al folosi. Astept recomandari din partea celor ce au nadit pana acum cu acest porumb congelat si daca se poate sa ne impartaseasca si noua impresiile lor despre acest produs.

Avatar utilizator
Florin Coacaza
Mesaje: 91
Membru din: Mar Aug 13, 2013 23:35
Puncte: 0
Localitate: Turda/Ploiesti

Re: Nadire cu porumb congelat

Mesaj de Florin Coacaza »

nu stiu de ce ai incerca porumb congelat cand pe toata piata se gaseste porumb gata preparat..

andronic cristian
Mesaje: 154
Membru din: Lun Feb 08, 2010 19:20
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: Nadire cu porumb congelat

Mesaj de andronic cristian »

Nu trebuie fiert, e la fel cu porumbul din conserve. Merge folosit imediat ce se dezgheata, apoi se altereaza rapid. Nu trebuie aruncat in apa cat e congelat pentru ca pluteste (gheata are densitate mai mica decat apa). Despre recongelare nu poate fi vorba. E o nada mai buna pentru pesti mici, care pot fi chiar si ciortani.
Campion National 2010
Vicecampion National 2013

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Nadire cu porumb congelat

Mesaj de lucian156 »

Asa ma gandeam si eu, ca se poate folosi imediat dupa decongelare. Voi incerca in acest weekend si il voi combina cu canepa fiarta si cu hrisca.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”