Pescuit la crap la depunere

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Pescuit la crap la depunere

Mesaj de walter »

Buna prieteni pescari.

As avea o nelamurire. Ma gandesc sa merg la pescuit saptamana viitoare de marti pana vineri la pescuit la crap la o balta de pe langa Cluj, sa fie mai specific la balta lu Tibi.

Nu stiu cum este atunci cand sunt la depunere. Se prinde ceva? Au vreun apetit de mancare?

Nici nu stiu exact cand vor intra la depunere, am vb cu patronul si mi-a spus ca saptamana asta pe miercuri joi au inceput sa depuna si s-au oprit pentru ca a venit o vreme mai rece. Oare daca saptamana viitoare va fi vreme buna si incep sa depuna din nou, voi avea vreo sansa?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2746
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Pescuit la crap la depunere

Mesaj de PallBogdan »

Pe balta lui Tibi, am pescuit acum 4-5 ani... Avea peste mult atunci si din cate am auzit asa are si acum. Sincer sa fiu, la cum a fost vremea in Ardeal, e cam imposibil sa nu fi depus deja tot pestele si sa isi revina din ameteala pana mergi tu. Cat despre momeli si monturi...montura fir de par, cat mai simpla, fara tunning sau alte accesorii extra, mananca si la boilies si la boaba, poti pune si momitor, poti merge si cu plumb. Balta nu e foarte mare, deci poti sa stai linistit in privinta lanseurilor extreme sau naditului compact. Fire intinse si distractie placuta sa ai!

walter
Mesaje: 22
Membru din: Vin Apr 05, 2013 16:37
Puncte: 0
Localitate: Cluj Napoca

Re: Pescuit la crap la depunere

Mesaj de walter »

Merci mult pentru raspuns Bogdan.

O sa pescuiesc cu 2 bete la boiles si cu 2 la porumb. Intr-adevar este o balta frumoasa si anul trecut am avut capturi frumoase acolo, pe mine ma sperie chestia cu depunerea....nu cumva sa depuna exact cand merg eu si sa nu am nicio trasatura.

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Pescuit la crap la depunere

Mesaj de petre iulian »

walter scrie:Merci mult pentru raspuns Bogdan.

O sa pescuiesc cu 2 bete la boiles si cu 2 la porumb. Intr-adevar este o balta frumoasa si anul trecut am avut capturi frumoase acolo, pe mine ma sperie chestia cu depunerea....nu cumva sa depuna exact cand merg eu si sa nu am nicio trasatura.
---------------

daca depune ,pune un mic saculet solubil cu ceva fainoase si un pop-up mic de 10 si schimbi des . Chiar daca nu are chef de mancare il pacalesti ca-i curios :D . Anul trecut am prins bine pe langa mal in perioada cand era la `bataie . Numai pe langa mal si liniste ... :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

apostelicescu
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iul 14, 2014 13:28

Re: Pescuit la crap la depunere

Mesaj de apostelicescu »

Salutare. Am fost acum 3 saptamani pe greaca si am constatat ca langa malul opus era "bataie" mare. In 24 de ore, au fost trasaturi putine, aproape toate la momitor, cu porumb/ plastice sau boiliesuri mici/ jumatati cu pop-uri la fel de mici. Impreuna cu alti 2 amici am prins in jur de 15 bucati, dar numai ciortanei pana in 2, 3 kg.Unul dintre amici a pescuit si cu boiliesuri de 20, dar a prins tot ciortanei. Au fost singurii care au raspuns.
Sugestia mea ar fi sa mai astepti pana trece perioada de depunere a icrelor, daca vrei sa prinzi peste mai mare, cu atat mai mult cu cat vrei sa faci o partida ceva mai lunga. Iti doresc inspiratie si fire intinse.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”