Probleme mulinete Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC

Topicuri vechi, unele pot fi o lectura placuta...

Moderator: gor965

Scrie răspuns
remusvvv
Mesaje: 49
Membru din: Dum Iul 21, 2013 23:56
Puncte: 0
Localitate: Arad

Probleme mulinete Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC

Mesaj de remusvvv »

Va salut. De anul acesta mi-am schimbat mulinetele Shimano big baitrunner XTA-LC cu CI4 XTR-A LC si tin sa spun ca nu am facut o alegere buna. Am crezut ca fiind mai usoare si avand cateva functii in plus merita banii, adica 1250 lei bucata. La banii astia si la renumele vechiilor BBLC nici nu m-as fi gandit ca aceste mulinete au probleme si cand spun probleme ma refer la faptul ca nici la Okuma PL-1065 nu am avut asa probleme ca la Shimano. Prima defectiune dupa doar doua partide de doua zile de pescuit normal a fost ca nu mai facea acle tacanit cand pleca pestele pe frana.. adica trebuia sa iti belesti ochii la tambur sa vezi ca se invarte, alta problema majora e ca la pick-up-ul mulinetei pe unde culiseaza firul are un cacat de plastic unde si-a facut loc firul, pur si simplu firul a taiat plasticul acela si acum tot acolo intra. Tot firul trebe sa il schimb acum, e tot piscat si o data chiar s-a rupt in drill cu pestele. Foarte enervant si jenant ptr asa o mulineta din clasa in care face parte. O alta problema foarte mare, mie unul nu mi s-a intamplat dar am auzit ca altii au patit sa se blocheze tamburul si sa se rupa firul sau mai rau sa plece lanseta cu tot cu mulineta in apa. Un prieten a patit dar nu putem sustine ipoteza 100% ca s-a blocat tamburul, dar tot ce se poate.
Cine mai are si e patit cu ele rog sa scrie aici sa vedem ce putem face cu ele, sunt totusi multi bani si nu te astepti la astfel de probleme. Cu stima!

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Probleme mulinete Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC

Mesaj de gimi_mures »

Salut.
Daca cauti pe forum vei gasi un topic cu aceste probleme.
Problema cu caraitul tamburului se rezolva prin tensionarea arcului din tambur.
Problema blocarii tamburului se rezolva prin inlaturarea sau schimbarea saibelor de pasla din tambur cu altele din alt material, de exemplu textolit.
Problema cu plasticul de la galet cred ca se poate rezolva prin inlocuirea lui cu un altul din alt material. Deocamdata nu am vazut la vanzare dar cu siguranta va fi, romanul e ingenios. Pana atunci se poate intoarce plasticul pe partea cealalta.
C&R

shahjaban
pescar de competitie
Mesaje: 1377
Membru din: Vin Feb 08, 2013 15:00
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: Probleme mulinete Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC

Mesaj de shahjaban »

cam multe "imbunatatiri" trebuie facute la 1200 de lei bucata ....
deee......"obrazul subtire cu cheltuiala se tine" !!!!!! :D :D :D
Dragos C. - Brasov

Alex_Sebastian
Mesaje: 477
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Probleme mulinete Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC

Mesaj de Alex_Sebastian »

asta e pentru carcotasii XSC-ului la care daca ii pui rulmenti e super. si pretul jumatate.

remusvvv
Mesaje: 49
Membru din: Dum Iul 21, 2013 23:56
Puncte: 0
Localitate: Arad

Re: Probleme mulinete Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC

Mesaj de remusvvv »

Plasticul acela l-am intors.. dar dc nu esti atent iar se poate roade. iar problema cu blocarea tamburului nici nu am idee cu ce as putea inlocuii acele saibe... trebe exact aceeasi marime etc.. cam aiurea .... si acel plastic ar trebuii cei de la shimano sa remedieze ei problema nu noi din buzunarul nostru.. oricum si-au dat rau cu firma in cap!

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Probleme mulinete Shimano Big Baitrunner CI4 XTR-A LC

Mesaj de gimi_mures »

Saibele din interiorul tamburului au diametrul de 34 mm. Se schimba foarte usor, cu putina atentie nu ai cum sa gresesti.
C&R

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “ARHIVA”