pescuit cu retinere pe balti private

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
jdmishere
Mesaje: 714
Membru din: Dum Mai 01, 2011 11:50
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de jdmishere »

george...ca pe orice piata liberea...si in pescuit, clientul este cel care da trendul....
atat timp cat adrenalina oferita de incertitudinea/speranta de a prinde peste e mai presus decat banul din buzunar...orice proprietar de balta va fi in castig.

PS: se vehiculeaza pe forum ca pescarii C&R acopera o plaja de 1-5% din totalul pescarilor restul e ocupat de pescarii care prefera sa ia peste acasa (cati dintre ei il si prind nu se stie)...la asa cerere...cum crezi ca ar trebui sa arate oferta (vezi boomurile imobiliare din 2006-2007) dar deja divagam

PS2: nu spun ca ce se intampla este si corect/normal
Dragos MARDARE
CS APS

delcea_sergiu
Mesaje: 163
Membru din: Mie Apr 17, 2013 0:13
Puncte: 0
Localitate: Buzau
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de delcea_sergiu »

george22 scrie:Eu nu am deschis acest subiect sa atrag atentia asupra kg de peste vandut de pe balta. Eu vreau sa spun ca sunt pescari si sunt destul de multi care platesc acea retinere de peste dar nu iau nimic acasa iar asta mie mi se pare cea mai mare excrocherie a Romaniei. este ca si cum "ai vinde blana ursului din padure". Ce spuneti domnilor pescari si administratori de balti am sau nu am dreptate. Astept parerea voastra domnilor.
Dar sa nu uitam un lucru esential - pescuitul in sine este o activitate nu un troc. Taxa de pescuit iti da dreptul de a sta pe o proprietate privata si a practica o activitate recreativa, EVENTUAL de a lua o anumite cantitate acasa. Ca sunt taxele in general aberante fata de veniturile romanesti sau ca se fac tot felul de smecherii sa nu prinda cineva, asta e adevarat dar sunt alte discutii si tin de alte regulamente sau norme. Pescuitul nu a fost si nu este troc X lei "garanteaza" X kg de peste, cei care au sistemul asta o fac pentru marketing, nu inseamna ca sunt obligati toti sa o faca.
In fotbal daca platesti un amical cu Barcelona pentru a iti testa abilitatile, trebuie sa te lase sa ii bati doar pentru ca ai platit sa practici fotbalul cu ei? Sau la cinematograf dreptul de a vedea filmul contra cost implica sa iei acasa si un dvd cu el?

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de ionut72 »

Eu vreau sa spun ca sunt pescari si sunt destul de multi care platesc acea retinere de peste dar nu iau nimic acasa iar asta mie mi se pare cea mai mare excrocherie a Romaniei.
Pai, intai ca o platesc voluntar, nu obligatoriu. Al 2-lea ca, de regula, baltile care practica acest sistem sunt cam pline de peste, deci cei care nu reusesc sa ia nimic acasa e din vina lor, nu a baltii (vorbim aici de balti unde se practica si C&R, bineinteles). Unde e escrocheria?

A, ca sunt o pleiada de balti care populeaza o data primavara cu maximum 1-2 tone de ciortan, regimul de pescuit e "fiecare pleaca cu ce prinde" si e plina tot sezonul, aia iarasi nu e vina baltii. Nu e clar ca, dupa maximum 1-2 saptamani, fara o alta populare, balta aia e goala?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

ionut72 scrie:
Eu vreau sa spun ca sunt pescari si sunt destul de multi care platesc acea retinere de peste dar nu iau nimic acasa iar asta mie mi se pare cea mai mare excrocherie a Romaniei.
Pai, intai ca o platesc voluntar, nu obligatoriu. Al 2-lea ca, de regula, baltile care practica acest sistem sunt cam pline de peste, deci cei care nu reusesc sa ia nimic acasa e din vina lor, nu a baltii (vorbim aici de balti unde se practica si C&R, bineinteles). Unde e escrocheria?

A, ca sunt o pleiada de balti care populeaza o data primavara cu maximum 1-2 tone de ciortan, regimul de pescuit e "fiecare pleaca cu ce prinde" si e plina tot sezonul, aia iarasi nu e vina baltii. Nu e clar ca, dupa maximum 1-2 saptamani, fara o alta populare, balta aia e goala?

Intai nu o platesc voluntar ci obligatoriu daca nu o platesc nu pescuiesc pe acea balta, doi nu ma refer la balti ca Moara Vlasiei, Tancabesti sau mai stiu si eu ce carpodrom de ple langa Bucuresti, ma refer exact la acele balti care sunt populate cu 1-2 tone de peste anual acolo ar trebui sa se faca ceva in sensul acesta.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de bogdan5 »

Intai nu o platesc voluntar ci obligatoriu daca nu o platesc nu pescuiesc pe acea balta
Ce cauti acolo daca nu-ti convin regulile.
ma refer exact la acele balti care sunt populate cu 1-2 tone de peste anual acolo ar trebui sa se faca ceva in sensul acesta.
Cererea si oferta regleaza piata, prostia si domnia se platesc instant...ce nu-i clar?
Problema prostilor si a hotilor nici ghilotina nu a rezolvat-o...
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Alex_Sebastian
Mesaje: 479
Membru din: Sâm Sep 27, 2014 10:11
Puncte: 0
Localitate: Cluj-Napoca

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de Alex_Sebastian »

Ghilotina poate ca nu rezolva situatia 100% dar ANTONESCU sigur. :)

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de ionut72 »

Intai nu o platesc voluntar ci obligatoriu daca nu o platesc nu pescuiesc pe acea balta
Data viitoare cand te mai obliga cineva s-o faci si te taraste cu forta pe o balta din astea, suna la 112!
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Bun domnilor, am inteles ideea voastra a administratorilor si sustinatorilor vostri, acum as dori sa posteze doar pescarii nemultumiti, si ce masuri am putea lua impotriva acestor fel de practici neloiale si dupa parerea mea menite sa duca in eroare pescarul.

Avatar utilizator
vivi70
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 31, 2011 21:50
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de vivi70 »

cand te duci la meci sau la cinema platesti biletul inainte sau dupa ce echipa ta castiga/vezi filmul
daca nu ti place a vrea sa ti dea banii inapoi?
asa si pe balta cine stie sa prinda peste iese in castig cine nu ,invata
mocca n o sa te invete nimeni niciodata
Nedelea Viorel
Vice campion national 2014
Clubul sportiv Green lake

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de DumiD »

george22 scrie:Bun domnilor, am inteles ideea voastra a administratorilor si sustinatorilor vostri, acum as dori sa posteze doar pescarii nemultumiti, si ce masuri am putea lua impotriva acestor fel de practici neloiale si dupa parerea mea menite sa duca in eroare pescarul.
In general nemultumiti sunt aia care nu prind nimic, de cele mai multe ori din vina lor. "Practica neloiala" e sa-ti faci meniul de seara inainte sa prinzi ceva, de cele mai multe ori ramai cu matul gol. Daca mai esti si habarnist ramai si cu matul gol si cu sentimentul ca ai fost furat...

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”