pescuit cu retinere pe balti private

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
valeriu manole
Mesaje: 49
Membru din: Lun Mai 25, 2015 22:34

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de valeriu manole »

george22 scrie:Bun domnilor, am inteles ideea voastra a administratorilor si sustinatorilor vostri, acum as dori sa posteze doar pescarii nemultumiti, si ce masuri am putea lua impotriva acestor fel de practici neloiale si dupa parerea mea menite sa duca in eroare pescarul.
Nemultumiti=frustrati. Nu te obliga nimeni sa te duci la balti private, pescuiesti gratis(ma rog, cu permis ANPA) pe raurile de stat si ai rezolvat problema !
Crede-ma, cum expui tu problema, nu vei avea nici un sustinator. Nu incurajez furatul pestelui, dar nu vad nimic rau sa pleci acasa cu pestele prins, in limita regulamentului ! Asta, bineinteles, daca esti si bun sa-l prinzi... :wink:

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Domnule Manole, nu stiu cine iti da dreptul sa mă jignesti, nici daca ai fi cel mai bun pescar din lume nu ai avea acest drept. Te rog întâi sa citesti postările mele si dupa aceea sa iti expui punctul de vedere, fără a jigni pe cineva daca este posibil, daca nu te rog sa te abtii. Nu am nevoie de părerea unui om care nu stie sa se exprime civilizat.

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de bogdan5 »

Domnule george22,
Carati apa cu ciurul si va suspectez ca v-ati propus sa secati balta. :)
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

valeriu manole
Mesaje: 49
Membru din: Lun Mai 25, 2015 22:34

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de valeriu manole »

george22 scrie:Domnule Manole, nu stiu cine iti da dreptul sa mă jignesti, nici daca ai fi cel mai bun pescar din lume nu ai avea acest drept. Te rog întâi sa citesti postările mele si dupa aceea sa iti expui punctul de vedere, fără a jigni pe cineva daca este posibil, daca nu te rog sa te abtii. Nu am nevoie de părerea unui om care nu stie sa se exprime civilizat.
Unu. Abti se scrie cu un singur i ! Doi. Nu cred ca cunosti termenul jignire ! Trei. Am citit toate postarile tale, de aceea am si intervenit. Patru. Eu am cuvintele la mine, sper sa poti continua in acelasi ton !

Tu ai inceput topicul, discut doar la subiect, accepta si parerea altora chiar daca nu sunt de acord cu tine ! :mrgreen:

Avatar utilizator
pharaoh
pescar de competitie
Mesaje: 1174
Membru din: Mar Aug 03, 2010 16:12
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de pharaoh »

valeriu manole scrie:Unu. Abti se scrie cu un singur i !
Eh, bine ca nu se scrie "apti" :lol:
Marius Sârbu

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Domnule Laudica, pardon Manole, sa stii ca totusi "abtii"se scrie cu doi de "i" vine de la verbul " abtine" (apropo stii ce este ala un verb sau îmi irosesc timpul cu tine?), si asa este vad ca ai vorbele la tine, păcat ca nu stii se scriu.

Avatar utilizator
vivi70
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 31, 2011 21:50
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de vivi70 »

aplicand legea 363/2007 cre este diferenta intre taxa cu retinere si taxa c&r in situatia in care nu prinzi nimic si n ai macar o trasatura
ce fac cer banii inapoi sau platesc taxa dupa ce termin partida>?
Nedelea Viorel
Vice campion national 2014
Clubul sportiv Green lake

george22
Mesaje: 73
Membru din: Dum Mar 11, 2012 20:37
Puncte: 0
Localitate: buzau

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de george22 »

Mie mi s-ar părea de bun simpt sa plătesc la terminarea partidei taxa de retinere (administratorul rezervamdu-si dreptul de a stabili valoarea acesteia si anuntarea ei pe site-ul baltii sau in regulamentul care iti este înmânat la începutul partidei), dar este doar părerea mea personala. De aceasta vreau sa ascult si părerea altor pescari.

Dan Aron
Mesaje: 155
Membru din: Vin Mar 25, 2011 12:55

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de Dan Aron »

Mulți s-ar sustrage sau ar face scandal dacă au avut o zi proastă, și nu numai.
CS Senzor Team

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: pescuit cu retinere pe balti private

Mesaj de nit_matias »

george22 scrie:Mie mi s-ar părea de bun simpt sa plătesc la terminarea partidei taxa de retinere (administratorul rezervamdu-si dreptul de a stabili valoarea acesteia si anuntarea ei pe site-ul baltii sau in regulamentul care iti este înmânat la începutul partidei), dar este doar părerea mea personala. De aceasta vreau sa ascult si părerea altor pescari.
Exista balti unde iti da garantat peste, Bitina sau Belciugatele, prinzi nu prinzi iti da 5/10 kg de crap. Du-te acolo si eviti toate problemele. Fiecare e stapan pe balta lui si isi pune ce regulament vrea, nu sta nimeni sa te hotarasti tu daca vrei sa pescuiesti la retinere sau c&r. Cel mai correct este sa eviti baltile cu regulament nefavorabil tie. Asa cum s-a mai spus, nu te obliga nimeni sa mergi la o anumita balta, asa ca du-te acolo unde sti sigur ca iei peste acasa, pentru ca observ ca asta te doare cel mai mult.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”