TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Bastaraga
Mesaje: 159
Membru din: Dum Dec 15, 2013 21:06
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de Bastaraga »

doru_croc scrie:
Bastaraga scrie:Salut,

Da, de luni 1 iunie intra in vigoare scaderea TVA-ului, implicit a preturilor la produsele de pescuit ( nade, bile etc )
Incepe cu pu si se termina cu la.
Nu reiese asta din semnatura ta :) :mrgreen:

stefmarin
Mesaje: 70
Membru din: Lun Feb 16, 2015 11:29
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de stefmarin »

As vrea sa vad ce producator de nada va reduce preturile cu macar 5% dar nu cred ca se va intampla asta ... locuim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :))

Sunt curios daca ne va da o lamurire macar un producator de nada care intra pe acest forum de ce nu se vor micsora preturile daca masura de 9% adoptata de guvern se va aplica si in cazul ingredientelor folosite de dansii.

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de ionut72 »

As vrea sa vad ce producator de nada va reduce preturile cu macar 5% dar nu cred ca se va intampla asta
Pai, de ce s-ar intampla? Desi, pe de alta parte ar putea sa se intample foarte bine. Orice antreprenor care stie cat de cat pe ce lume se afla, cunoaste faptul ca pretul se formeaza altfel decat in formula marxista costuri+adaos.

Preturile la nade deja au scazut in ultimii ani, unele si cu procente ce depasesc 50%. Asta in timp ce tva a crescut de la 19 la 24%. Deci?
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de ionut72 »

Va ramane tot 200% :))
Pai, si, la un asemenea profit, ce mai astepti, de ce nu te apuci de produs nada? :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

cosmin81ro
Mesaje: 96
Membru din: Lun Iun 04, 2012 19:19

Mesaj de cosmin81ro »

Si va ofticati ca peofitul este de 200%...daca nu va permiteti acest sport apucati-va de popice

Lucian SV
Mesaje: 763
Membru din: Dum Apr 01, 2012 1:40
Puncte: 0
Localitate: Suceava

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de Lucian SV »

cosmin81ro scrie:Si va ofticati ca peofitul este de 200%...daca nu va permiteti acest sport apucati-va de popice
Ai impresia că jocul de popice e atât de simplu și ieftin?
HG nr. 367/2015 încadrează și furajele la 9% TVA. Problema este că nu se știe câți producători de năzi sunt înregistrați in scopuri de TVA ca scutirea să se aplice pe tot lanțul materii prime, procesator, comerciant, client final.

cosmin81ro
Mesaje: 96
Membru din: Lun Iun 04, 2012 19:19

Mesaj de cosmin81ro »

Da mah nebunule scade tva la 9% si eu cresc adaosul cu diferenta pana la 24%, si voi avea acelasi pret...ce zici de asta te oftici? Stii tu daca am scazut tva sau nu? Sau ca am crescut adaosul?

Avatar utilizator
CLAUMAR PESCAR
Partener Crapmania.ro
Mesaje: 500
Membru din: Dum Sep 06, 2009 9:46

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de CLAUMAR PESCAR »

TVA-ul la NADE SI MOMELI ramane neschimbat pentru ca nu sunt alimente sau furaje, sunt folosite pentru capturarea pestilor nu pentru furajarea lor.

Indre Ovidiu
Mesaje: 125
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 16:26
Puncte: 0
Localitate: Satu Mare

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de Indre Ovidiu »

Se pare ca doar ptr unii e acest sport sau asa cred ei!!!!Nu totul e momeala....eu nu ii inteleg nici pe cei care cheltuie o gramada de bani pe nada minune,in loc sa invete sa pescuiasca.....sa localizeze pestele....mai bine dau sute de lei pe nada si dupa 24....48 de ore poate nu au un bip.....numai auzi pe forumuri ca nada.....cutare.....nu e buna .....pe cand pescarul arunca montura in cioate sau in mal de 15 cm........se poate pescui si ieftin fara sa va uitati la tva si tampenii...oricum nu se va ieftinii nimic....va garantez!!!!
Nume utilizator schimbat din indre1988

valeriu manole
Mesaje: 49
Membru din: Lun Mai 25, 2015 22:34

Re: TVA 9% SI PTR PRODUCATORII DE NADE?

Mesaj de valeriu manole »

indre1988 scrie:Se pare ca doar ptr unii e acest sport sau asa cred ei!!!!Nu totul e momeala....eu nu ii inteleg nici pe cei care cheltuie o gramada de bani pe nada minune,in loc sa invete sa pescuiasca.....sa localizeze pestele....mai bine dau sute de lei pe nada si dupa 24....48 de ore poate nu au un bip.....numai auzi pe forumuri ca nada.....cutare.....nu e buna .....pe cand pescarul arunca montura in cioate sau in mal de 15 cm........se poate pescui si ieftin fara sa va uitati la tva si tampenii...oricum nu se va ieftinii nimic....va garantez!!!!
Super corect ! Si la Corbu la CN pescuiau toti cu popup si cu saculet cu spartura apoi se lauda pe forum ca au dat la bile de la nustiu ce firma care ii sponsorizeaza ! Marketing fratilor, ce nu intelegeti ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”