Abordare pescuit Sulimanu

Moderatori: Vladut Mateianu, Dan Mateianu

Încuiat
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Abordare pescuit Sulimanu

Mesaj de Vladut Mateianu »

Balta Sulimanu nu este o balta usor de pescuit, chiar daca in aparenta asa pare. Eroziunea malurilor a condus la colmatarea senalului principal, fiind locuri in care stratul de mal depaseste chiar 40 de centimetri ! Totusi, in zona malurilor, pe o distanta de 10-15 metri de mal, substratul este tare, fiind preferat de crapii din balta. De aceea, indiferent de sectorul pe care pescuiti, ideal ar fi sa lansati sau sa plantati in apropierea malului opus, cat mai aproape de acesta !
Exista o solutie si pentru cei care nu reusesc sa lanseze la distanta, lor le recomand un pescuit lejer, indiferent daca vor pescui la 60 sau la 100 de metri tot de acelasi namol vor da ! Dar, daca vor folosi momitoare (nu plumbi) cu pastura, OBLIGATORIU insotite de saculeti solubili cu sparturi cerealiere cat mai flotante, vor avea o prezentare excelenta, saculetul solubil atenuand afundarea monturii in namol.
La carlig recomand solubile mici (capsuna si Senzor 1016 fiind aromele preferate), porumb flotant, pop-up simplu de 10-12 mm sau chiar momeli vii. Ideal ar fi ca solubilele sau pop-up-ul sa fie invelite si in pasta solubila Senzor 1016, preferata crapilor din balta !
Forfacul trebuie sa fie scurt, 5-7 cm intre naditor si carlig. Carligul nr 6, un carlig mic prinde si peste mic, dar si peste mare ! La naditor va recomand sa folositi gama de Amixuri de la Senzor Planet, aromele capsuna si ttx, se leaga perfect cu apa din balta ! Pentru un spor de atractie puteti aduga si SPD (sirop porumb dulce), CSL sau Melasa.
Indiferent de distanta la care pescuiti, ideal este sa aveti firul clipsat (astfel incat sa lansati mereu cam in acelasi loc) , iar lansetele sa le schimbati la maximum o ora jumatate ! Conteaza, veti vedea…
Si nu exagerati cu nadirea, ati venit sa prindeti peste, nu sa-l hraniti ! :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Abordare pescuit Sulimanu

Mesaj de lucian156 »

Foarte buna initiativa ta Vladut. Cred ca oricine iti va urma sfaturile va reusi sa se bucure de o partida pe cinste la Sulimanu.

Avatar utilizator
pycostef
Mesaje: 590
Membru din: Mar Dec 08, 2009 15:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Abordare pescuit Sulimanu

Mesaj de pycostef »

Mulțumesc Vlăduț :wink:
<*)))))><{
Ene Stefan

Avatar utilizator
Sorin Calin
Mesaje: 126
Membru din: Joi Ian 15, 2015 21:07
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Abordare pescuit Sulimanu

Mesaj de Sorin Calin »

Ponturi de stiut ,buna treaba.
Nume utilizator schimbat din domnitoru'

Avatar utilizator
sebastian_andone
Mesaje: 786
Membru din: Lun Apr 02, 2012 20:01
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Abordare pescuit Sulimanu

Mesaj de sebastian_andone »

Sambata 4 iulie am fost la o partida de 12 ore pe stand 15. Nori si ploaie. In prima parte a zilei a fost dezastru...Odata cu ploile si cu schimbarea momelii au inceput sa apara mustaciosii. Am inceput cu bile, popup si plastice insa trasaturile erau f rare. Cand am inceput sa pun porumb fiert (la cutie) in carlig si nu pe firul de par au inceput sa traga in draci. Am pescuit cu 4 lansete si 2 boloneze ( am platit 70 lei taxa pentru retinere si inca 20 suplimentar pentru boloneze ) si tot pestele a fost eliberat.
(cred ca se poate face o reducere pentru cei cu c&r)
Am prins 16 bucati intre 2 si 3 kg. Cei mai multi pesti au fost prinsi (11) in 20 m mal la boloneze.
Personalul super ok.
"X13"

senzor planet
Încuiat

Înapoi la “SULIMANU”