Populare somn african ?

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Populare somn african ?

Mesaj de ovideli »

Vladut Mateianu scrie:Ii rog sa scrie doar pe cei care au ceva de zis, nu doar ca sa se bage in seama !

Sunt tentat sa bag la Sulimanu circa 1 tona de somn african, 1-3 kg. Sunt pareri pro si contra. Moare iarna la frig ? Distruge tot puietul ? Trage la lansete ? Este gustos ? :roll:

Intrebarea este : bag sau nu bag ? :D
doua materiale interesante: sa nu confundati somnul pitic cu cel african

primul material luat de pe Quest Baits (daca-mi este permis) nu fac reclama

Au fost cateva postari pe forumuri despre acesti mici pradatori din apele dulci numiti somni pitici – Ameiurusmelas (somn in franceza), denumiti popular si somni americani sau somni cu coarne. Foarte multi pescari care au pescuit in Franta s-au confruntat cu acestia. Acesti pesti rar cresc mai mult de 1kg si in majoritatea cazurilor au cateva sute de grame. Dar intr-adevar, sunt niste creaturi extrem de problematice. Sunt omnivore, ataca in grup si se hranesc cam cu aceeasi hrana ca a crapilor, incluzand momeala ta. Nimic nu este mai frustrant decat sa pescuiesti toata noaptea fara momeala la carlig.

Dar nu dispera doar pentru ca o apa tine astfel de pesti, exista multe modalitati pentru a-i evita si pentru a prinde destui crapi.

1. In primul rand poti folosi o momeala care nu este pe placul somnilor pitici. Boilies-urile Quest Baits Pineapple Crush sunt o alegere perfecta in acest sens. Chiar contin un ingredient care nu este pe placul lor. Ok, cei mai mari pot sa iti inghita momeala, insa grupurile formate din cei mici sigur o sa plece si o sa lase crapii sa culeaga momelile.

Cealalta optiune ar fi Alunele Tigrate, daca iti este permis sa le folosesti pe lacul respectiv. Aceste alune tari si dulci, simple sau combinate cu canepa, sunt foarte bune pentru pescuitul la crap.

2. Poti sa iti acoperi momeala de fund cu o folie sau cu o plasa pentru a preveni ca pestii mici sa o cioparteasca si sa o ia de pe firul de par. Aceasta metoda merge de minune si am prins cativa pesti frumosi astfel.

3. Un alt sfat este sa folositi un forfac dintr-un material rigid, amnesia sau fluorocarbon, deoarece somnii pitici au tendinta de a incalci firele subtiri si astfel iti scade eficienta monturii sau o lasa inutilizabila.

4. Evitati sa naditi cu orice nada pe baza de peste, cum ar fi pelete sau boiliesuri pe baza de peste, pentru ca acestea reprezinta o atractie mare pentru somnii pitici. In schimb naditi cu canepa, porumb sau alune tigrate.

5. In final, incercati o momeala artificiala cum ar fi Enterprise boilies de plastic, sau porumb de plastic. Pescuind cu asa ceva, peste o nadire buna, aceste momeli de plastic pot fi foarte eficiente – asa am prins si eu multi pesti.

Asadar, pescuind corect, nu mai ai motive sa fii ingrijorat din cauza somnilor pitici si nu te pot opri sa pescuiesti si sa prinzi crapi.
somn pitic

boilies anti somn pitic

Un lucru merita mentionat la boiliesurile Pineapple Crush: cand am lansat aceste momeli, le-am produs doar in marimi de 20 mm pentru a fi foarte sigur ca acesti draci de somni pitici nu le vor putea manca.

Majoritatea testelor facute cu momela au avut loc la Old Oaks, in Franta, langa Le Mans, peste drum de legendara pescarie Laroussi.

Somnii pitici nu s-au atins de aceste momeli si capturile de crap ale diversilor pescari prinse la Pineapple Crush au fost fenomenale.

Evident ca dupa ce s-au inregistrat capturi impresionante, era natural sa se doreasca folosirea acestora si in Marea Britanie.

Abia atunci pescarii au inceput sa-mi ceara si versiuni de 10mm si 15mm. Am introdus aceste versiuni in productie si apoi teroarea terorilor: … cativa pescari au raportat prinderea somnilor pitici la boiliesurile mele Pineapple Crush!

A durat ceva pana sa ne dam seama ce se intamplase cu toate ca era un raspuns clar. Pescarii au dus cu ei boiliesurile mai mici in Franta si somnii pitici au realizat ca puteau sa le inghita chiar daca nu le placea gustul acestora – ceva aseamanator noua cand inghitim diferite medicamente. Le muscam si au un gust ingrozitor… le inghitim si numai simtim nimic.

Asa ca daca folositi Pineapple Crush pentru a evita somnul pitic, alegeti-le pe cele pe care nu le pot inghiti – luati doar de 20mm! Pentru a spori repulsia somnilor pitici catre momelile Pineapple Crush este bine sa naditi cu momeli care le sunt pe plac, cum ar fi peletele sau boiliesurile de peste etc. Facand acest lucru, somnii pitici in mod cert va vor lasa momelile Pineapple Crush neatinse.

Un singur lucru inainte de inchidere: cativa pescari mi-au spus ca au mai prins in trecut aceste creaturi si la alte momeli cu aroma de ananas facute de alte firme. Ei bine, veti prinde in continuare. Nu aroma de ananas din momelile noastre Pineapple Crush este ingredientul repulsiv pentru aceste mici creaturi!

Fire intinse,
Shaun Harrison.

al doilea material
Acest articol este proprietatea Ring Media Group şi este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare integrală sau parţială a conţinutului se poate face doar cu citarea sursei, astfel: pentru publicaţiile tipărite - Ziarul "ring", iar pentru publicaţiile online - http://www.ziarulring.ro/stiri/evenimen ... -romanesti

Un peşte răpitor adus din afara Europei a ajuns să pună în pericol întreaga faună acvatică a României. Este vorba despre somnul african care, odată ajuns în bălţi şi în apele curgătoare, ucide tot ce prinde. Proprietarii bălţilor şi crescătoriilor au intrat în panică după ce au depistat somni africani, o specie de peşte răpitor, care le decimează tot puietul şi toţi peştii din ape. "Somnul african reprezintă un pericol pentru toţi cei care au crescătorii de peşti pentru că distruge tot puietul, acest lucru ducând, totodată, şi la distrugerea afacerii. Dacă intră unul într-un bazin, acolo vor rămâne doar peştii mari. Nu ştiu de unde a venit, dar cert este că a fost pescuit şi în lacuri, precum Mostiştea, şi chiar pe Dunăre", ne-a declarat proprietarul mai multor crescătorii din judeţul Călăraşi. Specialiştii în piscicultură spun că această specie a fost adusă la noi din Ungaria şi introdusă în amenajările private, motivele populării cu somn african fiind legate de faptul că acesta are un ritm de creştere foarte rapid. "Din păcate, este imposibil ca somnul african să nu fi scăpat şi în bazinele naturale şi atunci devine specie invazivă şi categoric afectează echilibrul faunei. Este un peşte răpitor şi, în natură, mănâncă tot ce prinde. Distruge puietul şi exemplarele adulte din unele specii, cum ar fi babuşca. Ca orice specie invazivă, este un pericol pentru fauna proprie. Aşa cum somnul nostru, introdus în Spania, face ravagii. S-a adaptat foarte bine. Spaniolii nu-l consumă pentru că ei mănâncă mai mult peşte oceanic, specia fiind introdusă pentru plăcerea de a pescui", ne-a declarat Vladimir Talpeş, doctor inginer piscicol, directorul Asociaţiei Generale a Vânătorilor şi Pescarilor Sportivi Galaţi. S-ar putea împerechea cu somnii noştri Profesorul Dorel Lazu, doctor inginer piscicol şi preşedinte al Asociaţiei Pescarilor Sportivi din Timişoara, susţine că pericolul expansiunii somnului african este dublu. "Pe de-o parte, această specie distruge fauna autohtonă, iar pe de altă parte, apare riscul consangvinizării, în sensul că somnul african se va împerechea cu somnul românesc, distrugându-l pe al nostru din punct de vedere genetic. Există însă avantaje economice la somnul african, unde crescătorii câştigă de 10 ori mai mulţi bani decât la somnul românesc", ne-a precizat prof. dr. ing. Dorel Lazu. Supravegherea populaţiilor de peşte, inexistentă Dr.ing.Vladimir Talpeş ne spune că ar trebui să existe programe de cercetare şi supraveghere a populaţiilor piscicole din bazinele naturale. "De aceste monitorizări ar trebui să se ocupe Agenţia Naţională pentru Pescuit şi Acvacultură, numai că nu finanţează nimeni astfel de acţiuni. De-a lungul timpului au mai fost cazuri în care s-au introdus specii de peşti fără niciun studiu de impact, iar consecinţele sunt, uneori, devastatoare", a afirmat Vladimir Talpeş. "Potrivit legislaţiei în vigoare, este interzisă popularea apelor naturale cu specii de peşti aduşi din afara Uniunii Europene." - Prof. dr. ing. Dorel Lazu "Somnul african îşi mănâncă şi propriile progenituri." - Dr. ing. Vladimir Talpeş
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Populare somn african ?

Mesaj de ovideli »

de primul m-am lovit la Livada (Bihor), greu mai poti prinde pesti din cauza lui, mananca aproape orice la carlig, din ce am inteles au secat lacul acum doi ani si au repopulat cu salau si ciortan (nu stiu daca l-au esterminat complet)

de al doilea nu stiu sa-ti spun mare lucru pt ca nu l-am pescuit (tot baltile din ARAD, TIMIS, ORADEA pot sa-ti dea detalii pt ca acolo este introdus de ceva ani, vezi pe forumuri)

parerea mea este ca mai bine renunti si populezi cu salau sau stiuca, decizia e a ta
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
robyvan
pescar de competitie
Mesaje: 1842
Membru din: Lun Aug 16, 2010 12:51
Puncte: 0
Localitate: Timisoara

Re: Populare somn african ?

Mesaj de robyvan »

ovideli scrie:de primul m-am lovit la Livada (Bihor), greu mai poti prinde pesti din cauza lui, mananca aproape orice la carlig, din ce am inteles au secat lacul acum doi ani si au repopulat cu salau si ciortan (nu stiu daca l-au esterminat complet)

de al doilea nu stiu sa-ti spun mare lucru pt ca nu l-am pescuit (tot baltile din ARAD, TIMIS, ORADEA pot sa-ti dea detalii pt ca acolo este introdus de ceva ani, vezi pe forumuri)

parerea mea este ca mai bine renunti si populezi cu salau sau stiuca, decizia e a ta
Stii care este singurul dusman natural al somnului pitic ( american )?....bassul :wink:
Dar Vladut intreba strict de somnul african.
slowly we rot- by Obituary

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Populare somn african ?

Mesaj de ovideli »

robyvan scrie:
ovideli scrie:de primul m-am lovit la Livada (Bihor), greu mai poti prinde pesti din cauza lui, mananca aproape orice la carlig, din ce am inteles au secat lacul acum doi ani si au repopulat cu salau si ciortan (nu stiu daca l-au esterminat complet)

de al doilea nu stiu sa-ti spun mare lucru pt ca nu l-am pescuit (tot baltile din ARAD, TIMIS, ORADEA pot sa-ti dea detalii pt ca acolo este introdus de ceva ani, vezi pe forumuri)

parerea mea este ca mai bine renunti si populezi cu salau sau stiuca, decizia e a ta
Stii care este singurul dusman natural al somnului pitic ( american )?....bassul :wink:
Dar Vladut intreba strict de somnul african.
Corect, stiam de bass si am inteles si ce a intrebat Vladut, am vrut sa aduc ceva completari sa nu se faca eventuale confuzii

multam de precizari
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Avatar utilizator
Saky
Mesaje: 872
Membru din: Mar Apr 01, 2008 0:10
Puncte: 0
Localitate: ARAD

Re: Populare somn african ?

Mesaj de Saky »

Baga !!!

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Populare somn african ?

Mesaj de nit_matias »

Cred ca cel mai bine pentru balta si afacere in sine, ar fi sa te indrepti catre un inginer piscicol, iar el iti va spune daca este bine sa faci acest lucru, in functie de viitorul pe care il doresti baltii.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”