Lac cu cativa crapii si umbra !

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de Viorel M »

Cand a fost cea mai recenta expeditie la Valea Rosie si care au fost rezultatele ?

oartza
Mesaje: 33
Membru din: Vin Apr 30, 2010 13:51

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de oartza »

ultimele iesiri leam facut acum 2 ani. intre timp am fost plecat din tara.
pot spune ca valea rosie nusi schimba obiceiurile. ce oferea cu ani in urma a oferit si ultima data.
adica, ultima iesire a fost de 3 zile, era prin august undeva spre mijlocul lunii, nu retin data exacta.
(in septembrie nu mai ai ce cauta, ca poti avea surprize. da drumul la apa si bati drumul degeaba. eu am patito, si am avut alte aventuri, tot prin zona, prin spatele fabricii de conserve).
de fapt nu bati drumul degeaba, aduni nuci.
dar sa revin, am prins peste, citeva bucati de carasoi, 2 teni, si cam 9 ciortani. carasul frumos la kil, tenii 4 si 6 kg, iar ciortanii intre 2 si 4 kg.
carasii ii prepar pe balta, saramura sau cu sos rosu si mamaliga, tenii ii eliberez ca numi plac, iar crapul peste 4 kg. este gras :D
lasind gluma la oparte, niciodata nu am luat mai mult de 2 ciortani cam pe la 3 kg. si asta pe vremea cind nu auzise nimeni de peste eliberat.
dupa cum am mai spus am fost pescar de competitie, acest lucru ma facut sa respect si mai mult pestele si sal consider partener de concurs.
la valea rosie pt. ca permite regulamentul iau citiva carasi, in rest merg pt. liniste si racoarea din timpul verii.
nu urmaresc o anumita specie de peste, si nici capturi capitale. vreau sa ma simt bine. de obicei merg singur sau mai iau un prieten. numi place galagia si chefurile pe balta. asta e si motivul pt. care caut balti gen valea rosie.
anul acesta in limita timpului disponibil voi merge iar, cu siguranta.

tyg
Mesaje: 385
Membru din: Sâm Feb 18, 2012 16:16
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Lac cu cativa crapii si umbra !

Mesaj de tyg »

dupa atata timp..intreb si eu))) ce se mai aude de lacul asta???mai stie cineva ce mai e pe acolo..???se da voie sa se pescuiasca??
C&R

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”