Crapi MAI mari la HOBAIA

Unde pescuim? Partide de pescuit. Comentarii, concluzii si recomandari pentru baltile de crap.

Moderatori: Dan Mateianu, Alin Galbenu, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

A fost si nepotul meu, tot la Hobaia, dar in balta mica.... Incepator in ale crapului, dar a reusit sa puna pe mal 11 crapi si cativa teni, toti prinsi la boiliesuri....De ce tip, nu mai are rost sa va zic, va dati seama dupa nr de pesti prinsi in 24 de ore ! :D Cel mai mare 8.5 kg, dar a avut in carlig si dulapi, pacat ca nu a rezistat firul..... :D
Sper sa posteze si cateva poze.........
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Viorel M »

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Am ajuns pe balta mica sambata pe la ora 14, am nadit cum m-a invatat Vladut si am aruncat lansetele in directiile indicate de Cristi Y. Apoi am montat cortul si am asteptat. La 16:10 primul crap 5 kg. La 17:00 un ten de 4 kg. Pana pe la ora 23:00 n-a mai tras nimic si ne faceam planuri pentru un somn linistit, mai ales ca noi eram multumiti cu cei 2 pesti pe care ii prinsesem pana atunci. N-a fost insa sa fie asa: de la 23:00 a inceput balul: romanesti 6.5 kg, 6 kg, 8.5 kg, 7 kg,plus vreo 3 teni intre 4.5 si 5 kg. La 2 noaptea ne rugam de ei sa ne lase sa dormin. Pe la 6:30 dimineata sunt trezit de zgomotul avertizorilor si al firului care pleca de pe tambur. Am intepat, dar deja rupsese.. Am mai nadit, iar pe la
9:30 a reinceput: au urmat 14 drilluri in decurs de 5 ore din care au vazut minciogul 10 pesti: 6 crapi (toti intre 5 si 6.5 kg ) si 4 teni (intre 4 si 5 kg). Din motive personale, am fost nevoit sa plec la ora 14:30 , adica in mijlocul show-lui,pentru ca in timp ce strangeam am mai luat 2 crapi.

Imi pare f rau de dulapii scapati, probabil n-au dorit sa fie pozati,dar data viitoare nu va mai fi dupa ei: fir mai gros si frana mai slaba.

Voi reveni cu mai multe poze.

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bravo Bibi, bravo Moshmo ! :D Data viitoare sunt sigur ca o sa va depasiti recordul, acum a fost doar debutul la Hobaia !

PS Si daca nu reusiti, a treia oara mergeti pe A1 unde stau crapii de peste 10 kg cu gurile cascate..... :D
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Cristi Y
pescar de competitie
Mesaje: 2597
Membru din: Mar Ian 11, 2005 22:33

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Cristi Y »

Pe A1 crapii de peste 10 kg "stau cu gurile cascate" doar atunci cand sunt impresionati de ceea ce vad pe mal :wink:
CAPUL PLECAT SABIA IL TAIE

Avatar utilizator
Shumu
Mesaje: 34
Membru din: Mar Sep 01, 2009 9:51
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Shumu »

Merci, Vladut!
Un pescuit activ cu multe trasaturi serioase si drilluri frumoase.
Data viitoare poate intra ala mai bariu... :D
Costin Somodea (Moshmo)

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Viorel M »

Am revenit pe Hobaia in weekendul trecut , de data asta pe balta mare, in cautarea capturilor mai rare dar mai mari. Nu s-au dovedit a fi rare, in schimb mari da ! Rezultatul: aproximativ 100 kg in 48 de ore , din 12 pesti, cel mai mare avand 14 kg si cel mai mic 6 kg. Adica o medie de peste 8 kg pe cap de crap, o medie pe care si echipa Senzor ar fi invidioasa. Glumesc :P

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
Vladut Mateianu
CS SENZOR
Mesaje: 18915
Membru din: Sâm Ian 08, 2005 20:23
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Vladut Mateianu »

Bravo Bibicule, vezi ce inseamna sa nadesti mult si cu nada de calitate ? :roll:
Data viitoare pleci din 5 kg si sa te ti de ei daca poti...... :wink:
CS SENZOR

http://www.snz.ro
http://www.crapmania.ro

"Studiati trecutul, daca vreti sa divinizati viitorul." - Confucius

Avatar utilizator
Viorel M
Site Admin
Mesaje: 397
Membru din: Lun Aug 31, 2009 14:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de Viorel M »

Eu stiam ce poate nada de la pescuitul anterior pe Hobaia, dar partenerul meu , un adept al momelilor porumb sau "patratica", a ramas profund impresionat. El cumparase odata demult niste boilessuri de carlig la care nu avusese vreo trasatura si trasese concluzia ca nu sunt bune de nimic. Acum isi suna prietenii si le explica cum se arunca niste bile in apa cu un baston indoit si nu le venea sa creada de ce "uriasi" a prins. Abia l-am convins sa plecam duminica seara. Adevarul este ca as mai fi stat si eu pentru ca trasaturile se inmulteau pe masura ce trecea timpul. Daca sambata am avut 7 trasaturi, duminica am avut vreo 12-13. Ma intreb oare cate am fi avut luni... :P

Data viitoare vreau sa stau cel putin 3 zile...

Avatar utilizator
ionescu iulian
Mesaje: 145
Membru din: Mar Aug 19, 2008 14:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de ionescu iulian »

Felicitari frumosi mustaciosi :arrow:
,, To be or not to be, that is the question "

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Crapi MAI mari la HOBAIA

Mesaj de petre iulian »

cat e taxa pt c&r crap pt 24 ore?
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Balti de Crap”