Montura pentru a evita carasul

Ce monturi folosim pentru a pescui la crap?
lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Montura pentru a evita carasul

Mesaj de lucian156 »

Va salut dragi colegi pescari. As vrea sa-mi impartasiti din experienta Dv, spunandu-mi care ar fi o montura buna pentru a evita carasul. Am fost de curand la pescuit si mi-a intrat caras indiferent de ceea am pus pe firul de par, pop up simplu, snowman, doua bile de 18mm... Stiu ca pentru a putea sa-l evit oarecum ar trebui sa las distanta de la carlig la momeala, mai mare. Va rog sa postati in caz ca aveti si alte recomandari.

PS: balta pe care mi s-a intamplat asta este Solacolu.

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de mihai turiac »

Incearca o nada si momeala foarte iute si pe baza de carne, evita aromele dulci si mixurile pe baza de birdfood
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2774
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de Alin Galbenu »

lucian156 scrie:Va salut dragi colegi pescari. As vrea sa-mi impartasiti din experienta Dv, spunandu-mi care ar fi o montura buna pentru a evita carasul. Am fost de curand la pescuit si mi-a intrat caras indiferent de ceea am pus pe firul de par, pop up simplu, snowman, doua bile de 18mm... Stiu ca pentru a putea sa-l evit oarecum ar trebui sa las distanta de la carlig la momeala, mai mare. Va rog sa postati in caz ca aveti si alte recomandari.

PS: balta pe care mi s-a intamplat asta este Solacolu.

Salut. Cu ce ai momit, de ai strans doar caras pe patul de nada?
Imagine

Avatar utilizator
nit_matias
Pescar de competitie
Mesaje: 938
Membru din: Lun Sep 12, 2011 15:40
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de nit_matias »

lucian156 scrie:Va salut dragi colegi pescari. As vrea sa-mi impartasiti din experienta Dv, spunandu-mi care ar fi o montura buna pentru a evita carasul. Am fost de curand la pescuit si mi-a intrat caras indiferent de ceea am pus pe firul de par, pop up simplu, snowman, doua bile de 18mm... Stiu ca pentru a putea sa-l evit oarecum ar trebui sa las distanta de la carlig la momeala, mai mare. Va rog sa postati in caz ca aveti si alte recomandari.

PS: balta pe care mi s-a intamplat asta este Solacolu.
Singura solutie de a evita carasul si ciortanul este sa lasi intre momeala si carlig 5 cm distanta minim. Asa nu mai ai trasaturi de peste mic. In cazul in care si asa ai trasaturi, schimba complet modul de nadire, nadesti cu bile deshidratate, diametre mai maricele. De asemenea scoti tot ce inseamna seminte si pasturi din nadire, iar aromele bilelor sa fie cat mai fade.
Niteanu Matei
http://mateiniteanu.blogspot.ro/
PB:20.3

lucian156
Mesaje: 110
Membru din: Joi Ian 17, 2013 12:13

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de lucian156 »

Asa voi face. Saptamana viitoare voi iesi iar la pescuit acolo si voi pescui cu The Source. Voi lasa distanta dintre carlig si boilies mai mare si voi nadii doar cu bile + pelete si voi folosii plumb paste bomb cu putina pasta The Source. Sper ca rezultatele sa fie altele si sa nu ma mai deranjeze carasul.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de dancalinescu »

lucian156 scrie:Va salut dragi colegi pescari. As vrea sa-mi impartasiti din experienta Dv, spunandu-mi care ar fi o montura buna pentru a evita carasul. Am fost de curand la pescuit si mi-a intrat caras indiferent de ceea am pus pe firul de par, pop up simplu, snowman, doua bile de 18mm... Stiu ca pentru a putea sa-l evit oarecum ar trebui sa las distanta de la carlig la momeala, mai mare. Va rog sa postati in caz ca aveti si alte recomandari.

PS: balta pe care mi s-a intamplat asta este Solacolu.
Si eu cu colegul meu tot pe Solacolu mergem. In ultima partida am avut vreo 15-16 crapi scosi din apa (in doi insi, partida de 48 cu mici pauze de gratar etc).
Separat de cei 15-16 crapi, colegul meu a avut vreo 2-3 carasi (ce-i drept de talie mare comparativ cu cei care mananca de regula la undita). Din cei 3, de doua ori au tras la porumb uscat (3-4 boabe pe firul de par) si unul daca nu ma insel a tras la boilies solubil de birdfood cu capsuna/vanilie cand era intr-o stare avansata de dizolvare (din boilies-ul de 18-20 pus, se dizolvase pana ce a ramas cam cat un bob de porumb).
Daca ma intrebi pe mine, poti evita porumbul pe firul de par si sa pui boilies-uri tari in carlig. Nu stiu daca iti va evita boilisurile tari dar macar nu iti poate manca boilies-ul si automat lasi loc doar de capture accidentale. :)
In orice caz, eu unul consider ca toate capturile de caras la monturi cu fir de par sunt accidentale...
Sunt un pescar amator/incepator de crap dar cu toate astea iti spun si eu ce am observat. :)

nit_matias are dreptate, poti evita pestii mici (in cazul de fata carasul) si prin folosirea unor boilies mai mari dar la fel, sugerez sa nu fie solubile pentru ca tot te poti trezi ca iti trage cand e pe duca boilies-ul. :))
Pe Solacolu am impresia ca e o problema temporara cu carasul care "mananca" la lanseta, in mijlocul baltii, usor spre malul opus. Cand am fost noi, erau o gramada de carasi morti care pluteau pe langa malul dinspre noi (nu stiu cauza) si la undita pe care o aveam bagata in apa, nu a tras deloc in cele 48 de ore, in schimb doar in aceasta partida a mancat la lanseta (cum am descris mai sus), lucru care nu ni s-a mai intamplat pana acum pe aceasta balta.

Avatar utilizator
Costin Tudora
Mesaje: 292
Membru din: Vin Iul 03, 2015 14:21
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de Costin Tudora »

dancalinescu scrie: In orice caz, eu unul consider ca toate capturile de caras la monturi cu fir de par sunt accidentale...
glumesti :))
atat iti trebuie sa prinzi pe pat un grup de carasi imbracati sa vezi nervi :)) nu conteaza ce ai pe fir de par , bile-porumb-pelete...! eu am luat la hermes cred ca 5-6 carasi la kg la bila de 20 ;)
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Avatar utilizator
cornelserbu
Veteran
Mesaje: 4167
Membru din: Dum Oct 16, 2005 19:01
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de cornelserbu »

dancalinescu scrie:In orice caz, eu unul consider ca toate capturile de caras la monturi cu fir de par sunt accidentale...
mare ineptie !
Cornel Serbu
Friends Carp Team

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de DumiD »

Din 15 carași prinși cu fir de păr cam 10 sunt înțepați în ochi, burtă sau aripioare. Nu-i poți evita pe toți dar mai scapi de ei.

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Montura pentru a evita carasul

Mesaj de Dan Mitranescu »

Incercati, cand pescuiti, sa dati impresia ca va doare capul.
Cu schema asta nevasta-mea reuseste tot timpul. :)

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Monturi Crap”