cele mai bune scule pentru distanta mare

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

Cele mai bune scule pentru aruncat la mare distanta astept pareri si eventual preturi.Multumesc

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de ValiRom »

E destul de simplu, tre sa faci un curs de casting ca sa vezi ce bat ti se potriveste mai bine, dupa care iti faci niste bete CUSTOM fix pentru manuta ta, blanc iti alegi intre Century, Free Spirit, Harrison.

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

Daca aveti timp si puteti reveni cu ceva detalii v-as fi recunocator,doresc sa-mi fac o schimbare de unelte si daca tot investesc vreau sa o fac cu cap.Nu vreau nici sa exagerez cu investitia ma gandeam la ceva cel mai bun raport calitate pret.Ma gandesc ca mai sunt baieti in situatia mea.Multumesc anticipat

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de Adrian B »

Daca vorbim exclusiv despre titlul topicului, indiscutabil, cele mai bune lansete de distanta sunt Century FMJ, Free Spirit Hi-S 200 (chiar si Hi-S ive) si Harrison Trebuchet.
Atentie insa, sunt lansete specializate, iti trebuie ceva forta si o tenhica foarte buna sa te apropii de tinta pentru care au fost proiectate: 200m
Anul acesta concursul de casting de la Darvari a fost castigat ce cineva din Craiova care a aruncat cu un FMJ, celelalte 2 locuri de pe podium fiind ocupate de Hi-S 200.
Nu sunt lansete ieftine aceste modele, tocmai pentru ca sunt lansete specializate care beneficiaza de materiale si tehnologii avansate, lucrate in Anglia (FMJ si Trebuchet) si Japonia (Hi-S 200)
+ mulineta, fir, inaintas si alte amanunte care nu intra in discutie - se presupune ca daca achizitionezi un astfel de instrumnt, stii cat de importante sunt.
Catch and Release

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

am vazut numai cuvinte frumoase despre hi-200 ce mulineta a-ti recomanda pentru aceasta?

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

intradevar un concurs de casting e bine daca stie cineva cand este sa ne anunte si pe noi.
pentru ......d-nul Adrian B...intradevar si celelalte sunt importante si sunt de luat in calcul ca investitie

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de Andrei I »

Eu pescuiesc de cativa ani la crap, am mai trecut si pe la competitii .. ce vreau sa te intreb este de ce tii sa iti iei scule pentru distanta mare din categoria extra-top-high-end-maximum-fitze-super-duper-ultra-fas? Iti dau multe exemple de pescari ce au urcat pe podium cu scule medii ca pret sau perforamnte de aruncare la distanta. daca arunci 180-200metri cum nadesti acolo? Nu nadesti nu prinzi. Daca nadesti plantat atunci si lanseta o plantezi deci nu iti trebuie lanseu de mare distanta.

Eu am un ansamblu mulineta+lanseta undeva la 1000 RON si sunt ffff multumit de ele. O lanseta din seria celor de care s-a amintit mai devreme ajunge la 1500-1800 ron bucata. De ce sa cumperi asa ceva? Astea sunt ca Subaru :D ....numai pentru cunoscatori!
Milionar excentric

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de ValiRom »

Andrei, ai fost chiar prea bland, mai ales ca un bat custom poate sa coste mai mult decat unu de serie... si sa nu uitam ca daca ajungem si la o mulineta de top si facem un total ajungem pe la aproximativ 5000 Ron per ansamblu, adica 20.000 Ron per baterie, sunt deci mai mult decat mega scumpe :))) dar omul asta a intrebat...

ce sa ii mai spunem ca sunt oameni care arunca cu bete de 300 ron cat alti cu bete de 2000 ron ?

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

E bineca discutia a ajuns in acest punct,nu vreau neaparat sa dau sume imense pe scule pe care nu le pot folosi la justa lor valoare deaceea v-am cerut o parere.Daca vroiam sa cumpar first top faceam un clasament.Ideea este ca daca trec de la Sert Uploaded cu mulinete Okuma Lonbow LS60 spre ce sa ma indrept avand in vedeare ceea ce vreau,aruncari la distanta si precizie. multumesc pentru intelegere si ajutor

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

Apropo d-nul Andrei as fi curios sa stiu ce aveti d-voastra poate e o idee nu? poate ma si ajutati de unde sa le iau :D oricum nu va vad cu scule ca ale mele

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”