cele mai bune scule pentru distanta mare

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de ValiRom »

de ce intre 75 si 90 ? ca sa se culce mai bine ?

Adrian B
Mesaje: 364
Membru din: Mar Iun 06, 2006 14:24
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de Adrian B »

Andrei, nu te supara, dar titlul topicului era cat de poate de limpede - cele mai bune scule pentru distanta mare. Poate cel ce a intrebat era interesat exclusiv de casting. Nu era in discutie faptul ca poti prinde peste si cu scule medii si ca poti da exemple de astfel de pescari care termina adesea pe podium la concursuri. Realitatea e ca da, poti prinde peste si poti termina pe podium nu cu scule medii ci indraznesc sa spun ca si cu scule mediocre. Asa insa cum am cazut amandoi de acord pe aceasta bucata de discutie, trebuie sa admiti ca unde poti pescui cu un echipament mai sofisticat la 140,120,80,60m e un castig ca poti acoperi zone mai mari, si nu de putine ori pescari care au pescuit izolat la 150, poate 160m au avut succes.
Altfel, fiecare e liber sa pescuiasca cu ce i se potriveste, ValiRom spunea ca sunt pescari care arunca cu scule de 2000 cat arunca alti cu scule de 300 si e adevarat, e ceea ce spuneam si eu, anume ca pentru lansetele gen FMJ, Hi-S200, Trebuchet iti trebuie o tehnica foarte buna, iar cine poate acest lucru, are un avantaj clar in fata celorlalti ( admitand faptul ca sunt si pescari buni ), tocmai ca au o arie de actiune mult mai mare.
Totusi, foarte faina chestia aia cu Subaru.
Catch and Release

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de Andrei I »

Pai nu te-am contrazis Adrian si nu o sa o fac. Sfatul tau a fost corect avand in vedere titlul topicului. Eu am vrut doar sa ii atrag atentia autorului ca nu asta isi doreste de fapt :)
Milionar excentric

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de razvan u. »

ValiRom scrie:de ce intre 75 si 90 ? ca sa se culce mai bine ?
Nu e o regula la lungime. Poti sa il faci si de 40 cm.
Am eu impresia ca se aseaza mai bine pe substrat daca e mai lung. :wink:
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Vali Vesa
pescar de competitie
Mesaje: 2971
Membru din: Vin Ian 21, 2005 15:59
Puncte: 0
Localitate: Constanta
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de Vali Vesa »

ulvan scrie: ...Nu e o regula la lungime. Poti sa il faci si de 40 cm...
Daca respectivul foloseste inaintas textil, ar fi indicat sa faca leadcore-ul cat mai lung, asa incat textilul sa nu poata sa intre in contact cu pestele in timpul drillului. Un textil "frecat" de peste, il poate barbierii foarte rapid.
Clubul Sportiv Ovidius Constanta

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de petre iulian »

cele mai bune scule pentru distanta sunt cele cu care te intelegi tu cel mai bine....in functie de stilul tau lansare.AM facut test in primavara si am aruncat cu 4 bete diferite ca pret si marca (cel mai ieftin Hakuio si cel mai scump FMJ) si cu stilul meu de lansare am aruncat cu toate cam la aceeas distanta (+,- 10 metrii). Daca lansezi cu plumbul de jos cele mai bune sunt cele scumpe ca au in compozitie carbon de calitate dar sunt si foarte fragile(casante) . Cele mai ieftine au in compozitie si rasini dar sunt si mult mai rezistente.



ps. anul asta am reusit sa rup in aruncare un bat de 18 milioane(am pescuit la 2 concursuri cu ele) .....si cu Senzor MAGIC SI Hakuio am pescuit tot anul si nu am avut probleme(11 concursuri)
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de ValiRom »

Adica tu ai rupt un bat din ala Spirit Liber ?

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

Exact ce a zis si Vali tot dupa un casting sau dupa niste teste ma pot edifica,ce pot sa zic insa tot timpul am reusit aruncari mai precise cu bete de 3.60 nu stiu de ce , posibil sa am mana formata pentru acestea sau doar mi se pare.Am o luxatie recidivanta la umarul stang si nu pot arunca de la spate trebuie sa dau putin din lateral cu bete de 3.90 de foarte multe ori dadeam pe laturi nu stiu daca din cauza lungimii batului sau poate ca nu eram obisnuit cu el.

fortzu
Mesaje: 427
Membru din: Mar Ian 08, 2008 17:27
Puncte: 0
Localitate: Ploiesti

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de fortzu »

vezi rubrica vanzari...am 4 Century NCS...o sa fii multumit de cat vei arunca cu ele...ca sa nu mai vb de drill

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de legio1083 »

Dupa parerea mea in bugetul tau cel mai bun ansamblu ar fi compus din Tica Abyss si Senzor Magic. Se echilibreaza excelent, sunt scule de anduranta care pun metri buni in plus pe lanseu. Abyss inca mai gasesti pe ici pe colo in magazine la promotie in jur de 350 de lei cu 2 ani garantie dar poti sta linistit ca o duc si 5 chiar in conditii de abuz - am avut si eu si inca am prieteni care se chinuie de multi ani sa le distruga insa se incapaneaza sa functioneze la fel ca-n prima zi - ireprosabil. Legat de Magic, pot spune ca este batul care m-a impresionat cel mai mult din cate am testat anul acesta, avand un raport calitate pret incredibil de bun.
Legio - Patria Nostra !

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”