cele mai bune scule pentru distanta mare

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

O sa am ocazia zilele astea sa testez Senzor Magic dar cu alte mulinete intradevar sunt cuvinte frumoase despre ele si pretul chiar e OK ma gandeam ca daca le cuplez cu BBLC o sa iasa ceva bunn.Iar de cumparat betele de la Senzor...nu?

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

mersi fortzu dar vreau sa ma indrept spre ceva nou in sensul de nou nout

Avatar utilizator
legio1083
Mesaje: 534
Membru din: Dum Feb 12, 2006 17:35
Puncte: 0
Localitate: Essex - London
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de legio1083 »

N-am sa inteleg niciodata isteria asta legata de Shomano. Nimeni nu vorbeste de Daiwa... dece? Sa nu uitam ca pe vremea cand Shimano avea varf de gama Thunnusul , Daiwa avea Tournamentul care costa si azi mult mai mult decat bbrlc-ul si aproape ca nu are moarte, lucru care nu se poate spune despre "tanculetz". Shimano face indiscutabil mulinete extrem de bune insa dupa parerea mea acestea sunt PEste BBRLC si ca bani s-ar putea sa te trezesti ca platesti cat nu face.
Dar marog, daca asta trendul, cine sunt eu sa ma pun in calea lui. In definitiv fiecare are dreptul la propria opinie.
Magic - supertare!
BBRLC - daca asa zice toata lumea... poate ca asa li se pare sau chiar asa o fi 8)
Legio - Patria Nostra !

Avatar utilizator
Andrei I
pescar de competitie
Mesaje: 1761
Membru din: Mie Mai 02, 2007 21:11
Puncte: 0
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de Andrei I »

legio1083 scrie:N-am sa inteleg niciodata isteria asta legata de Shomano. Nimeni nu vorbeste de Daiwa... dece? Sa nu uitam ca pe vremea cand Shimano avea varf de gama Thunnusul , Daiwa avea Tournamentul care costa si azi mult mai mult decat bbrlc-ul si aproape ca nu are moarte, lucru care nu se poate spune despre "tanculetz". Shimano face indiscutabil mulinete extrem de bune insa dupa parerea mea acestea sunt PEste BBRLC si ca bani s-ar putea sa te trezesti ca platesti cat nu face.
Dar marog, daca asta trendul, cine sunt eu sa ma pun in calea lui. In definitiv fiecare are dreptul la propria opinie.
Magic - supertare!
BBRLC - daca asa zice toata lumea... poate ca asa li se pare sau chiar asa o fi 8)
Legio nu e problema ca Infinity de la Daiwa nu le consider peste Shimano BBLC ...dar balanta inclina NET in favoarea BBLC cand vine vorba de pret. Si probabil asta e cauza principala a "isteriei" BBLC ..sunt excelente (nu cele mai bune-dar totusi excelente) la un pret OK.
Milionar excentric

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de petre iulian »

ValiRom scrie:Adica tu ai rupt un bat din ala Spirit Liber ?


---------

era unul facut pe comanda cu steagul Angliei pe el.....alta marca . Ce am observat la cele scumpe ca dupa 3 ani nu-si schimba propietatile iar cele ieftine se inmoaie in maxim 1 an daca le folosesti intensiv.
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

imi vine in minte patania unui fost coleg de munca , i-a luat nevesti-si de ziua ei doua mulinete Daiwa care la timpul lor erau varf de gama asta dupa ce si ea ii luase lui de craciun un serviciu complet de farfurii.Saracu nu i-a zis cat costa dar femeia s-a dus si s-a interesat pe la magazine...aoleu ce scandal.In concluzie daca toata lumea zice BBLC de ce sa ma am eu scandal in casa....oricum o sa-i zic ca sunt 4oo toate cu tot cu bete...e intelegatoare :P

Avatar utilizator
ValiRom
Mesaje: 350
Membru din: Mar Feb 24, 2009 14:52

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de ValiRom »

@ petre iulian

acum imi dai emotii, d-alea cu steagul angliei am io.... noroc ca nu sunt custom :) :) :)

@ Nicu

Ai grija, ca dupa un anumit numar de achizitii, incepe sa faca diferenta intre marci, observa calitatea , pretul etc. :?

FloroiuCiprian
Mesaje: 348
Membru din: Lun Mai 26, 2008 20:30
Puncte: 0
Localitate: Brasov

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de FloroiuCiprian »

Pana acum vreo 3 luni cele mai bune lansete de casting erau Greys Prodigy,asta pana ce am luat un set de Free Spirit HS200.Nu pot sa zic decat"de vis" in lansare dar si in dril(pacat ca unul a facut buba),dar intradevar trebuie sa le poti incarca si garantat va spun ca nu oricine poate.
Iar cele mai bune scule ptr. distanta sunt cele care ti se potrivesc si asta nu neaparat scumpe,vezi Magicul raport calitate pret super.Ca exemplu personal acum 2 ani am dat din prima cu un Sert pe care nu prea dadeam 2 lei 149 m masurat cu martori,lucru care mi se parea imposibil cu un astfel de bat,dar.....

nicucc
Pescar de competitie
Mesaje: 195
Membru din: Sâm Sep 05, 2009 13:26
Puncte: 0
Localitate: Craiova

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de nicucc »

Pentru cine mai citeste acest topic.
Dupa ceva incercari m-am hotarat si achizitionat 4 buc.Senzor Magic ....acum mi se par de vis...(doar sunt ale mele),ureaza mulinetele,sa vedem poate mai pe la sfarsitul....crizei.
Multumesc tuturor pentru sfaturi in special lui Andrei

Fire intinse si sanatate maxima

mariusd
Mesaje: 82
Membru din: Mar Oct 12, 2010 9:54
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: cele mai bune scule pentru distanta mare

Mesaj de mariusd »

...........................
Marius Dumitru

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”