Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
kyosmin
Mesaje: 478
Membru din: Dum Iul 10, 2011 22:12
Puncte: 0
Localitate: Roman

Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de kyosmin »

Salut,
Doresc sa achizitionez 4 buc lansete Hi-S si as dori sa stiu daca este adevarat ce se spune despre ele, si anume :
Daca se rup asa usor cum se aude ,
Daca se poate incarca cu plumbi de 120 , iar daca pui plumb mai mare devin casante in timp
Daca se ating intre ele crapa .

Va intreb deoarece tot aici pe forum am vazut tot am intrebat
Ma intereseaza doar modelul Hi-S simplu ( fara 200 sau 220 )
Va rog mult sa ma ajutati cu sfaturi pentru a sti exact ce sunt de capul lor .si sa nu mai am retineri

Multumesc celor care imi vor raspunde
De lansetele Sportex stie cineva ceva ? Ar fi urmatoarea varianta din caz ca se adevereste tot ce am auzit despre Hi-S ca sunt firave
Membru Fondator - Enjoy Fishing Club
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de mariusangler »

Daca dai o cautare pe forum o sa vezi cate probleme au fost si mai sunt cu lansetele astea.Insa cam asta se intampla si la englezi.Firma e devenit foarte ciudata in relatiile cu clientii,iar site ul lor oficial nu a mai fost actualizat din 2013,timp in care au aparut trei generatii de lansete noi.
https://lt-lt.facebook.com/freespiritfi ... 4061373134
http://www.carp-forums.com/viewtopic.php?f=32&t=30302
http://www.carpforum.co.uk/Shared/Messa ... cID=334367
Mad carp Team

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de mariusangler »

Mad carp Team

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de freespirit »

mariusangler scrie:Daca dai o cautare pe forum o sa vezi cate probleme au fost si mai sunt cu lansetele astea.Insa cam asta se intampla si la englezi.Firma e devenit foarte ciudata in relatiile cu clientii,iar site ul lor oficial nu a mai fost actualizat din 2013,timp in care au aparut trei generatii de lansete noi.
https://lt-lt.facebook.com/freespiritfi ... 4061373134
http://www.carp-forums.com/viewtopic.php?f=32&t=30302
http://www.carpforum.co.uk/Shared/Messa ... cID=334367
Problemele discutate sunt despre toate seriile, si anterior anului 2013? Eu am 4 Hi-S'ive, si am avut 2 probleme, una din vina mea, cand imi mutam cele 4 lansete de la un loc la altul, pe Enisala, si una a alunecat chiar in varf si a pocnit ca o creta, rupandu-se perfect circular o portiune de vreo 8 cm, a doua, pe MV, cand cred ca mi-a provocat un coleg pagiba, dimineata, la inceputul unui drill nu prea important, m-am trezit ca face un unghi, tot la aproximativ 8-9 cm de varf, a fost nevoie sa cumpar cate un varf, de fiecare data, dar, in acelasi timp, am pastrat si varfurile rupte, din care am cateva planuri sa le pun la treaba, din nou...deci...nu consider ca e vina producatorului, doar...utilizare necorespunzatoare...din partea subsemnatului...:)...de asemenea...nu pot face comparatii...pentru ca n-am mai patit asa ceva cu nicio alta lanseta...sa imi cada...am avut ghinion sa patesc tocmai cu ele...intr-un interval de 2 sau 3 luni...
P.S. Le am din 2007.
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

bogdan5
pescar de competitie
Mesaje: 1020
Membru din: Vin Iun 20, 2014 18:02
Puncte: 0
Localitate: 44°26′7″N 26°6′10″E

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de bogdan5 »

Toate lansetele Hi-S sunt mai pretentioase/sensibile la lovituri datorita procentului foarte redus de rasini.
Crede în cel ce caută Adevărul,
Fereşte-te de cel ce l-a găsit.
(A.Gide)
Sinceritatea nu te lasa fara prieteni. Ii triaza.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de freespirit »

bogdan5 scrie:Toate lansetele Hi-S sunt mai pretentioase/sensibile la lovituri datorita procentului foarte redus de rasini.
Multumesc!
P.S. Am cateva lansete Ever Green, cu caracteristici asemanatoare, doar ca sunt de rapitor, am folosit doar una, The Spin Cobra, am purtat-o de 7 ani peste tot, din Delta, prin barci, pe maluri cu bolovani, a cazut si sotia cu ea cand sa urca un barca langa Mila 23, ce mai, a indurat multe, dar nu are nimic...chiar mi se pare ciudat...in fine...la rapitor sunt alti parametri...la o partida...probabil...lansezi mai mult decat intr-un an la stationar...deci...poate ca sunt altfel concepute si construite blank-urile...insa...fiind tot made in Japan...ca si Free Spirit(blank-urile)...ma asteptam la mai mult...de la Free Spirit...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Alexandru.B
Mesaje: 94
Membru din: Dum Aug 30, 2015 10:32
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de Alexandru.B »

Hi-S Distacne si Hi-S sunt varful de gama a celor de la Free Spirit. Modelul Hi-S 13 3,5 lb este o lanseta cu actiune semirapida, care se comporta excelent in dril, este lucrata-finisata exceptional si are un blanc incredibil de subtire, d.p.m.d.v. cel mai subtire blanc pe care l-am vazut la o lanseta 13, 3,5lb.
Intr-adevar, sunt mai sensibile la transport sau lovituri accidentale pe malul apei.
If time is money, I'll spend my money on time.

Avatar utilizator
freespirit
pescar de competitie
Mesaje: 2059
Membru din: Mie Feb 17, 2010 2:36
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de freespirit »

Hi-S'ive 13'/inel 50 mm este varianta mai "moale", permisiva, pentru a simti mai bine un drill, fata de Hi-S 200, acesta fiind motivul pentru care am fost sfatuit si am ales-o cu multi ani inainte.
P.S. Sa-mi fie scuzate erorile de tastare din postarea anteriaoara...:)...
Mai bine sa taci, sa fii considerat prost, decat sa vorbesti, ca sa inlaturi orice dubiu!
Inteleptul nu spune ce stie, prostul nu stie ce spune!

Avatar utilizator
mariusangler
Mesaje: 533
Membru din: Mar Oct 23, 2007 11:24
Puncte: 0
Localitate: timisoara

Re: Lansete free spirit seria Hi-S , adevar sau doar vorbe

Mesaj de mariusangler »

Din ce am citit de pe forumurile engleze,si seriile de varf si seriile medii se rup la fel de bine.Si cu E Class sunt la fel de multe probleme.
Mad carp Team

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”