Lamuriri cort MIVARDI - Material M-TEC410

Lansete, mulinete, fire, carlige, camping, accesorii, etc. Comentati, criticati sau recomandati.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Lamuriri cort MIVARDI - Material M-TEC410

Mesaj de carp_fisher »

Pentru ca a venit iarna, m-am apucat de rasfoit forumurile in cautarea de informatii pentru achizitionarea unui cort. Bugetul maxim alocat este de 1300 lei.
Dupa indelungi cautari m-am oprit la MIVARDI EXECUTIVE.
Conform specificatiilor, flysheet-ul este confectionat di materialul M-TEC410. Aici am intrat in ceata. Este acela nylon din care este confectionat majoritatea corturilor de sub 1000 de lei? Aqua-tex nu e sigur! :)
Poate ma poate lamuri cineva!
Si alte sugestii sunt binevenite pentru achizitii care se invart in jurul acestei sume. Stiu, poate veti zice ca sunt lenes... Sunt atatea topicuri... Etc. Dar nu am gasit un review serios pentru un Mivardi Executive/ Dinasty!
Va multumesc!

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Lamuriri cort MIVARDI - Material M-TEC410

Mesaj de tecsi78 »

Materialul este unul de foarte buna calitate, nu este aquatexx sau ventec, dar este cu siguranta unul premium. Personal folosesc un cort Mivardi New Dynasty 2-3 pers. si pot sa-ti spun urmatoarele:

1. dimensiuni 325 x 295 x 165cm, arhisuficient pentru ce ai nevoie, constructie cu acel "cozoroc" in fata, foarte stabil in conditii vitrege de vreme.
2. material cu nivel de impermeabilitate de 10.000mm, nu este acel simplu nylon (fîș) folosit la cele mai multe corturi; nu te uda ploaia si foarte important, nu se incinge de la soare la fel de tare ca nylonul simplu.
3. usor de montat/demontat, geanta generoasa cu fermoar, nu ai greutati in a-l impacheta.
4. ventilatie foarte buna, ferestre mari pe spate, acestea se inchid cu velcro si fermoar.
5. are niste inele pe partea superioara de care poti agata diverse, statie avertizori, lampa etc.
6. pretul mic in comparatie cu alte corturi care ofera aceeasi calitate.
7. winter skin din acelasi material, vine cu set de cuie propriu.

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Lamuriri cort MIVARDI - Material M-TEC410

Mesaj de carp_fisher »

Multumesc de informatii. Probabil acest review este pentru New Dinasty. Informatiile sunt valabile si pentru Executive?
Alte optiuni mai pot fi luate in considerare in jurul sumei de 1300!
THX!

Avatar utilizator
tecsi78
Mesaje: 977
Membru din: Dum Sep 04, 2011 21:56
Puncte: 0
Localitate: Odorheiu Secuiesc

Re: Lamuriri cort MIVARDI - Material M-TEC410

Mesaj de tecsi78 »

Pentru putin.

Am avut ocazia sa vad si alte corturi de la Mivardi si pot sa-ti spun ca sunt facute cu cap si simt de raspundere, lucrate atent pana la cel mai mic amanunt din materiale de calitate.

Evident ca exista si alte corturi care pot sa te multumeasca in acesti bani insa n-am folosit in afara de acesta decat 2 tipuri de la Anaconda, dar materialul acestora este net inferior.

Mai rasfoieste forumul, probabil ca vor mai fi si alti colegi cu sugestii, mai ai timp. Ce iti recomand in schimb este sa incerci sa vezi cortul pe care vrei sa-l cumperi.

carp_fisher
Mesaje: 246
Membru din: Sâm Mai 23, 2015 23:12
Puncte: 0
Localitate: Mitoc - Botosani

Re: Lamuriri cort MIVARDI - Material M-TEC410

Mesaj de carp_fisher »

Pentru ca nu dispun de un buget suficient de mare pentru a achizitiona un Trakker din gama premium inclin sa cred ca Mivardi e ceea ce mi-ar satisface in mare masura cerintele.
Am vizionat si tutorialele de pe youtube pentru Dinasty si Executive. La fel si pentru cateva produse Anaconda. Mi s-a parut ca Mivardi e mai bun. Ceea ce stiu e ca sunt destul de buni in gama de bagajerie.
De vazut, nu am cum sa il vad inainte, dar contez pe sfaturile voastre. Din ceea ce am citit si din review-ul tau, tind sa acord un mare plus pentru Mivardi.
Multumesc inca o data pentru opinii si promptitudine!

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comentarii Echipament Crap”