Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Comunicate, anunturi si informatii.

Moderatori: Dan Mateianu, gor965

Avatar utilizator
gor965
Moderator
Mesaje: 14694
Membru din: Vin Mai 25, 2007 17:04
Puncte: 0
Localitate: Calarasi

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de gor965 »

Claudiu Cutus scrie:In primul rand as taia offtopicul, povestile de doi lei pe langa subiect. Sunt useri (toata lumea stie de cine e vorba) care intervin in toate topicurile total aiurea, parerea mea e ca ar trebui sterse aceste postari. Incet incet devine balacareala mania.
De multe ori postarile off-topic au o idee in ele, un adevar, un subiect, un sfat si nu le poti sterge direct. De obicei eu las postarile off-topic si chiar polemicile sa curga un pic si sa vad daca iese ceva din ele. Cand o iau pe aratura sterg ce e inutil si eventual deschid un alt topic ptr. un nou subiect. Cel mai mult deranjaza probabil postarile inutile, facute in bascalie, care au sigurul rol de a destinde atmosfera, in general a autorului. Ptr. a avea un forum cat mai deschis trebuie sa accepti ca inclusiv bascalia, katerinca, mistoul, e parte integranta a libertatii de exprimare. O singura data daca ai interzis unuia sa faca bascalie, ulterior, trebuie sa interzici tuturor acest lucru, si-n acel moment, nu mai ai un forum liber ci unul foarte restrictiv, cenzurat, plin de constrangeri... asta ptr. ca o mare parte din utilizatorii traiesc cu impresia ca li se cuvine sa scrie orice , oricand, oriunde. Nivelul postarilor unui forum, calitatea continutului lor, nu e dat de interventia rapida a unui moderator ori de exigenta unui administrator...e dat de calitatea intrinseca a individului care alege sau nu sa posteze aici...e dat de bunul simt pe care-l are (sau nu) si de respectul pe care-l impune (sau nu).
Varga sa fi fost din fier...ce brand aveam !!!
George Iorga
Imagine

PallBogdan
pescar de competitie
Mesaje: 2690
Membru din: Dum Iul 06, 2014 12:48
Puncte: 0
Localitate: Pitesti
Contact:

Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de PallBogdan »

Alexandru Mihai scrie:
PallBogdan scrie:Pentru cele interpretabile ar fi bun un "sfat al batranilor..."
Exista un forum secret doar al moderatorilor unde ne consultam intre noi.
Eu am spus ce si cum as gandi-o eu. Stiu ca duceti o munca titanica cu multi dintre noi... Faptul ca exista acest "sfat al batranilor"...nu pot decat sa va felicit!
Niciodata nu o sa puteti sa impacati pe toata lumea, incercand sa faceti asta, o sa fiti din ce in ce mai neimpacati. Ganditi "la rece" si totul va fi bine! Mult succes in continuare!

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de petre iulian »

Alexandru Mihai scrie:
PallBogdan scrie:Pentru cele interpretabile ar fi bun un "sfat al batranilor..."
Exista un forum secret doar al moderatorilor unde ne consultam intre noi.
--------

corect.. citesc cu interes :wink:
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

gimi_mures
pescar de competitie
Mesaje: 1319
Membru din: Vin Apr 03, 2009 23:24
Puncte: 0
Localitate: Tg Mures

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de gimi_mures »

Libertatea de exprimare sub forma de katerinca, bascalie, misto a ridicat forumul Crapmania. Pentru asta moderatorii au inchis ochii la multe.
C&R

Avatar utilizator
RazvanG
Pescar de competitie
Mesaje: 2262
Membru din: Lun Mai 04, 2009 0:22
Puncte: 0
Localitate: BUCURESTI

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de RazvanG »

Miere, George și Maxx.
Faceți frate calificative la secțiunea bazar. Sa nu ne mai trezim cu tot felul de avortoni cărora le spui sincer ca nu îți știi adresa unde locuiesti cu chirie și ei trag concluzia ca ești țepar. Cred ca prin acest fel, se face un upgrade al secțiunii și tranzacțiile se vor desfășura tot mai bine.
În rest.....va sparg la bot :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
romanraul
Mesaje: 541
Membru din: Mar Sep 10, 2013 23:41
Puncte: 0
Localitate: Focsani

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de romanraul »

O ideea foarte buna cu calificative.... si nu numai la bazar... ci in mod general... sa nu i-a lumea in seama pe toti care stiu numai sa strice topicuri dar nimeni nu i-a vazut vreodata la vreun concurs sau macar pe balta....
Membru Fondator - Enjoy Fishing Team
Web : www.enjoyfishing.ro
Facebook : Enjoyfishingclub

Avatar utilizator
DumiD
Pescar de competitie
Mesaje: 1650
Membru din: Joi Oct 21, 2010 1:52

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de DumiD »

as da avertizari si ban-uri de 1 zi la fostii secretari de partid care sunt obisnuiti cu monoloage si nu pot sa aplaude dupa ce mai intervine cate unul ca mine de 4-5 ori la 100 de subiecte si se simt aplaudacii din ei lezati
exemplu
romanraul scrie: Te bagi ca musca-n branza....
Mai abtine-te si tu sa nu comentezi cam la fiecare topic....
domnul colonel cu ce a contribuit la subiect, daca eu eram pe langa (nu eram da' nu putea dumnealui sa aplaude). daca eu eram ca musca'n branza dumnealui s-a simtit absolut responsabil sa intre ca musca'n lapte, ceea ce ma face sa cred ca postarea mea a fost benefica forumului, chiar daca as fi fost off-topic, am demascat un securist
e forum sau blog?

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mateianu »

calificative.... nu stiu daca suporta forumul.. stiti vreun exemplu de forum phpBB care sa fie cu calificative? vreau sa vad si eu un exemplu, ca sa ma pot insipra. M-ar ajuta.

mai exista varianta http://www.crapmania.ro/anunturi - unde se pot da calificative..

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Alexandru Mihai »

Dan M scrie:calificative.... nu stiu daca suporta forumul.. stiti vreun exemplu de forum phpBB care sa fie cu calificative? vreau sa vad si eu un exemplu, ca sa ma pot insipra. M-ar ajuta.

mai exista varianta http://www.crapmania.ro/anunturi - unde se pot da calificative..
Okazii.ro merge pe principiul cu calificative.
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Un buton cu "+" si unul cu "-" care sa apara dupa fiecare postare.
Fiecare utilizator care citeste mesajul sa poata sa apese "+" daca ii place interventia si "-" baca este deranjat de ea. Sau sa nu apese nimic daca nu doreste.
Cine insumeaza sa zicem "-100" la o postare, are automat ban o saptamana.
Cine insumeaza "+100" sa primeasca un punct ce anuleaza o banare aferenta altei postari.
Adica daca ai fost destept de 10 ori, nu primesti ban ca ai gresit o data.
Si o rubrica cu un total pe toata activitatea, adica cate "+" uri si cate "-"uri are fiecare. Ca o imagine orientativa.

Functia de "vot" sa ramana activa un numar limitat de zile ( 3, 5, ... )

A ?

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate CRAPMANIA.RO”