Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Comunicate, anunturi si informatii.

Moderatori: Dan Mateianu, gor965

Avatar utilizator
ionut72
pescar de competitie
Mesaje: 2784
Membru din: Mar Oct 09, 2012 15:52

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de ionut72 »

Dan Mitranescu scrie:Un buton cu "+" si unul cu "-" care sa apara dupa fiecare postare.
Fiecare utilizator care citeste mesajul sa poata sa apese "+" daca ii place interventia si "-" baca este deranjat de ea. Sau sa nu apese nimic daca nu doreste.
Cine insumeaza sa zicem "-100" la o postare, are automat ban o saptamana.
Cine insumeaza "+100" sa primeasca un punct ce anuleaza o banare aferenta altei postari.
Adica daca ai fost destept de 10 ori, nu primesti ban ca ai gresit o data.
Si o rubrica cu un total pe toata activitatea, adica cate "+" uri si cate "-"uri are fiecare. Ca o imagine orientativa.

Functia de "vot" sa ramana activa un numar limitat de zile ( 3, 5, ... )

A ?

Doamne pazeste!

Democratia e cea mai proasta forma de organizare a unui grup.

In plus e stimulentul perfect pentru coruptie: "da si mie, vere, un plus, ca ma baneaza astia! Hai ca dau o bere, sau un kil de bile d'-alea bune" :D
Zilele petrecute la pescuit nu se scad din totalul zilelor vietii tale!

Avatar utilizator
Alin Galbenu
Moderator
Mesaje: 2780
Membru din: Lun Aug 08, 2011 11:38
Puncte: 0
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Alin Galbenu »

Nu e buna nici varianta asta, contrabanda de like-uri mai lipseste :))))) :D
Dan a intrebat altceva, ati primit functia de moderator. Ce decizitii ati lua? Inafara de faptul ca ar trebui sa cititi toate topicurile si subiectele scrise pe forum, zilnic :mrgreen:
Imagine

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mateianu »

Acesta este un forum phpBB. Nu putem face modificari la el, decat daca exista deja facute de cei din comunitatea phpBB. Adica, doar sa le instalam.

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de razvan u. »

Dan M scrie:Ganditiva-va ca tocmai ati primit functia de moderator pe forum si trebuie sa luati deciziile potrivite atunci cand este cazul. Doar ca, fiindca nu aveti un acces real, deciziile voastre vor fi exprimate printr-un raspuns la acest topic. In ce situatii ati actiona? Ce vi se pare ca nu este in regula?

Propun acest topic pentru ca "a fi moderator" nu e un lucru foarte simplu. De foarte multe ori nu stii cum sa intervii. Sunt situatii si situatii, persoane si persoane..
Nu e greu deloc:
1. Ban permanent pentru clonele care posteaza pe toate subiectele.
2. Ban 7 zile pentru agresivitate verbala.
C. S. PELICANUL

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mateianu »

razvan u. scrie:
Dan M scrie:Ganditiva-va ca tocmai ati primit functia de moderator pe forum si trebuie sa luati deciziile potrivite atunci cand este cazul. Doar ca, fiindca nu aveti un acces real, deciziile voastre vor fi exprimate printr-un raspuns la acest topic. In ce situatii ati actiona? Ce vi se pare ca nu este in regula?

Propun acest topic pentru ca "a fi moderator" nu e un lucru foarte simplu. De foarte multe ori nu stii cum sa intervii. Sunt situatii si situatii, persoane si persoane..
Nu e greu deloc:
1. Ban permanent pentru clonele care posteaza pe toate subiectele.
2. Ban 7 zile pentru agresivitate verbala.
Salut Razvan.
te rog sa-mi spui despre ce clone e vorba. Am vazut pe alte topicuri la cine faci referire, insa te contrazic..

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Nu este chiar asa cu clonele, sau mai exact cu persoane care nu vor sa-si dea identitatea.
Dupa ani de forum, consider ca au valoarea lor aici. Parerea mea a fost cu totul alta acum ceva vreme, fiind si eu deranjat de lao ( numai el a reusit sa ma duca la asa ceva, in rest nimeni ). Acum , ... am mai imbatranit... :)

Nu ma refer neaparat la faptul ca maresc traficul , fara a aduce prea mari invataminte, dar chiar si traficul asta da valoare.
Ca o paranteza, consider ca lipsa de interes pentru CN din momentul acesta este datorata strict lipsei scandalurilor din trecut. In fotbal este studiata situatia, acesta fiind singurul motiv pentru care regulile si arbitrajul nu se perfectioneaza, pentru a da motiv de dezbateri, ce aduc trafic , reclama, atentie si numele de ... "sportul rege" :wink:

Ma refer la faptul ca avem printre noi persoane cu o anumita putere asupra noastra, indiferent ca este fizica, erarhica acolo unde lucram , ..., pana la puterea unei amicitii.
Daca nu exista anonimatul in astfel de situatii, nu prea mai ai cum sa spui lucrurilor pe nume. :wink:
Ce trebuie sa facem este sa gasim diferentierea abuzurilor. Greu ...

P.S. jur ca nu am si nu am avut nicio clona :!: :D

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Niste moderatori "clone" erau buni.
Pentru ca si ei sunt in aceeasi situatie.
S-au luat de o clona , imediat sunt facuti "trepadusi" , "cateii" lui X , ... Nu mai zic ca au b e l i t o cu surorile. :D

Avatar utilizator
razvan u.
pescar de competitie
Mesaje: 2954
Membru din: Mie Iul 30, 2008 15:00
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de razvan u. »

Dan M scrie:
razvan u. scrie:
Dan M scrie:Ganditiva-va ca tocmai ati primit functia de moderator pe forum si trebuie sa luati deciziile potrivite atunci cand este cazul. Doar ca, fiindca nu aveti un acces real, deciziile voastre vor fi exprimate printr-un raspuns la acest topic. In ce situatii ati actiona? Ce vi se pare ca nu este in regula?

Propun acest topic pentru ca "a fi moderator" nu e un lucru foarte simplu. De foarte multe ori nu stii cum sa intervii. Sunt situatii si situatii, persoane si persoane..
Nu e greu deloc:
1. Ban permanent pentru clonele care posteaza pe toate subiectele.
2. Ban 7 zile pentru agresivitate verbala.
Salut Razvan.
te rog sa-mi spui despre ce clone e vorba. Am vazut pe alte topicuri la cine faci referire, insa te contrazic..
Daca ma contrazici, spune cine e.
C. S. PELICANUL

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mitranescu »

Eu clone proaste nu am vazut, cu exceptia uneia. :)
Sunt persoane inteligente, cu o mulare "pe client" , pe care eu sincer o apreciez , dand la o parte aciditatea discutiilor. De multe ori, cand dau de adversari pe masura, chiar ies niste dialoguri pe care nu le gasesti atat de usor nici in filme. Eu unul apreciez adaptabilitatea, nu subiectul .

Sunt ca rapitorii in garla, au un rol foarte important chiar daca mai inghit si puiet cu potential piscicol. :D

Razvan, noi chiar avem un prieten bun, care din postura de clona, ne-a facut sa ne tavalim de ras multa vreme. Deci ? :D

Cu tot ce pot eu sa te ajut este sa-ti spun ca din "surorile mele" :D niciuna nu este cine crezi tu ca poate sa fie si ca au vazut in tine numai un adversar pe masura. Trateaza treaba asta cu toata increderea asa cum ti-o spun si ai sa vezi ca rapitorii ataca la miros de "stres" mai mult ca la orice altceva. :D

Avatar utilizator
Dan Mateianu
Site Admin
Mesaje: 3211
Membru din: Mie Ian 16, 2008 9:52
Puncte: 300
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mateianu »

razvan u. scrie:
Dan M scrie: Salut Razvan.
te rog sa-mi spui despre ce clone e vorba. Am vazut pe alte topicuri la cine faci referire, insa te contrazic..
Daca ma contrazici, spune cine e.
Pai tu nu-l cunosti, dar iti spun ca nu e clona. Nici el, nici clona nr 2. care crezi ca e tot el. RazvanG a vbit de multe ori cu el la telefon..

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate CRAPMANIA.RO”