Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Comunicate, anunturi si informatii.

Moderatori: Dan Mateianu, gor965

Alexandru Mihai
pescar de competitie
Mesaje: 2308
Membru din: Vin Mar 19, 2010 17:36
Puncte: 0
Localitate: București

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Alexandru Mihai »

popescu59 scrie:Un pic umblat la regulament cu ceva sanctiuni clare si APLICATE atunci ar fi un forum super .
Restul e cancan.
Ceva concret te rog!
''Daca mintea iti este oarba ochii sunt inutili.''

Anthony Hopkins

mazi
Mesaje: 68
Membru din: Mar Ian 14, 2014 9:16
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de mazi »

Salut.
Asa cum a mai spus cineva mai devreme, intoducere unui buton de like/dislike al unui comentariu cred ca ar fi foarte bine venit. Ca macar atunci poate isi da seama cate unu' ca bate campii prea tare sau ca parerea lui chiar e apreciata.
Toate cele bune.

Avatar utilizator
Albert
pescar de competitie
Mesaje: 2295
Membru din: Lun Aug 23, 2010 17:56
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Albert »

Albert scrie:As aplica regulile. E naspa cand vezi ca moderatorii-s calai cu unii si pe altii ii lasa sa zburde de zici ca-s rude.
In continuare vad ca se aplica regulile dupa ureche. Un exemplu: vad la bazar multi inchisi sau certati ca nu respecta regulile dar in acelasi timp troneaza un ditai topicul "lipicios" in care regulile-s optionale.
O fi bine?

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de dancalinescu »

Dan M scrie:Ganditiva-va ca tocmai ati primit functia de moderator pe forum si trebuie sa luati deciziile potrivite atunci cand este cazul. Doar ca, fiindca nu aveti un acces real, deciziile voastre vor fi exprimate printr-un raspuns la acest topic. In ce situatii ati actiona? Ce vi se pare ca nu este in regula?

Propun acest topic pentru ca "a fi moderator" nu e un lucru foarte simplu. De foarte multe ori nu stii cum sa intervii. Sunt situatii si situatii, persoane si persoane..
Cred ca jobul (cu ghilimelele de rigoare) de moderator nu e atat de complicat pe cat pare, mai ales intro comunitate care isi desfasoara activitatea pe un forum tematic (pescuit, vanatoare, automobilism, IT, arta, cultura etc).
Un moderator ar trebui sa :

- Fie impartial si corect in situatii conflictuale si sa nu ia partea uneia din parti. Atitudinea sa trebuie sa fie una de arbitraj cel mult.
- Modereze minimal topicurile/categoriile astfel incat sa respecte dreptul de libera exprimare a utilizatorilor (conditionat ca aceasta sa se faca in mod civilizat, bineinteles) dar sa si faca curatenie atunci cand (in mod inevitabil as spune) se face off-topic, dand un aer curat si degajat discutiilor.
- Propuna subiecte noi de discutie, respectand bineinteles tematica categoriilor care ii sunt date spre moderare de catre administratorii sitului.
- ( Optional ) Sa aiba o rubrica proprie pe pagina principala unde sa scrie saptamanal sau ori de cate ori are ocazia elemente de noutate din scena (aici "lumea pescuitului la crap"). Vorbim de lansari de produse noi (nu produse noi aparute pe stocul lui X si Y ci produse noi fara a face reclama vreunui magazine online. Nu e chiar fair play sa faci asta...) sau competitii noi aparute, balti noi, experiente noi la pescuit, tutoriale etc. (Dupa cum vedeti, pe crapmania in momentul asta exista 0 sprijin pentru incepatori. Bineinteles, se gaseste bunavointa daca intrebi ceva, dar e mai de bun gust sa fie deja aceste informatii pe forum si nou venitul doar sa dea search).
- Aiba un comportament relaxat si sa fie incarcat cu multa rabdare pentru ca in aceste comunitati vin si experti dar si incepatori care cauta raspunsuri la o multitudine de intrebari. Intradevar, moderatorul nu e pus pe forum ca sa faca pe Dex-ul online, dar atunci cand un utilizator cere un sfat, de multe ori primeste raspunsuri de troll si asteptarile la un raspuns serios se indreapta incet, incet spre un moderator. :)

@Dan Mitranescu : Ca o nota personala... Am vazut ca ziceai undeva pe forum (nu mai retin topicul) ca pescuitul la crap (sau pescuitul in general) este o "boala" costisitoare. Eu unul consider ca e o "boala" scumpa pentru cine vrea sa fie scumpa.
Inainte de a exista Shimano, Daiwa etc sau inainte de a se inventa accesoriile pescuitului modern, omul tot pescuia si o facea la fel de bine ca si acum, fara a avea scule din carbon etc.
Revenind la zilele noastre, tot acelasi peste il prinzi cu o lanseta Hakuyo de 100 de lei sau cu un Shimano de 7 ori mai scump. Acelasi lucru si pentru mulinete.
Eu ca incepator (indrumat prost de cineva) mi-am cumparat cand m-am apucat de pescuitul la crap lanseta si mulineta de spinning de 2.4m (Eu cerusem "Domne, vreau sa cumpar lanseta si mulineta pentru pescuit la crap") pe care am dat 80 lei pe amandoua in Carrefour. Am zis sa incerc pentru prima data pescuitul la crap si daca imi place, sa imi iau ceva mai scump. Cu ele am prins un crap de aproape 8kg si nu au sughitat deloc sculele. Acelasi crap cu noroc, il luam si la banala undita de 30 de lei. :lol:
La fel de bine poti sa prinzi cu 4 boabe de porumb pe firul de par sau boiliesuri de zeci de ron / kg.
Concluzia : Crapul nu tine cont de numele scris frumos pe ambalajele si etichetele sculelor si accesoriilor. Ca sculele scumpe poate te tin mai mult decat cele ieftine, nu contrazic pe nimeni in afirmatia asta. Totusi, nu trebuie sa bagi bani multi in acest hobby decat daca vrei tu asta. :)
Eu consider ca pentru pescuitul recreational si nu numai, sa cumperi Shimano, Daiwa etc inseamna sa cumperi din vanitate(sa fii B0$$ ) si sa arate frumos sculele cand bate soarele in ele), nu din necesitate. :)
Sa imi fie cu iertare daca unele opinii pica cu gust amar cuiva, va asigur ca nu asta mi-a fost intentia. :)

Dan Mitranescu
Veteran
Mesaje: 6808
Membru din: Sâm Dec 15, 2007 17:48
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de Dan Mitranescu »

dancalinescu scrie:..............

@Dan Mitranescu : Ca o nota personala... Am vazut ca ziceai undeva pe forum (nu mai retin topicul) ca pescuitul la crap (sau pescuitul in general) este o "boala" costisitoare. Eu unul consider ca e o "boala" scumpa pentru cine vrea sa fie scumpa.
Inainte de a exista Shimano, Daiwa etc sau inainte de a se inventa accesoriile pescuitului modern, omul tot pescuia si o facea la fel de bine ca si acum, fara a avea scule din carbon etc.
Revenind la zilele noastre, tot acelasi peste il prinzi cu o lanseta Hakuyo de 100 de lei sau cu un Shimano de 7 ori mai scump. Acelasi lucru si pentru mulinete.
Eu ca incepator (indrumat prost de cineva) mi-am cumparat cand m-am apucat de pescuitul la crap lanseta si mulineta de spinning de 2.4m (Eu cerusem "Domne, vreau sa cumpar lanseta si mulineta pentru pescuit la crap") pe care am dat 80 lei pe amandoua in Carrefour. Am zis sa incerc pentru prima data pescuitul la crap si daca imi place, sa imi iau ceva mai scump. Cu ele am prins un crap de aproape 8kg si nu au sughitat deloc sculele. Acelasi crap cu noroc, il luam si la banala undita de 30 de lei. :lol:
La fel de bine poti sa prinzi cu 4 boabe de porumb pe firul de par sau boiliesuri de zeci de ron / kg.
Concluzia : Crapul nu tine cont de numele scris frumos pe ambalajele si etichetele sculelor si accesoriilor. Ca sculele scumpe poate te tin mai mult decat cele ieftine, nu contrazic pe nimeni in afirmatia asta. Totusi, nu trebuie sa bagi bani multi in acest hobby decat daca vrei tu asta. :)
Eu consider ca pentru pescuitul recreational si nu numai, sa cumperi Shimano, Daiwa etc inseamna sa cumperi din vanitate(sa fii B0$$ ) si sa arate frumos sculele cand bate soarele in ele), nu din necesitate. :)
Sa imi fie cu iertare daca unele opinii pica cu gust amar cuiva, va asigur ca nu asta mi-a fost intentia. :)
Ori nu inteleg prea bine mesajul, ori este o confuzie la mijloc.
Pentru cuvinte apropiate ca sens de cele scrise de tine, eu imi iau bobarnace de aproape 10 ani. In ultima vreme am inceput sa fiu foarte atent la ce scriu din acest punct de vedere.
Asa ca nu sunt eu ala caruia sa i se explice asa ceva. :D
Poate am zis ca "la un concurs nu este bine sa te bagi daca te gandesti la bani", dar asta este cu totul alta treaba.
P.S. bune sfaturile catre moderatori.

dancalinescu
Mesaje: 242
Membru din: Lun Aug 03, 2015 13:42
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de dancalinescu »

Imi cer scuze daca am confundat persoana "citata". Cu toate astea, consider ca e perfect adevarat ce am zis totusi. :P

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Cum ai proceda daca ai fi moderator?

Mesaj de ovideli »

regulile forumului trebuie sa fie respectate de toti lucru care nu se intampla mai ales la rubrica bazar, unde am sesizat ca moderatorii masoara cu "ocaua" diferit in functie de ce anume, nu stiu ............ (poate completeaza dansii), iar ca sa nu ma certati am sa va dau si exemple:
1. vanzarea produselor nu este insotita totdeauna de foto reale si clare (asta cu clar depinde de dotarea fiecaruia in materie de aparate foto), se pun lik-uri catre magazine (de parca cumparatorii n-ar sti unde sa caute produsul) sau mai rau nu se pun foto de loc nici dupa 3 avertizari (consider ca o avertizare este suficient si daca in 24h nu apar foto reale postarea sa fie inchisa). Multi or sa spuna ca foto reale nu-ti arata defectele, de acord, dar decat un link catre un magazin parca mai bine as vrea sa vad o foto reala.
2. limitarea anunturilor de vanzare produse/zi/utilizator la un numar care sa permita si altor utilizatori sa fie vizibili cu anunturile lor de vanzare pe prima sau a doua pagina (sau comasarea anunturilor aceluiasi utilizator).
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Comunicate CRAPMANIA.RO”