Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Serco
Mesaje: 21
Membru din: Dum Oct 04, 2015 12:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Serco »

Daca lucram cum trebuie vom avea semnaturi indeajuns, dar prea putina lume inimoasa sau responsabila in ziua de azi.
Inainte de a arata pe cineva cu degetul, asigura-te ca ai mainile curate.

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Gyorg »

Serco scrie:Daca lucram cum trebuie vom avea semnaturi indeajuns, dar prea putina lume inimoasa sau responsabila in ziua de azi.
Serco, oricum au fost de ajuns!
Am primit confirmarea ca Ordinul a fost blocat si va fi refacut de ANPA.

Interesant in schimb este "mobilizarea" generala. Asa cum era remarcat si de cineva mai inainte, cand este vorba de implicare (chiar si la nivel de semnat astfel de petitii), batem in retragere din diferite motive.

Ii inteleg, face parte din gandirea noastra si m-am obisnuit deja cu ea fara sa judec sau să mă supăr. Deranjant ramane mopescu că în tupeul si nesimitirea lui sunt sanse sa ne calce pe gat in viitor. Daca noi nu luam atitudine, asa cum a fost cu acest ordin abuziv, o sa ne trezim contribuabili de nadejde la subsolul obscur din Octavian Gogan Nr.7 - Alba :(
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Serco
Mesaje: 21
Membru din: Dum Oct 04, 2015 12:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Serco »

Gyorg scrie:
Serco scrie:Daca lucram cum trebuie vom avea semnaturi indeajuns, dar prea putina lume inimoasa sau responsabila in ziua de azi.
Serco, oricum au fost de ajuns!
Am primit confirmarea ca Ordinul a fost blocat si va fi refacut de ANPA.

Interesant in schimb este "mobilizarea" generala. Asa cum era remarcat si de cineva mai inainte, cand este vorba de implicare (chiar si la nivel de semnat astfel de petitii), batem in retragere din diferite motive.

Ii inteleg, face parte din gandirea noastra si m-am obisnuit deja cu ea fara sa judec sau să mă supăr. Deranjant ramane mopescu că în tupeul si nesimitirea lui sunt sanse sa ne calce pe gat in viitor. Daca noi nu luam atitudine, asa cum a fost cu acest ordin abuziv, o sa ne trezim contribuabili de nadejde la subsolul obscur din Octavian Gogan Nr.7 - Alba :(

Serco & Serban Cornel ( Miyagi ).

Luci am reintrat de curand pe forumuri dupa o absenta motivata sa-i spunem.
Lumina in care intentionam mai sus sa pun lucrurile nu putea fi concretizata fara sa ma prezint, dupa cum am facut-o acum. Mi-am uitat parola contului si cu ingaduinta moderatorilor am reusit sa am din nou un cont activ.
Imi cer scuze pentru "clonare"!
Inainte de a arata pe cineva cu degetul, asigura-te ca ai mainile curate.

Serco
Mesaje: 21
Membru din: Dum Oct 04, 2015 12:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Serco »

Am sa fac apel din nou la toleranta ca sa-mi reiau subiectul de unde l-am lasat.
Cu ani in urma exact despre asta trambitam. Te felicit pentru atitudine si demersuri! Asta mi-as fi dorit sa vad acum 3 - 4 ani cand a inceput toata tevatura. Ma rog! Vremurile au fost altele atunci si cu foarte multa rabdare, migrand cu subiectul de pe rapitori, am dezvoltat aici atat cat am putut o opozitie, rezistenta, lupta de clasa sau cum s-o fi vrut ea a fi denumita. Cu ajutorul lui Cristi ( Tataie ), Tizu ( Nea Cornel Serbu ), cu suportul si sustinerea siteului multumita lui Vladut si a altora pe care acum nu-i pot reaminti, am putut sa tinem cald subiectul. Pe parcurs ne-am lovit de, sa le zicem "noxe". Pe deoparte construiam, iar pe cealalta parte se naruia totul. Vectori importanti ai intregului ansamblu incercau tot felul de asocieri cu ipochimenul. Nu vreau sa retrezim sentimente sau sa lasam procesele de intentie sa reinceapa. Nu e cazul sa particularizam folosindu-ne de nume. Ceea ce e bine de inteles in momentul asta in care "subiectul" nostru inca e activ si, inca, misca cu subtilitate, e ca orgoliile nu numai ca s-au dovedit a fi de prisos ci si ca interesele personale nu pot fi materializate pe matricea mopescu. Din nou va spun tuturor, in mediul in care se impune linia directoare pe care face echilibristica individul nu e loc de oameni noi ci numai de sageti. De asta avea nevoie de acei "vectori". Vidurile legislatiei ii permit sa faca balet. Pana cand o sa se astearna linistea inapoi va fi mult de munca, din pacate mult mai mult decat s-ar fi putut face in acele timpuri. Insa, acum, exista alte argumente justificative care dau speranta ca acest individ poate fi eliminat din mediul pe care ni-l dorim cu adevarat sportiv. Eu comparativ cu voi sunt un neica nimeni. Sunt unul care a "sabotat" o balta cu renume ca "mi-a intrat somnul pe vad". Asa am reusit sa ma fac cunoscut printre crapari. Printre voi, spiningarii, ca arbitru ce s-a trotilat la Manjesti si alte cele. Ce credibilitate aveam eu in fata tuturor?! Pe cand voi!? La voi era cheia.
De-asta oamenii sunt acum blazati, sceptici, refractari si nu se mai implica. Si-au pierdut increderea. Unionismul la noi a devenit desuet din cauza decredibilizari celor ce puteau/pot face ceva si nu fac de regula.
Cu tine nu am avut decat momente de maxima eleganta. Nici cu AV-ul nu am nimic. Chiar si cu Pangica caruia trebuie sa-i multumesc pentru "absenta" asta, insa va spun din nou ca atata timp cat voi nu vorbiti aceeasi limba la unison marea masa a sportivilor ( a nu se mai face greseala luarii ei drept de manevra ) aflata in stare latenta nu va vor fi discipoli ci va vor face sa va simtiti la fel ca ei. Va vor rasplati cu aceeasi moneda. Indiferenta!
Eu inca odata te felicit, pentru ca am obiceiul sa scriu mult sau sa postez compulsiv si las loc liber discutiilor, dar nu inainte sa-mi prezint dorinta de a pune osul cu intreaga mea expertiza. Atat cat este ea.
Respect tuturor!
Inainte de a arata pe cineva cu degetul, asigura-te ca ai mainile curate.

pescarusull
Mesaje: 593
Membru din: Joi Sep 10, 2015 1:06
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de pescarusull »

Serco scrie: Unionismul la noi a devenit desuet din cauza decredibilizari celor ce puteau/pot face ceva si nu fac de regula.
Asta e doar un exemplu de fraza.
Daca ai vorbi mai pe romaneste probabil ar citi mai multa lume ceea ce scrii.
Si poate ar si intelege ce doresti.
"Ma antrenez intens la capatul berii
Trag burta nu piept, mai am sapte serii"

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Gyorg »

As putea eu sa traduc :D

Atata timp cat nu renuntam la lupta, inca mai avem o sansa ca acest fenomen de om sa dispara din peisajul pescuitului de competitie (si nu numai).

Ignoranta, latenta sau indiferenta noastra îi va permite să ne strice tot ce am construit in decursul anilor, adica rezultate nationale sau internationale din pasiune.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Gyorg »

Asa cum i-am spus si Dnei Elisabeta Lipa, tot ce-am realizat si tot ce construim este luat in ridicol in baza unei singure harti: CIS-ul federatiei. Si nu ca ar fi un document care-i permite asa ceva (asa cum interpreteaza el Legea 69/2000), ci printr-o interpretare abuziva a legii, prin santaj, reclamatii si amenintari.
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Serco
Mesaje: 21
Membru din: Dum Oct 04, 2015 12:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Serco »

Multumesc Luci!
Ma gandesc ca daca Doamna Lipa ar sta de vorba si cu un "sportiv" atestat de o institutie a statului, cu studii si nu numai cu experienta in teren, care mai are si abilitatea de a interpreta cat de cat corespunzator legislatia tarii ar putea intelege ca acel CIS poate fi pus serios in discutii la o sedinta extraordinara a ministerului. Argumentatii exista suficiente si mai vin si din afara pescuitului ;).
Inainte de a arata pe cineva cu degetul, asigura-te ca ai mainile curate.

Serco
Mesaje: 21
Membru din: Dum Oct 04, 2015 12:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Serco »

pescarusull scrie:
Serco scrie: Unionismul la noi a devenit desuet din cauza decredibilizari celor ce puteau/pot face ceva si nu fac de regula.
Asta e doar un exemplu de fraza.
Daca ai vorbi mai pe romaneste probabil ar citi mai multa lume ceea ce scrii.
Si poate ar si intelege ce doresti.
"Pescar-us-u-ll-e", asta e un site pentru pescari si pescuit, nu pentru pasarari si pasaret.
Vino-mi cu un nume si prenume sa stiu cum sa ma fac inteles in ceea ce te priveste.
Inainte de a arata pe cineva cu degetul, asigura-te ca ai mainile curate.

Serco
Mesaje: 21
Membru din: Dum Oct 04, 2015 12:46
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Re: Petitie impotriva lui mopescu si federatia de carton

Mesaj de Serco »

Gyorg scrie:As putea eu sa traduc :D

Atata timp cat nu renuntam la lupta, inca mai avem o sansa ca acest fenomen de om sa dispara din peisajul pescuitului de competitie (si nu numai).

Ignoranta, latenta sau indiferenta noastra îi va permite să ne strice tot ce am construit in decursul anilor, adica rezultate nationale sau internationale din pasiune.
Din pacate se pare ca inca mai exista "sageti" de tras. Inca are aceleasi metehne. Inca isi gaseste astfel de vectori. Dupa cum ziceam, inca mai "lucreaza"!
Au aparut feedbackuri dupa copca din moldova.
Inainte de a arata pe cineva cu degetul, asigura-te ca ai mainile curate.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”