Alba/Neagra lui Popescu cu Victor Tarus

Aici putem discuta sau dezbate orice legat de pescuit.

Moderatori: Alin Galbenu, mariosilaghi, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Gyorg
Mesaje: 56
Membru din: Mie Ian 10, 2007 13:01
Puncte: 0
Localitate: Ilfov
Contact:

Alba/Neagra lui Popescu cu Victor Tarus

Mesaj de Gyorg »

Despre FRPS s-au scris multe, de bune si de rele. Cele mai multe spuse, de rele decat de bune. Chiar daca se vrea o alternativa la agvps, practica conducatorului suprem al federatiei se aseamana foarte mult cu politica dictatoriala a celor din urma. Forma distructiva prin care guverneaza acesta entitate face ca marea majoritate a pescarilor sa priveasca de departe acesta alternativa, ca o solutie viabila si de viitor.

Ce nu stim este cum a fost constituita acesta federatie, iar acest lucru este explicat pe indelete de celebrul Victor Tarus, autor al multor emisiuni de pescuit. Iata ce scrie aceste pe pagina de facebook:

Fane… Federatie
La citeva luni după ce am inregistrat Federatia Romana de Pescuit Sportiv, FF (nota personala, Stefan Popescu) a facut Federatia Nationala de pescuit sportiv. Dupa vreo doi ani am primit propunerea sa fuzionam… Treaca de la… m-am dus la Alba pentru discutii. FF (n.p. Stefan Popescu) se vroia presedinte!

Avea de atunci experienta de pescar si pescuit de competitie!!! In regula , am spus , dar primii 3 ani sunt “secretar general”,singurul cu drept de semnatura si stampila!!Doar asa se putea umbla la bani pina la alegerile pe tara ( cam in 3 ani) Asa… s-a rupt filmul!

Dupa alti citiva ani- alta propunere de fuzionare din partea FNPS a aceluiasi Stefan Popescu. Avea nevoie de numele federatiei care era la mine. M-am dus din nou la Alba cu gindul “sa-l ajut” dupa ce se face Federatia adevarata, la primele alegeri nationale, cu macar jumatate din cluburile adevarate de pescari. In organigrama FNps marca Fane erau ( si sunt?) vreo 11-12 cluburi , din care vreo 3-4 sunt din Alba. Curat federatie, curat sportiva! Am primit onoarea de vicepresedinte pe timpul fuziunii celor 2 Federatii. Trebuia sa astept pina la prima mare adunare a federatiei ( cam 2 ani) cind urma sa alegem un pescar in frunte. Abil , nea fane a reusit sa puna mina pe denumire- FRPS…Imediat am fost dat afara din biroul federatiei… in lipsa ( nu mai profit de avantajele functiei!) si Fane federatie a trecut la …”racordarea la conducta banilor publici”- activitate de baza! In secundar cere bani celor care organizeaza

Concluzia, pentru cei ce constientizeaza ce-a fauct Fane de la Alba (presedintele federatiei), a simulat un AG al federatiei in care Tarus era uns ca vicepresedinte, iar la inregistrarea modificarii la Judecatorie l-a sters pe Tarus din schema organizatorica. Adica, o smecherie de tip alba/neagra, venita nu din cartierele marginase Bucurestiului, ci de la Alba (fara neagra) ... :))))
Lucian Constantin (Gyorg)
www.gyorg.ro

Avatar utilizator
Digital
Pescar de competitie
Mesaje: 1102
Membru din: Lun Iun 09, 2008 9:26
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Alba/Neagra lui Popescu cu Victor Tarus

Mesaj de Digital »

Gyorg,
De popete stim ca e negru dar nici tarus nu e alba ca zapada :wink:
Stima
Victor Conta
ROMANIA
Tara in care ingerii nu calca

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Discutii Generale despre Pescuit”