Pescuit de primavara

Cum prindem crapi? Prin ce metode, ce tactici, ce tehnici de pescuit folosim?

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Pescuit de primavara

Mesaj de ciprian.andriesei »

Pt weekendul viitor am programat o partida de pescuit pe Sânpaul Harghita. Ce părere aveți de semințe fierte și fermentate puțin (10 zile) ca și componenta a unei nadiri ușoare din spomb ?

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de Andrei91 »

Eu unul nu as merge pe SanPaul cu seminte .. banuiesc ca ai ales seminte prin pricina pretului, dar si asa e prea putin, combinate cu ceva pelete de diferite dimensiuni si ceva bile ai avea o nada buna pe care te poti baza. Ar mai si situatia in care ai putea pescui izolat cu bila ca momeala plus cateva din cobra pe montura, sau un spomb la fel cu pelete,bile plus ceva seminte daca insisti,dar eu unul nu as folosii,tinand cont si de perioada asta.

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Pescuit de primavara

Mesaj de ciprian.andriesei »

Andrei91 scrie:Eu unul nu as merge pe SanPaul cu seminte .. banuiesc ca ai ales seminte prin pricina pretului, dar si asa e prea putin, combinate cu ceva pelete de diferite dimensiuni si ceva bile ai avea o nada buna pe care te poti baza. Ar mai si situatia in care ai putea pescui izolat cu bila ca momeala plus cateva din cobra pe montura, sau un spomb la fel cu pelete,bile plus ceva seminte daca insisti,dar eu unul nu as folosii,tinand cont si de perioada asta.
Folosesc semințele pe lângă bile și pelete știu ca nu este o balta de semințe.ma gândeam ca în perioada asta câteva semințe în spomb ar putea da un plus atracție patului de nada.Care ma rog și asa nu este prea consistent având în vedere temperatura apei și vremea de afara.

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de Andrei91 »

Cat tine partida? eu unul pentru inceput nu as nadii , decat foarte usor, iar apoi in functie de apetit as alege si consistebta nadei, niste seminte preparate corespunzator ar putea face parte din nada, nu sunt adeptul celor fermentate .. dar sa zic in procent de 10-15 % din nada, dar si asa eu nu as folosii, nu acum, nu pe Sanpaul.. Conteaza mult temperatura si vremea, e poaibil ca pestele sa fie cantonat inca in zona de hibernare si iti va da putine batai de cap :D

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ciprian.andriesei »

Partida tine 48 de ore am ales st 16.la aceasi strategie ma gândeam și eu nada putina și punctuala (saculet) și câteva bile din cobra.As fi vrut sa încerc pe o lanseta un mic pat de nada din spomb.vom vedea ...în funcție și de cat deranj voi avea..vb ta .mulțumesc pt sfaturi

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
mihai turiac
Mesaje: 582
Membru din: Vin Mar 21, 2014 0:23
Puncte: 0
Localitate: bucuresti

Re: Pescuit de primavara

Mesaj de mihai turiac »

Seminte inmuiate in alcool.....si combinate cu ce vrei tu, pelete....boiliesuri sau solubile...nu ai cum sa dai gres
Friends Carp Team

Today is the oldest you've ever been
And
The youngest you'll ever be again

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Tehnici si Tactici de Pescuit la Crap”