Bile deshidratate

Lucruri care de multe ori nu ne lasa sa dormim: mixuri, nade, boiliesuri, seminte, arome, pelete, etc.

Moderatori: Alin Galbenu, Bogdan Zaharia, odoctee, gor965

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Bile deshidratate

Mesaj de ciprian.andriesei »

Am deschis acest topic pt ca ar putea fi interesant sa aflam părerea pescarilor despre bilele deshidratate (nuci).când se folosesc în ce perioada a anului, tactici, tipuri de nadire etc
Fire întinse tuturor!

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Bile deshidratate

Mesaj de petre iulian »

le folosesti la concursurile de calitate ...adica la pesti mari .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Mesaj de ciprian.andriesei »

Și dacă vorbim de partidele de placere, bănuiesc ca se aplica aceeași regula ...

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

Avatar utilizator
petre iulian
Pescar de competitie
Mesaje: 4345
Membru din: Mie Dec 13, 2006 12:23
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti / zona Pantelimon
Contact:

Re: Bile deshidratate

Mesaj de petre iulian »

la fel .. le folosesti / nadesti cu ele cand vizezi pesti mari si te supara cei mici .... Am observat ca bilele `piatra nu prea sunt pe gustul ciortanilor . Cred ca nu au putere sa le sfarame si le scuipa ...Alta logica nu am gasit .
Membru Fondator al Clubului Sportiv Green Lake

Avatar utilizator
ciprian.andriesei
Mesaje: 66
Membru din: Mar Feb 16, 2016 16:47
Puncte: 0
Localitate: Bucuresti

Bile deshidratate

Mesaj de ciprian.andriesei »

petre iulian scrie:la fel .. le folosesti / nadesti cu ele cand vizezi pesti mari si te supara cei mici .... Am observat ca bilele `piatra nu prea sunt pe gustul ciortanilor . Cred ca nu au putere sa le sfarame si le scuipa ...Alta logica nu am gasit .
Dar din punct de vedere al anotimpului are vreo importanta? Eu știu. .ma gândesc de primavara devreme când apa are doar câteva grade

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

ovideli
Mesaje: 677
Membru din: Mie Iul 07, 2010 10:26
Puncte: 0
Localitate: targu jiu
Contact:

Re: Bile deshidratate

Mesaj de ovideli »

"nucile" tari sunt bune de Pasti in cozonac, iar cele proaspete toamna cu must :wink: , eu asa le-am incercat si au mers de minune, de altfel cam toate "nucile" le pun la uscat cu cel putin o luna inainte de partida.
primavara devreme nu le-am folosit
"Toţi suntem genii. Dar dacă judeci un peşte după abilitatea sa de a se căţăra în copac, el va trăi toată viaţa cu impresia că e un prost." - Albert Einstein

Andrei91
Mesaje: 515
Membru din: Mie Ian 06, 2016 18:31
Puncte: 0
Localitate: Cj

Re: Bile deshidratate

Mesaj de Andrei91 »

Tinand cont ca fac bilele primavara si am pana pe la sfarsitul verii, nu le tin la congelator cam toate devin nuci,pietre cum vrei sa le zici, intradevar daca faci selectie nu folosesti la nadit solubile,seminte,pelete. Bilele dehidratate fac parte din pescuitul mare, dar nu e singurul atu pentru capturarea unui exemplar record,.

senzor planet
Scrie răspuns

Înapoi la “Nade & Momeli”